Nákupy z Číny už také lacné nebudú. Nové colné pravidlá sa dotknú aj tých najmenších objednávok
- Na nákupy z tretích krajín sa vzťahujú rôzne pravidlá
- Niektoré z nich sa môžu zmeniť, Slovákov to nepoteší
- Na nákupy z tretích krajín sa vzťahujú rôzne pravidlá
- Niektoré z nich sa môžu zmeniť, Slovákov to nepoteší
Online nakupovanie možno označiť za populárnejšie než nakupovanie v kamenných predajniach. Veď stačí pár klikov a vo väčšine prípadov je objednávka na druhý deň doma.
Na niektoré zásielky však čakáme dlhšie, pričom prevažne ide o objednávky zo zahraničia. Skvelým príkladom je napríklad AliExpress, SHEIN alebo Wish, z ktorých si si zrejme už minimálne raz objednal aj ty.
Ide o nákupy z tretích krajín, čiže krajín, ktoré nepatria do Európske únie. V dôsledku toho sa na ne vzťahujú iné pravidlá týkajúce sa colných poplatkov, informuje portál Peniaze.sk. V súčasnosti to je tak, že pri objednávke nižšej ako 150 eur si zaplatil len za objednané produkty a DPH.
Čoskoro sa však môže stáť, že aj malá objednávka bude o niečo drahšia. Spôsobia to totiž nové clá.
Podľa nového nariadenia Európske komisie, ktoré je zatiaľ len návrhom, sa po novom bude musieť platiť aj clo za objednávky nižšie ako 150 eur. Európska komisia poukázala na podvody obchodníkov, ktorí tovar posielajú z tretích krajín a majú manipulovať cenami tak, aby nemuseli platiť clo. Komisia sa domnieva, že predajcovia cielene uvádzajú nižšiu cenu až v prípade 65 % preverených zásielok.
Známy je aj trik s rozdeľovaním zásielok na viacero menších. Keď totiž spotrebiteľ rozdelí objednávku v hodnote 150 eur a vyššie na dve alebo viac menších, plateniu cla sa vyhne.
Vieme, kedy zmeny začnú platiť
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.