Náš cestovný pas je stále jeden z najsilnejších na svete, oproti vlaňajšku si ešte prilepšil. Kam všade ťa dostane?

  • Najsilnejší cestovný pas majú stále Japonci. Najslabší ľudia z Afganistanu, Iraku a Sýrie
  • Za najväčších skokanov v rebríčku sú považované Spojené arabské emiráty a Čina
  • Slovensko naďalej v top 10, no ešte s vyšším počtom krajín než vlani
slovenské pasy
TASR/ Štefan Puškáš a Unsplash/ Maximilien T'Scharner a Benjamin Voros
  • Najsilnejší cestovný pas majú stále Japonci. Najslabší ľudia z Afganistanu, Iraku a Sýrie
  • Za najväčších skokanov v rebríčku sú považované Spojené arabské emiráty a Čina
  • Slovensko naďalej v top 10, no ešte s vyšším počtom krajín než vlani

Človek si to príliš neuvedomuje, no nie každý obyvateľ tohto sveta má so svojím cestovným pasom toľko otvorených dverí ako napríklad my – Slováci. Rozdiely sú pritom priepastné, priam rekordné. Kým niekto môže so svojim pasom bez problémov a nejakého potrebného popredu vybavovania navštíviť vyše 190 krajín sveta, niekto iný len vyše 20.

Nová správa uvádza, že rozdiel v slobode cestovania je najväčší za posledné desaťročia a rozdiely v prístupe k očkovaniu by mohli situáciu ešte zhoršiť,“ píše stránka známej americkej televízie CNN. Tá zverejnila každoročný rebríček najsilnejších a najslabších pasov sveta – takzvaný Henley Passport Index, ktorý pravidelne pripravuje britská poradenská spoločnosť v oblasti občianstva Henley & Partners. Treba povedať, že v rebríčku sa nebrali do úvahy dočasné, chvíľkové obmedzenia a zatvorenia hraníc, ktoré aktuálne platia v jednotlivých krajinách kvôli COVIDu-19.

cestovanie
zdroj: Unsplash

 

Oproti minuloročnému rebríčku sa poradie pasov príliš nezmenilo (na pár výnimiek), len tie najsilnejšie ešte zosilneli a tie najslabšie ostali bez hocijakého posunu, teda bez priradenia čo i len jednej krajiny navyše. V konečnom výsledku sa tak priepasť, ako CNN napísala, medzi krajinami vpredu a tými vzadu naďalej zväčšuje.

Prvé miesto opäť, už po niekoľkýkrát v rade, obsadil cestovný pas z Japonska, s ktorým máš prístup do 193 krajín sveta. Oproti vlaňajšku si pas z krajiny vychádzajúceho slnka ešte polepšil o 2 krajiny. Na druhom mieste je veľmi tesne za Japonskom ďalšia krajina z východnej Ázie – Singapur, ktorého obyvatelia so singapurským pasom môžu navštíviť 192 krajín (vlani 190).

Na nasledujúcich priečkach nájdeme väčšinou krajiny z Európy a Európskej únie. Výnimkami mimo Európy v top 10 sú ešte pasy z Južnej Kórey, Nového Zélandu, USA, Kanady a Austrálie. Zoznam krajín s najsilnejšími pasmi sveta, s počtom štátov, ktoré s nimi môžete navštíviť:

1. Japonsko (193 destinácií)
2. Singapur (192)
3. Nemecko, Južná Kórea (191)
4. Fínsko, Taliansko, Luxembursko, Španielsko (190)
5. Rakúsko, Dánsko (189)
6. Francúzsko, Írsko, Holandsko, Portugalsko, Švédsko (188)
7. Belgicko, Nový Zéland, Švajčiarsko, Spojené kráľovstvo, Spojené štáty americké (187)
8. Česká republika, Grécko, Malta, Nórsko (186)
9. Austrália, Kanada (185)
10. Maďarsko, Litva, Poľsko, Slovensko (183)

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa František Kekely •Travelers.sk (@travelers.sk.frantisek.kekely)

Slovenský pas sa opäť umiestnil medzi 10 najsilnejšími pasmi sveta. Oproti minulému roku si taktiež prilepšil o dve krajiny na súčasných 183 krajín. Ako zdôrazňujú niektorí odborníci, patriť medzi top v tomto rebríčku neznamená mať len ľahší prístup a v podstate bezproblémové cestovanie do iných končín sveta, ale takáto voľnosť prináša aj ekonomické výhody.

Existuje napríklad jednoznačná previazanosť medzi bezvízovým cestovaním a slobodným investovaním. Krajiny, ktoré majú vysokú investičné slobodu, majú všeobecne aj silnejšie pasy,“ priniesli sme minulý rok ako príklad vysvetlenie dvoch zahraničných politológov, ktorí rebríček analyzovali.

Pre občanov rozvíjajúcich sa ekonomík, kde je zavádzanie vakcín oveľa pomalšie a kde pasy majú tendenciu ponúkať oveľa menej slobody cestovania – budúcnosť vyzerá rozhodne menej ružovo,“ píše CNN.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa František Kekely •Travelers.sk (@travelers.sk.frantisek.kekely)

Medzi najhoršími, teda najslabšími pasmi sa nič nezmenilo. Na poslednom mieste je naďalej Afganistan. „Občania Afganistanu sú na konci rebríčka, pretože môžu navštíviť iba 26 miest bez toho, aby potrebovali víza vopred. To je najväčšia priepasť medzi krajinami od začiatku indexu,“ parafrázuje tvrdenie spoločnosti Henley & Partners americká CNN. Na druhom mieste je s 28 krajinami iracký pas, na treťom s 29 sýrsky. Zoznam krajín s najslabšími pasmi a počtom krajín, ktoré sa s nimi dajú bez komplikácií navštíviť:

102. Severná Kórea (39 destinácií)
103. Nepál (38)
104. Palestínske územia (37)
105. Somálsko (34)
106. Jemen (33)
107. Pakistan (32)
108. Sýria (29)
109. Irak (28)
110. Afganistan (26)

Britská poradenská spoločnosť a CNN si všimli aj dvoch skokanov roka. Prvým sú Spojené arabské emiráty (SAE), ktoré podskočili o 50 priečok zo 65. miesta na 15. Druhým je Čína, ktorá sa posunula o 22 priečok z 90. miesta na 68. Ide o výsledok posilňovania diplomatických vzťahov, v prípade SAE americký spravodajský portál vyzdvihol aj účinný program hromadného očkovania.

Zdroje: archív Startitup, CNN Travel

Najnovšie videá

Trendové videá