Napätie ohľadom Taiwanu graduje: Nevyspytateľný vodca Číny má pripravovať ľud na vojnu

  • Bývalý generálporučík H. R. McMaster varuje pred čínskym prezidentom
  • Si Ťin-pching podľa jeho slov pripravuje Čínu na vojnu
H. R. McMaster a Si Ťin-pching
H. R. McMaster a Si Ťin-pching Flickr/CSIS | Center for Strategic & International Studies, TASR/Ju Peng/Xinhua via AP
  • Bývalý generálporučík H. R. McMaster varuje pred čínskym prezidentom
  • Si Ťin-pching podľa jeho slov pripravuje Čínu na vojnu

V pondelok informoval bývalý poradca pre národnú bezpečnosť Herbert Raymond McMaster o tom, že čínsky prezident Si Ťin-pching podľa neho „pripravuje čínsky ľud na vojnu“.

McMaster vystupoval v relácii CBS „Face The Nation“, kde uviedol, že v USA sa musia postarať o to, „aby nespadli do tých istých pascí, do ktorých sme padli s Vladimirom Putinom“. Ako uvádza portál Journalbreak, apeloval pritom na hrozbu konfliktu s Čínou kvôli Taiwanu.

Agresívne vyhlásenia

McMaster sa zúčastnil na prehliadke a diskusii spoločne s bývalým námestníkom ministra obrany pre politické záležitosti Michaelom Flournoyom. Rozprávali sa prevažne o zahraničnej politike USA na rôznych frontoch, o vojne na Ukrajine, o vzťahoch s Iránom a v neposlednom rade aj o Číne. 

Generálporučík vo výslužbe uviedol, že USA by mali potenciálne hrozby zo strany Si Ťin-pchinga brať vážne a dodal, že čínsky vodca „myslí vážne to, čo hovorí“.

„Myslím si, že musíme byť opatrní, aby sme sa neodrazili, aby sme nespadli do rovnakých pascí ako s Vladimirom Putinom, zaujatosti potvrdením a zaujatosťou optimizmu,“ povedal McMaster.

Ako informuje portál Hindustan Times, podľa McMastera zaujal vo svojich nedávnych prejavoch Si Ťin-pching agresívny postoj. Čínskemu ľudu povedal vodca, že obnovenie národnej veľkosti Číny si bude vyžadovať „obeť“.

„Si Ťin-pching vo svojich vyhláseniach dal celkom jasne najavo, že zo svojej perspektívy spraví Čínu opäť celistvou tým, že zahrnie Taiwan,“ povedal McMaster.

Posilnenie obranných schopností

Aj napriek tomu, že Taiwan sa považuje za nezávislý od Číny, Peking si ho už dávnejšie vyhlásil za svoj a za nevyhnutnú považuje aj kontrolu nad týmto ostrovom. 

„Čína sa stala čoraz agresívnejšou nielen z ekonomického a finančného hľadiska a z pohľadu diplomacie vlčích bojovníkov, ale aj fyzicky, so svojou armádou,“ dodal McMaster.

Si Ťin-pching a Vladimir Putin

Bývalý generálporučík preto vyzval USA, aby zvýšili v ázijsko-pacifickej oblasti svoju vojenskú prítomnosť. „Veľa hovoríme o spoliehaní sa na našich spojencov a možno, že ak urobíme krok späť, spojenci urobia viac,“ povedal McMaster. 

„Myslím si, že opak je pravdou. Ak Američania urobia trochu viac, mnohí z našich spojencov ich budú nasledovať a posilnia svoje obranné schopnosti a kapacity,“ dodal generálporučík vo výslužbe.

Prípadná vojna

V októbri 2022 uviedol Si Ťin-pching, že Čína sa „usiluje o perspektívu mierového znovuzjednotenia s Taiwanom“, no popritom zároveň neustále signalizoval aj agresiu voči tomuto demokratickému ostrovu. 

Zjazd komunistickej strany v Číne otvoril vodca vyhlásením, že jeho vláda „nikdy nesľúbi, že sa vzdá použitia sily“ na obsadenie demokratického ostrovu. Už v novembri 2022 naliehal Si Ťin-pching na čínsku armádu, aby sa pripravovala na prípadnú vojnu. Čínsky vodca načrtol dokonca aj víziu, v ktorej vidí Ľudovú oslobodzovaciu armádu ako silu svetovej triedy, ktorou sa stane do roku 2027.

Okrem toho odsúdil čínsky prezident aj „zahraničné zasahovanie“ do Taiwanu. Hovoril o augustovej návšteve predsedníčky Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej v Tapei. Po tejto udalosti zareagoval Peking obnovenými vojenskými cvičeniami v blízkosti Taiwanu.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: Journalbreak, Hindustan Times

Najnovšie videá

Trendové videá