Napariť ti môžu pokutu až 100-tisíc eur: Populárna dovolenková destinácia chce zakázať cudzie pomenovania
- Cieľom je ochrana národnej identity
- V Taliansku sa používa až 9-tisíc anglických slov
- Cieľom je ochrana národnej identity
- V Taliansku sa používa až 9-tisíc anglických slov
Je neodškriepiteľným faktom, že anglický jazyk je v dnešnom svete niečo ako chladnička, inými slovami niečo, bez čoho sa človek, respektíve domácnosť nezaobíde. Aj preto sú niektoré najznámejšie anglické výrazy, ako napríklad please, event či podobne bežnou súčasťou nášho každodenného života.
Renomovaný portál Euronews informuje o tom, že v Taliansku, teda v jednej z najpopulárnejšej turistickej destinácií na európskom kontinente, prišla premiérka Giorgia Meloniová s pomerne radikálnym riešením súvisiacim s čoraz intenzívnejším prenikaním angličtiny na Apeninskom polostrove.
Proklamovaným zámerom je ochrana národnej identity
Vláda vedená Meloniovou, ktorá reprezentuje extrémne pravicovú stranu Bratia Talianska, predložila legislatívny návrh, ktorý bude trestať používanie anglických a iných cudzích slov v úradnom styku pokutami od 5 000 do 100 000 eur.
Cieľom tejto iniciatívy, ktorú v krajine odsúdili aj najuznávanejší talianski lingvisti a filológovia, prestížna Accademia della Crusca, je podľa Meloniovej „obrana a propagácia talianskeho jazyka“ a ochrana národnej identity.
Tento nový návrh predstavil Fabio Rampelli, člen talianskej dolnej poslaneckej komory. V tweete pripnutom na svojom profile na Twitteri poslanec uvádza príklad takzvanej „Anglománie“, za ktorú budú talianski politici a byrokrati pokutovaní, ak bude zákon prijatý.
„V dolnej komore poslancov hovoríme po taliansky. Pokračujeme v boji za používanie nášho jazyka namiesto angličtiny. Nemôžem pochopiť, prečo namiesto il dispensatore di liquido igienizzante per le mani (automatický dávkovač dezinfekčného prostriedku na ruky) používame dispenser.“
CNN v tejto súvislosti dopĺňa, že návrh zákona, ktorý ešte musia schváliť obe komory talianskeho parlamentu, vyžaduje, aby každý, kto zastáva funkciu vo verejnej správe, mal „písomné a ústne znalosti a ovládanie talianskeho jazyka“. Zakazuje tiež používanie angličtiny v oficiálnej dokumentácii vrátane „akronymov a názvov“ pracovných pozícií v rámci firiem pôsobiacich v krajine.
Až 9-tisíc anglických slov v Taliansku
V prípade, že tento návrh prejde, ministerstvo kultúry zriadi výbor, ktorého kompetencie by zahŕňali „správne používanie talianskeho jazyka a jeho výslovnosť“ v školách, médiách, obchode a reklame. To by v praxi okrem iného znamenalo, že vyslovenie „bru-shetta“ namiesto „bru-sketta“ by mohlo byť trestným činom.
Euronews poznamenáva, že podľa najnovších údajov uznávaná encyklopédia talianskeho jazyka Treccani v súčasnosti obsahuje 9-tisíc anglických a 800-tisíc talianskych slov.
Problémom pre silných nacionalistov, ktorými Taliani nepochybne sú, je, že od roku 2000 vzrástol počet anglických slov, ktoré sa vložili do talianskeho jazyka, až o 773 percent. Prevzatie anglických slov do talianskeho jazyka je predmetom nekonečných diskusií v Taliansku, kde sú názory rozdelené medzi ochranou integrity národného jazyka a akceptovaním toho, že živé jazyky sú plynulé a neustále sa vyvíjajú.
Global News podotýka, že tento návrh zákona prichádza len niekoľko dní po tom, ako sa vláda rozhodla brániť to, čo považuje za ďalšiu dôležitú súčasť talianskej kultúry, a zakázala používanie laboratórne vyrábaných potravín na ochranu agropotravinárskeho dedičstva krajiny.
CNN dodáva, že minulý týždeň talianski ministri kultúry a poľnohospodárstva oficiálne prihlásili taliansku kuchyňu do kandidatúry na štatút svetového dedičstva UNESCO, o ktorom sa rozhodne v decembri 2025.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Euronews, CNN, Global News