Nárast prípadov až o 20 %: WHO varuje pred nákazlivým vírusom. Šíri sa veľmi jednoducho

  • Počet prípadov osýpok podľa Svetovej zdravotníckej organizácie za rok stúpol až o 20 %
  • V tlačovom vyhlásení sa nárast pripisuje nedostatočnej miere očkovania
nemocnica pacienti covid koronavírus vírus
Ilustračné foto TASR/Michal Svítok
  • Počet prípadov osýpok podľa Svetovej zdravotníckej organizácie za rok stúpol až o 20 %
  • V tlačovom vyhlásení sa nárast pripisuje nedostatočnej miere očkovania

Osýpky sú vysoko nákazlivé vírusové ochorenie prenášané vzduchom. Šíria sa veľmi ľahko – stačí, ak si pri tebe nakazený človek zakašle či kýchne. Podľa Úradu verejného zdravotníctva sa ochorenie začína nádchou a kašľom. Neskôr sa objavujú vyrážky, najčastejšie za ušami, na tvári, trupe a končatinách. Obávanými komplikáciami osýpok sú zápal pľúc a poškodenie centrálneho nervového systému. Najrizikovejšou skupinou sú deti do 5 rokov.

Najúčinnejšou prevenciou pred osýpkami je očkovanie. Pred nástupom očkovania v roku 1963 sa podľa WHO veľké epidémie tohto ochorenia vyskytovali každé dva až tri roky. Osýpky každoročne spôsobovali 2,6 milióna úmrtí po celom svete. Hoci je vakcína bezpečná a efektívna, zaočkovanosť celosvetovo klesá. Práve toto je podľa odborníkov príčinou pribúdajúcich prípadov osýpok.

Prípady celosvetovo rastú

Svetová zdravotnícka organizácia a americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb v najnovšom tlačovom vyhlásení uviedli, že počet prípadov osýpok vo svete minulý rok stúpol o viac ako 20 %. Toto číslo predstavuje 10,3 milióna prípadov. Na toto ochorenie, ktorému sa dá jednoducho predísť očkovaním, zomrelo približne 108 000 ľudí, väčšinou malých detí. Zdravotnícke organizácie toto číslo považujú za neprijateľný počet úmrtí.

Podľa štúdie CDC len v Európe počet prípadov od septembra 2023 do augusta 2024  stúpol o 200 % – zo 100 000 prípadov na viac ako 300 000. V rámci Európskej únie je na tom najhoršie Rumunsko, kde sa v tomto období objavilo až 14 000 prípadov. Aj napriek tomuto nárastu je na tom však Európa v porovnaní so zvyškom sveta pomerne dobre. Po Amerike tu máme druhý najnižší počet prípadov osýpok.

Nie je prekvapením, že osýpky sú najviac rozšírené v rozvojových krajinách. Najhoršie z kontinentov je na tom Afrika, kde sa v meranom období vyskytlo až 4,8 milióna prípadov. V Afrike sa nachádzali aj všetky najväčšie ohniská nákazy. Druhý najvyšší počet prípadov osýpok mala juhovýchodná Ázia s odhadovaným počtom 2,9 milióna prípadov.

Očkovanosť klesá od pandémie Covid-19

Osýpkam sa dá predísť dvoma dávkami očkovacej látky. V roku 2023 však viac ako 22 miliónov detí vynechalo prvú dávku vakcíny. Vedci odhadujú, že celosvetovo dostalo prvú dávku vakcíny proti osýpkam 83 % detí a odporúčanú druhú dávku dostalo len 74 % detí. Na vytvorenie kolektívnej imunity v krajine alebo komunite je potrebná 95 % alebo vyššia miera zaočkovanosti.

Vedci v štúdii publikovanej na portáli Nature Medicine skúmali vplyv pandémie COVID-19 na dôveru verejnosti v rutinné očkovanie. V štúdii mnohí respondenti vyjadrili nedôveru dostupným vedeckým informáciám o vakcínach. Výskum tiež odhalil, že 23 % respondentov je po pandémii menej ochotných dať sa zaočkovať proti chrípke, osýpkam alebo hepatitíde typu B.

Organizácia UNICEF informuje, že  vo väčšine krajín ľudia mladší ako 35 rokov a ženy po začiatku pandémie častejšie čoraz menej dôverujú očkovaniu detí. Správa uvádza, že za klesajúcou dôverou je viacero faktorov. Medzi tieto faktory patrí neistota v súvislosti s reakciou štátnych orgánov na pandémiu, rastúci prístup k dezinformáciám, klesajúca dôvera v odborníkov a politická polarizácia.

Odborníci apelujú na štátne orgány, aby urobili všetko pre to, aby očkovanosť ďalej neklesala. „Myslím si, že máme veľmi krátku pamäť. Zabudli sme na to, aké je to držať v náručí dieťa, ktoré ochrnulo na detskú obrnu, alebo aké to je utišovať matku, ktorá o dieťa prišla v dôsledku osýpok,“ povedala na tlačovej konferencii doktorka Mandy Cohen, riaditeľka amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb. „Musíme si uvedomiť, že vakcíny sú tu na to, aby sme boli najsilnejší a najzdravší, akí ako komunita môžeme byť.“

Situácia na Slovensku

Pandémia spôsobila pokles zaočkovanosti proti osýpkam nielen vo svete, ale aj na Slovensku. Na Slovensku sa proti osýpkam začalo povinne očkovať v roku 1969, a to kombinovanou vakcínou proti osýpkam, rubeole a mumpsu, skrátene MMR vakcínou. ÚVZ však v roku 2023 informoval, že zaočkovanosť klesla pod hranicu kolektívnej imunity.

V roku 2024 boli na Slovensku zaznamenané štyri laboratórne potvrdené prípady, v roku 2023 šesť prípadov. Najhoršia situácia za posledné desaťročie však nastala v rokoch 2018 a 2019. Na východe Slovenska došlo k výraznému nárastu potvrdených prípadov osýpok. Ako sme ťa už informovali, potvrdených bolo 883 prípadov.

Miera očkovanosti na Slovensku je na nedostatočnej úrovni. Na úrovni okresov bola zaočkovanosť MMR vakcínou v ročníku narodenia 2020 pod hranicou 95 % v 35 okresoch, pričom v šiestich bola pod 90 %. Ide o okresy Košice III (83,6 %), Nové Mesto nad Váhom (86,7 %), Myjava (88,1 %), Levoča (88,8 %), Malacky (89 %) a Prievidza (89,5 %).

ÚVZ v súvislosti so situáciou na Slovensku odporúča pokračovať v edukačných aktivitách na zvýšenie povedomia o dôležitosti očkovania a odvracať šíriace sa neoverené informácie o očkovaní prostredníctvom odborných vedeckých stanovísk. Argumenty proti dezinformáciám, ktoré sa v súvislosti s očkovaním šíria, nájdeš priamo aj na ich stránke.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: ÚVZ, WHO, CDC, Nature Medicine, UNICEF, Archiv SIU

Najnovšie videá

Trendové videá