„Náš priateľ Donald,“ ozýva sa v ruskej TV na Trumpovu adresu. Rusi chcú takých politikov v EÚ a USA
- Reakcia na Trumpov jemnejší postoj voči Moskve ohľadom vojny na Ukrajine
- Počas Trumpovho prezidentovania bol Korotčenko jeho tvrdým kritikom
- Reakcia na Trumpov jemnejší postoj voči Moskve ohľadom vojny na Ukrajine
- Počas Trumpovho prezidentovania bol Korotčenko jeho tvrdým kritikom
Ruské médiá riadené z Kremľa boli známe šírením propagandistických tém a názorov už niekoľko rokov. Avšak od vypuknutia vojny na Ukrajine, teda 24. februára, dostáva táto aktivita čoraz širší priestor a nadobúda väčšie rozmery.
Proruskí trolovia zverejňujú na sociálnych sieťach rôzne dezinformácie, klamlivé fotografie či propagandistické materiály, ktorých úlohou je ospravedlniť ruské nemilosrdné zabíjanie riadené Kremľom, respektíve Vladimirom Putinom.
Slávnych 60 minút
Jedným z posledných príkladov je pondelková relácia 60 minút, kde nechýbali chvály na bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa. Americký politik síce viackrát odsúdil ruskú agresiu, o Rusku a jeho prezidentovi Vladimirovi Putinovi sa ale vzápätí vyjadroval obdivne.
Ruská televízia použila Trumpovo vystúpenie na Konferencii konzervatívnej politickej akcie (CPAC), pričom ho uviedol moderátor programu Jevgenij Popov so slovami: „Náš priateľ Donald.“
Trump na konferencii tvrdil, že Joe Biden je najhorší prezident v histórii a krajinu dovedie do tretej svetovej vojny. Kritizoval aj návštevu šéfky Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na Taiwane.
Na Trumpa reagoval šéfredaktor internetového vojnového žurnálu National Defence Igora Korotčenka počas panelovej diskusie štátnej televíznej spoločnosti Prvý kanál, ako uvádza The Independent.
Reakcia na Trumpov zmierlivejší postoj k Moskve
Korotčenko uviedol, že má rád konzervatívne hodnoty, ktoré Trump prezentuje v kontraste s Ukrajinou, Európskou úniou a Washingtonom. Pomohol si pritom zábermi z gay pridu.
Trump, rodený Newyorčan, však nikdy nemal problém s LGBT komunitou, dokonca v debate tvrdil, že Spojené štáty sú pripravené na prezidenta gaya. Samotný politik tvrdil, že by takého kandidáta nemal problém voliť.
Ruský politológ i napriek tomu požaduje podporu voči Trumpovi.
„Mali by sme podporovať Trumpa a nehanbiť sa za to. Musíme podporovať amerických politikov, ako je Trump, a ďalšie zdravé konzervatívne európske mocnosti, ktoré obhajujú normalizáciu vzťahov medzi Ruskom a Západom,“ cituje Korotčenka The AU Times.
YRT News v tejto súvislosti pripomína, že ironicky to bol práve Trump, keď ešte bol v úrade amerického prezidenta, kto normalizáciu vzťahov medzi Západom a Ruskom neslávne obhajoval a objavil sa po boku ruského prezidenta Vladimira Putina na spoločnej tlačovej konferencii.
Na nej spochybnil zistenia svojich vlastných agentúr ohľadom spravodajských informácií o zasahovaní Ruska do amerických prezidentských volieb v roku 2020. Rusko malo zasahovať do volieb práve v prospech Trumpa a neprospech demokratickej kandidátky Hillary Clintonovej.
Niektorí republikáni sú proti pomoci Ukrajine
Korotčenko však narážal na to, že krídlo Republikánskej strany okolo Donalda Trumpa sa zatiaľ ukazuje ako najsilnejší zdroj odporu proti doterajším snahám poskytnúť Ukrajine vojenskú a ekonomickú podporu v kontexte vojny s Ruskom.
Granthshala News okrem toho prízvukuje, že niektorí členovia Republikánskej strany, hlavne extrémni pravičiari, vystupujú ako kritici ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a pretrvávajúcej korupcie, ktorá je už roky veľkým problémom ukrajinského politického systému.
Navyše, niektorí zo zákonodarcov naklonení Trumpovi čelili odporu za ich opakované dodržiavanie rétoriky, ktorými ruská vláda ospravedlňuje svoju inváziu na ukrajinské územie, ako napríklad Marjorie Taylor Greenová alebo Lauren Boebertová.
Ako sme ťa už informovali v jednom z našich predchádzajúcich článkov, Trump okrem iného povedal, že si nemyslí, že Putin mal v úmysle naozaj zahájiť útok na Ukrajinu a zhromaždenie 200-tisíc vojakov pri hraniciach nášho východného suseda bola len vyjednávacia taktika.
76-ročný Trump zároveň dodal, že je presvedčený o tom, že k ruskej invázii by nedošlo, ak by sedel v Bielom dome on a vinu za konflikt hodil na Ukrajincov, ktorí mali urobiť ústupky, aby sa vojne vyhli.
Počas prezidentovania bol jeho kritikom
V tejto súvislosti The AU Times pripomína, že Korotčenko počas úradu 45. amerického prezidenta Donalda Trumpa rozhodne nepatril k jeho prívržencom.
V roku 2019 dokonca naznačil, že Trump cíti voči východným mocnostiam, akými sú Čína a Rusko, ktoré často preukazujú vojenskú zdatnosť prostredníctvom prehliadok a iných demonštrácií, „komplex menejcennosti“.
Zdroje: The Independent, The AU Times, YRT News, Granthshala News