Namiesto liekov proti bolesti si prezri fotky z detstva. Vedci poukazujú na „zázračné“ účinky nostalgie (ŠTÚDIA)
- Vedcom sa podarilo identifikovať konkrétne časti mozgu, na ktoré má nostalgia v súvislosti s bolesťou dosah
- Pocit, ktorý roky fascinuje vedcov, by raz mohol nahradiť lieky proti bolesti
- Vedcom sa podarilo identifikovať konkrétne časti mozgu, na ktoré má nostalgia v súvislosti s bolesťou dosah
- Pocit, ktorý roky fascinuje vedcov, by raz mohol nahradiť lieky proti bolesti
Pocit radosti a zároveň mierneho smútku pri spomínaní na veci, ktoré sa stali v minulosti. Tak definuje slovo „nostalgia“ slovník univerzity Cambridge.
Ide o zvláštny pocit, ktorý roky fascinuje aj vedcov. Tí v minulosti preukázali, že nostalgia zvyšuje pocit pohody, zlepšuje fyzické pohodlie a tiež znižuje vnímanie bolesti.
Vedci dokázali účinky zvláštneho pocitu, no jeho dôvod je skrytý pod rúškom tajomstva. Analgetické účinky nostalgie sú, takpovediac, záhadou. Práve na to sa snažili nájsť odpoveď vedci z Čínskej akadémie vied, píše portál The Independent.
Obrázky z detstva
Do ich výskumu sa zapojilo 34 dobrovoľníkov, ktorým vedci pomocou fMRI skenerov sledovali mozgovú aktivitu. Vedci im ukazovali obrázky, ktoré im mali navodiť nostalgické pocity, teda veci pripomínajúce detstvo. Napríklad hračky či obľúbené sladkosti. Ukazovali im tiež kontrolné obrázky vecí, ktoré sú bežné v dnešnom živote a detstvo neevokujú.
Počas experimentu boli účastníci tiež vystavení termosenzorickému zariadeniu, ktoré im na predlaktí vytváralo pocit bolestivého tepla, informuje portál News Medical.
Výsledky experimentu potvrdili očakávania vedeckého tímu. Dobrovoľníci hlásili nižšiu mieru bolesti v prípade, že sa akurát dívali na nostalgické fotografie. Efekt nostalgie bol najzreteľnejší, keď bolo tepelné zariadenie nastavené na najnižšiu možnú úroveň. Pri najvyššej úrovni bolesti, nostalgia, zdá sa, svoje schopnosti úplne strácala.
Pocit namiesto liekov
„Čím viac nostalgie cítili účastníci, tým menej vnímali bolesť,“ tvrdí vedecký tím vo svojom príspevku. Tím viedol výskumník v oblasti psychológie, doktor Kong Yazhuo.
Výskumníci v záveroch štúdie naznačujú, že spomienková cesta do minulosti môže byť spôsob, ako si bez liekov poradiť so zmiernením nízkej úrovne bolesti, napríklad bolesti hlavy. Niekedy sú ľudia vystavení bolesti, ktorá je nepríjemná, no nie je dostatočne silná na to, aby bola riešená liekmi. V takých prípadoch by mohli byť alternatívne metódy uľavenia od bolesti nápomocné, ak nie rovno nevyhnutné.
Podľa údajov fMRI spúšťali nostalgické obrázky vyššie úrovne mozgovej aktivity vo viacerých častiach mozgu. Ide o oblasti, ktoré sú zapojené do spracúvania scén z minulosti, vnímania seba samého a emocionálneho hodnotenia, vysvetľujú vedci.
Dôvod sa im zistiť nepodarilo. Výsledky ich vedeckej štúdie však ponúkajú priestor ďalším výskumom. Presne zaznamenali časti mozgu, ktoré nostalgia v procese zasahuje.
Pocit dôverne známej, no vzdialenej minulosti by sa mohol v budúcnosti využívať pri miernení bolesti bežne, predpovedajú vedci. Do určitej miery by mohla nostalgia dokonca nahradiť lieky. Ak ťa najbližšie trochu rozbolí hlava, skús pred lekárničkou otvoriť šuplík s fotkami z detstva.
Zdroje: Univerzita Cambridge, The Independent, Čínska akadémia vied