Napätá situácia na Blízkom východe: Izrael pripravuje významnú odvetu. Aktuálne sa bojuje na viacerých frontoch

  • Situácia na Blízkom východe zostáva napätá
  • Izrael pripravuje odvetu voči Iránu
Dym stúpa po izraelskom bombardovaní v južnom Libanone, čo je vidieť zo severu Izraela v sobotu 5. októbra 2024.
Dym stúpa po izraelskom bombardovaní v južnom Libanone, čo je vidieť zo severu Izraela v sobotu 5. októbra 2024. TASR/AP
  • Situácia na Blízkom východe zostáva napätá
  • Izrael pripravuje odvetu voči Iránu

Izraelské ozbrojené sily (IDF) sa v sobotu vyjadrili k odvetným opatreniam voči Iránu za vypustenie balistických rakiet na Izrael a spresnili, že v súčasnosti sa bojuje na siedmich rôznych frontoch. Popri pokračujúcich bojoch v Gaze a na Západnom brehu sa izraelskí vojaci a sily zúčastňujú na operáciách v Libanone, Iráne a jeho zástupcoch v Jemene, Sýrii a Iraku.

IDF plánujú významne reagovať, ale charakter tejto reakcie zatiaľ bližšie nešpecifikovali, informuje The Jerusalem Post s tým, že Iránci vypálili z Iránu na Izrael 201 rakiet, z ktorých niektoré zasiahli ciele. Pre AFP pod podmienkou anonymity potvrdil prípravu odvety izraelský predstaviteľ, informuje TASR. Povahu ani načasovanie odvety však bližšie nešpecifikoval.

Odveta bude „významná“

Izraelský denník Haaretz s odkazom na zdroje armády napísal, že odveta bude „významná“. Dodal, že armáda počíta aj s tým, že po jej odvete na Irán môžu nasledovať opätovné útoky Teheránu. Do úvahy pripadá zo strany Izraela aj útok na iránske jadrové zariadenia. Ten podľa informácií CNN nezaručil Bidenovej administratíve, že ich v rámci odvety nezasiahne.

Približne 200 rakiet poslal Irán na Izrael v utorok. Podľa Iránu išlo o odvetu za izraelské útoky, pri ktorých zahynul minulý týždeň v Bejrúte šéf libanonského militantného hnutia H*zballáh Hassan Nasralláh a ešte v júli v Teheráne aj vodca palestínskeho militantného hnutia Ha*as Ismáíl Haníja. Irán viní zo smrti Haníju Izrael, ktorý sa k útoku však neprihlásil.

Zákaz vstupu šéfa OSN

Ako sme ťa už informovali, šéf Organizácie Spojených národov (OSN) má zakázaný vstup do Izraela. Generálny tajomník António Guterres sa totiž ocitol na zozname nežiaducich osôb. Oznámil to izraelský minister zahraničných vecí Israel Kac.

Ako píše magazín Politico, Jeruzalem sa tak rozhodol práve po bezprecedentnom balistickom útoku Iránu. Guterres totiž vyslanie rakiet z iránskeho územia na Jeruzalem jednoznačne neodsúdil.

„Rozhodol som sa dnes vyhlásiť generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa za nežiaducu osobnosť v Izraeli a zakázať mu vstup do Izraela,“ oznámil na sociálnej sieti Kac.

Šéf OSN na to reagoval krátkym vyhlásením. Uviedol, že odsudzuje rozšírenie konfliktu na Blízkom východe, vyzýval na prímerie. Ani tentokrát však nespomenul včerajšiu eskaláciu.

Vzťahy medzi predstaviteľmi OSN a Izraela sa zhoršili aj pre agentúru UNRWA spadajúcu pod Organizáciu Spojených národov. Tá vznikla ako prostriedok na pomoc palestínskym občanom, no už viackrát sa dostala pod drobnohľad západných mocností práve pre obvinenia, že zamestnáva členov nebezpečných organizácií.

Startitup v minulosti obdržal aj vládny dokument, ktorý ju obviňoval z nepriameho angažovania sa v organizácii Ha*as v Gaze. 

Slovákov evakuovali

Keďže vojna medzi Izraelom a libanonským teroristickým hnutím H*zballáh naďalej naberá na obrátkach, občanov SR z Libanonu v sobotu (5. 10.) museli evakuovať. Zámer evakuovať Slovákov prítomných v Libanone schválila vláda na stredajšom rokovaní. Zároveň odsúhlasila, že na pomoc pri evakuácii vyšle do 30 vojakov.

„Strety medzi izraelskou armádou a hnutím H*zballáh a plány zo strany Izraelu, v ktorých je zahrnutá obmedzená operácia v Libanone, predstavujú zvýšené riziko ohrozenia bezpečnosti občanov SR žijúcich v Libanone,“ priblížil rezort obrany.

Ministerstvo zahraničných vecí v spolupráci s vnútrom a obranou uskutočnilo podľa ministra zahraničných vecí Juraja Blanára doteraz najväčšiu logistickú operáciu. Na tlačovej konferencii priblížil, že logistická akcia bola zložitejšia, keďže Slovensko ponúklo pomoc aj ostatným krajinám, ktoré o ňu prejavili záujem. Celkovo išlo o 9 krajín z Európskej únie aj USA.

Najskôr evakuoval vojenský špeciál občanov z Bejrútu do cyperskej Larnaky a následne ich transportuje dvojica vládnych lietadiel.

„Z Bejrútu do Larnaky bolo prevezených 98 občanov, z toho 34 občanov Slovenskej republiky. 8 občanov ostalo v Larnake, je to jedna občianka Českej republiky a ostatní Maďarskej republiky, všetci ostatní v počte 90 budú prevezení na Slovensko,“ priblížil Blanár.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: The Jerusalem Post, TASR, archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá