Napriek protiamerickej hystérii majú Slováci s Američanmi viac spoločné, než sú si ochotní priznať (KOMENTÁR)

Bratislava DC
Unsplash/Lukáš Kulla/Eric Vega

Obranná dohoda Slovenska so Spojenými štátmi spoločne so situáciou na Ukrajine vyvoláva neopodstatnenú protiamerickú hystériu.

Protiamerické nálady nie sú u nás ničím novým, poctivo boli vtĺkané do hláv občanom Československa počas Studenej vojny, keď komunisti tvrdili, že imperialistickí Američania chcú zničiť svetový mier. Mohli sme ich vidieť i v 90. rokoch, keď ich spojili fanúšičky hnutia HZDS s antisemitizmom a nacionalizmom.

„Cigáň škaredý, na bicykli! Čo s nami spraví? Čo s nami spraví? Veď nás predá do Ameriky alebo Židom,“ kričala vtedy takzvaná babka demokratka na adresu Mikuláša Dzurindu.

Samozrejme, Dzurinda, rovnako ako dnešná vláda, nikoho nepredal do Ameriky ani Židom. Prešlo dvadsať rokov a ako sme mohli vidieť v posledných dňoch a týždňoch, hlboko zakorenený rasizmus, antisemitizmus a ani protiamerické hystérie Slovákov neopúšťajú.

I keď Slováci nemajú Američanov veľmi v láske, v skutočnosti s nimi majú viac spoločné, než sú si ochotní priznať.

Mali sme šťastie, že „legitímny politický diskurz“ sa nekonal aj v Bratislave

Pred nedávnom vyšiel vo Finacial Times, komentár, ktorý tvrdí, že Amerika je nebezpečne polarizovaná a Európa nie. Človek si právom pomyslí, že či žije autor článku niekde na inej planéte. Po zahĺbení sa však dočítame, že v skutočnosti nemyslí celú Európu, ale západnú Európu.

Krajiny strednej a východnej Európy tak stále ostávajú nebezpečne polarizované. Čo je však horšie, Slovensko by mohlo konkurovať priamo USA v titule najrozdelenejšieho a najpolarizovanejšieho národa.

V oboch prípadoch k polarizácii významne prispievajú politici, ktorí neváhajú pre svoj osobný zisk a hlavne pre moc, systematicky ničiť demokraciu a prekrúcajú názory podľa toho, čo je práve v kurze. To, čo predvádza v poslednej dobe Robert Fico a jeho Smer-SD, tomu sa vyrovná jedine bezcharakternosť Republikánskej strany USA.

Fico si asi myslí, že Slováci dostali náhlu amnéziu a zabudli na jeho vrúcne objatia s predstaviteľmi americkej administratívy. Tiež si asi myslí, že voliči zabudli na nákup stíhačiek F-16 od americkej spoločnosti Lockheed Martin, ktorý pochvaľoval aj vtedajší americký prezident Donald Trump. A tiež si asi myslí, že sme zabudli na to, že práve Smer-SD začal rokovania o obrannej zmluve.

zdroj: TASR/ Paul Martinka

Fico a jeho partia, ktorá v boji o moc stratila všetky zábrany, pripomína partiu okolo Donalda Trumpa. Neštítia sa klamať, prekrúcať fakty a vyvolávať paniku. 

Republikáni sa navyše rozhodli zbaviť každého, kto otvorene vystupuje proti Trumpovi. Pred nedávnom si Národný republikánsky výbor odsúhlasil rezolúciu, ktorá karhá členov Snemovne reprezentantov Liz Cheneyovú (Wyoming) a Adama Kinzingera (Illinois). Dôvodom má byť aktivita politikov v komisii, ktorá vyšetruje útok na Kapitol. Mimochodom útok na Kapitol nazvali „legitímny politický diskurz“.

Môžeme byť radi, že takýto „legitímny politický diskurz“ sa nekonal aj v Bratislave, pretože i do Národnej rady SR sa pokúšali v utorok preniknúť ľudia rozvášnení klamstvami.

Chýba kompromis a politici posilňujú myslenie „my verzus oni“

Najextrémnejší poslanci republikánov by si tiež našli miesto medzi našimi politikmi. Poslanci Marjorie Taylor Greeneová, Matt Gaetz, Lauren Boebertová alebo Madison Cawthorn by sa ideovo našli v strane s podobným názvom: Republika.

Taktiež by sme mohli Američanom konkurovať v nedôvere k tradičným médiám a zahltenosťou hoaxmi.

V Spojených štátoch sa stáva lož pravdou, čo je tiež prípad Slovenska. Ľudia veria viac dezinformáciám ako overeným informáciám.

Taktiež v oboch krajinách chýba nadstraníckosť a ochota urobiť kompromis. Kým sme v iných štátoch, napríklad v Nemecku alebo v Rakúsku, zvyknutí, že pri dôležitých veciach hlasuje koalícia s opozíciou, na Slovensku sú to iba výnimočné a ojedinelé prípady.

zdroj: TASR/ AP Photo/ Julio Cortez

Tiež našej opozícii i republikánom chýba vyvodenie politickej zodpovednosti. Kým je to v iných krajinách základný politický štandard, aký sme videli pri Sebastianovi Kurzovi či Jeremym Corbynovi, u nás politik neodstúpi ani pre miliónové škandály, v USA to nevzdá ani pre vyvolanie teroristického útoku. 

Slovenskí a americkí politici tiež posilňujú myslenie „my verzus oni“, ktoré ešte viac prehlbuje rozdiely. Tiež sa na povrch dostávajú nepekné stránky oboch národov ako šovinizmus, rasizmus či nacionalizmus, ktoré sa často ospravedlňujú kresťanstvom aj tradičnými hodnotami.

Americký prezident Joe Biden často používa slogan, že ide o zápas o dušu národa, len málokto si ale uvedomuje, že taký zápas sa odohráva i u nás. Ak tento zápas prehráme, ohrozená bude priamo naša demokracia.

Čítajte viac z kategórie: Názory a komentáre

Zdroje: Financial Times, Vox

Najnovšie videá

Trendové videá