Namiesto vrakoviska sa auto dostalo na naše cesty. Nepozorná Slovenka sa stala obeťou špekulantov

  • Ide o bežnú prax, nie o výnimočnú situáciu
  • Predísť týmto problémom sa dá vďaka kontrole originality
auto, žena
Ilustračný obrázok Unsplash/Chris Gallagher, Fa Barboza
  • Ide o bežnú prax, nie o výnimočnú situáciu
  • Predísť týmto problémom sa dá vďaka kontrole originality

V Nemecku ho zaplavili povodne, v dôsledku čoho ho museli vyradiť na zošrotovanie. Na šrotovisko sa však Seat Leon, vyrobený v roku 2020, nedostal. Skončil na Slovensku a čuduj sa svete, bol vo vynikajúcom stave.

Na to, aby mohlo toto pôvodne neprevádzkovateľné auto jazdiť po cestách, stačilo niekoľko špekulantov. Títo ľudia priam vyhľadávajú podobné prípady a snažia sa zarobiť na nevedomosti iných ľudí. Vďaka tomu sa podarilo auto, ktorého osud bol v Nemecku spečatený, zlegalizovať a predať.

V prípade, že vozidlo utrpí záplavové poškodenie, závisle od závažnosti situácie, sa aplikujú rôzne postupy. Ak je poškodené natoľko, že by mohlo mať negatívny dopad na bezpečnosť ľudí, majetku, životného prostredia alebo by mohlo viesť k riziku, vozidlo sa vyradí z prevádzky alebo sa nikdy neuvádza do prevádzky. V takom prípade nie je možné dané vozidlo oficiálne používať na cestách a s ním súvisiace technické problémy môžu často nastať v pomerne krátkom čase.

V niektorých prípadoch môže byť z vozidla odstránený výrobný štítok alebo sa odstráni jedna časť Osvedčenia o evidencii s následným záznamom do druhej. V optimálnom scenári sa tento záznam vykonáva aj v európskom systéme EUCARIS. Vozidlo je potom trvalo vyradené z evidencie a mala by sa zrealizovať jeho recyklácia.

Tie lacné autá sú však lákadlom pre ziskuchtivých podnikavcov. Stačí si vymyslieť, že došlo k strate pôvodného osvedčenia alebo sfalšovať doklady a následne vozidlo opätovne zaregistrovať v krajine, ktorá je známa svojou nedostatočnou kontrolou dovozových vozidiel. Vzhľadom na to, že vozidlo už bude mať „nové“ doklady, je možné ho opätovne ponúknuť na trhu.

Vozidlo, ktoré na cestu nepatrí

Podobne to bolo aj v prípade vyššie spomínaného Seatu z Nemecka. Ten sa dostal až k Slovenke, ktorej ani nenapadlo, že auto so sebou prinesie množstvo problémov. Najhoršie na tom však je to, že ide o bežnú prax, nie o výnimočnú situáciu.

Predísť týmto problémom sa dá vďaka kontrole originality. Táto kontrola totiž pomôže okrem iného aj zabrániť preregistrovaniu vozidiel, ak existujú dôvody, ktoré preregistrácii bránia.

Technikom KO sa podarilo zistiť, že vozidlo Seat bolo poškodené po povodni dňa 20. 7. 2021. V dôsledku toho došlo k vyradeniu z evidencie. Jeho poslednou zastávkou malo byť vrakovisko.

Po konzultácii s registračnou autoritou v Nemecku a po potvrdení skutkového stavu, vydal Štátny dopravný úrad MD SR rozhodnutie, že takéto vozidlo nie je možné na Slovensku registrovať.

„Nakoľko vozidlo nie je spojené s trestnou činnosťou nepodlieha zaisteniu políciou pre kriminalistické skúmanie. Ak ale bol kupujúci uvedený do omylu a vznikla mu škoda prevyšujúca sumu 266 €, tak prípad môže byť posudzovaný ako trestný čin podvodu,“ dodáva zástupca technickej služby KO.

Majiteľke ostali oči pre plač

Auto sa dostalo na Slovensko, kde si ho kúpila žena. Tá si myslela, že kupuje málo ojazdené auto, ktoré je bezproblémové. Veľkou chybou však bolo, že auto si kúpila pred absolvovaním kontroly originality.

Informácia o zatopení vozidla zostáva zaznamenaná vo výsledku z KO a tiež v Registri prevádzkových záznamov vozidiel (RPZV) a to aj po trvalom vyradení vozidla z prevádzky. Aj vďaka takýmto verejne dostupným záznamom je možné vyvarovať sa kúpy problémového vozidla.

Výsledok KO tiež disponuje ďalšími skutočnosťami. Ide napríklad o to, či boli na aute „stočené“ kilometre. Kupujúci sa nemusia popáliť, ak od predávajúceho vyžiadajú Odborný posudok o KO, alebo výpis z RPZV a bezplatne si údaje overia na webových sídlach systémov.

Takto sa vyhneš problémom

Pri dovoze vozidiel z krajín, v ktorých je regulácia v oblasti kontroly a registrácie jednotlivo dovezených vozidiel minimálna až žiadna, platí, že kupujúci by mal byť obzvlášť obozretný.

Vzhľadom na to, že extrémne prejavy počasia, ako sú silné búrky alebo prívalové dažde, sú časté, je riziko kúpy zatopeného vozidla časté a reálnou hrozbou. Platí to však aj pre vyhorené vozidlá, ale tiež vozidlá s pozmeňovanou identitou, často pochádzajúce z trestnej činnosti a podobne.

V prípade, že si sa rozhodol pre kúpu auta z dovozu, mal by si absolvovať niekoľko krokov.

  • Nekupuj dovozové vozidlo pred absolvovaním kontroly originality.
  • Pred kúpou vozidla vyžaduj od predávajúceho Odborný posudok o KO, alebo výpis z RPZV (ODO-Pass, ktorý odhalí „stočené“ kilometre a AUTO-Pass poskytujúci komplexné online overenie), ktoré obsahujú aj informácie z medzinárodnej platformy Eucaris a údaje bezplatne overiť na webových sídlach.
  • Venuj náležitú pozornosť formulácii kúpnej zmluvy a možnostiam odstúpenia od zmluvy v prípade dodatočne zistených skutočností.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Najnovšie videá

Trendové videá