Namiesto Bruselu ich čakal Disneyland: Europoslanci sa omylom ocitli v najznámejšom zábavnom parku
- Desiatky europoslancov skončili v Disneylande
- Išlo o chybu spôsobenú francúzskymi železnicami
- Desiatky europoslancov skončili v Disneylande
- Išlo o chybu spôsobenú francúzskymi železnicami
Desiatky poslancov Európskeho parlamentu (EP), ktorí sa v pondelok prepravovali vlakom z Bruselu do Štrasburgu na plenárne zasadnutie tejto inštitúcie, sa omylom ocitli v Disneylande pri Paríži. Chybu pri presmerovaní spôsobila francúzska národná železničná spoločnosť (SNCF), informuje spravodajca TASR.
Belgická televízna stanica RTBF pripomenula, že hoci spoločnosť Walt Disney Company, ktorá prevádzkuje zábavné parky Disneyland, práve v pondelok oslavuje 100. výročie svojho založenia, presmerovanie vlaku plného europoslancov do Disneylandu s oslavami nemá nič spoločné. Išlo o chybu spôsobenú francúzskymi železnicami.
Nečakaná situácia
Vlak, ktorý bol pôvodne vyslaný do Štrasburgu, nechtiac odklonili na parížske letisko Charlesa de Gaulla a európski zákonodarcovia tak namiesto do metropoly Alsaska zavítali na železničnú stanicu Marne-la-Vallée, ktorá je bránou pre návštevníkov Disneylandu. Vlak na nečakanej zastávke zotrval asi tridsať minút, čo cez odkazy na sociálnych sieťach potvrdilo viacero europoslancov.
Jeden z hovorcov EP, Emmanuel Foulon, na sociálne sieti X (predtým Twitter) pohotovo situáciu opísal sloganom, ktorý víta návštevníkov Disneylandu: „Keď mágia ožíva!“
Viacerí europoslanci, ktorí tak nestihnú oficiálne otvorenie tohtotýždňovej plenárnej schôdze, netajili svoje pobavenie nad nečakanou situáciou.
„Nie sme parlament Mickeyho Mousea,“ uviedol na sieti X nemecký europoslanec z frakcie Zelených Daniel Freund.
Holandská liberálna europoslankyňa Samira Rafaela na rovnakej platforme zverejnila fotografiu nasnímanú vo vlaku s popisom „Tím Disneyland“.
Team Disneyland 👇🏽 https://t.co/KnrKtiu5VZ pic.twitter.com/iKfYK0lGmf
— Samira Rafaela (@samiraraf) October 16, 2023
Po necelej polhodine francúzska železničná spoločnosť situáciu napravila a vlak s poslancami mohol pokračovať ďalej do Štrasburgu – bez toho, aby zákonodarcovia dostali nečakanú možnosť zúčastniť sa na oslavách storočnice spoločnosti Walta Disneyho.
Zákon o slobode médií
Poslanci Európskeho parlamentu (EP) okrem toho nedávno v Štrasburgu prijali svoju pozíciu k návrhu zákona o posilnení transparentnosti a nezávislosti médií v EÚ. Informuje o tom spravodajca TASR.
Za prijatie pozície k Európskemu zákonu o slobode médií sa vyslovilo 448 poslancov, 102 bolo proti a 75 sa zdržalo hlasovania. Zákon žiada, aby členské štáty EÚ zabezpečili pluralitu médií a chránili nezávislosť médií pred vládnymi, politickými, ekonomickými či súkromných zásahmi.
Poslanci podporujú zákaz všetkých foriem zasahovania do redakčných rozhodnutí poskytovateľov mediálnych služieb a chcú zabrániť vyvíjaniu tlaku na novinárov, ako je napríklad nátlak na zverejňovanie ich zdrojov, prístup k šifrovanému obsahu na ich zariadeniach alebo sledovanie novinárskej činnosti prostredníctvom špionážneho softvéru.
Podľa EP by používanie špionážneho softvéru malo byť odôvodnené len ako krajné riešenie, pri súdnom vyšetrovaní závažného trestného činu (terorizmus, obchodovanie s ľuďmi), pričom každý prípad by sa mal posudzovať osobitne.
S cieľom posúdiť nezávislosť médií EP požaduje, aby všetky médiá vrátane mikropodnikov v mediálnej oblasti zverejňovali svoju vlastnícku štruktúru.
Moderovanie obsahu
Poslanci žiadajú, aby médiá, online platformy a internetové vyhľadávače podávali správy o príjmoch, ktoré získavajú zo štátnej reklamy, a o štátnej finančnej podpore. Platí to aj pre finančné prostriedky z krajín mimo EÚ.
Europoslanci chcú zároveň vytvoriť mechanizmus na spravovanie požiadaviek na odstránenie online obsahu. Cieľom je zabezpečiť, že rozhodnutia veľkých online platforiem o moderovaní obsahu neohrozia slobodu médií.
Platformy by pri spracúvaní týchto požiadaviek mali odlíšiť nezávislé médiá od zdrojov, ktoré nie sú nezávislé. Potom by mali príslušné médiá informovať, že sa chystajú ich obsah odstrániť alebo obmedziť, a poskytnúť im 24 hodín na reakciu.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: TASR