Náš sused bojuje so smrtiacou nákazou, hlásia už 14 mŕtvych. Špekuluje sa o útoku
- Poliaci majú podozrenie, že baktéria legionella mohla byť sabotážou
- Infekcia vypukla v Rzesove, kam utekalo množstvo Ukrajincov
- Hlásia nové obete
- Poliaci majú podozrenie, že baktéria legionella mohla byť sabotážou
- Infekcia vypukla v Rzesove, kam utekalo množstvo Ukrajincov
- Hlásia nové obete
Kúsok od slovenských hraníc vyčíňa nebezpečná nákaza. V juhovýchodnom regióne Poľska zvanom Podkarpatské vojvodstvo sa rozšírila baktéria Legionella pneumophila. Tá spôsobuje ochorenie legionelóza, ktoré stojí za zdravotnými problémami ako horúčka, zimnica, bolesť hlavy a svalov, ale aj zápal pľúc či iné závažné dýchacie problémy, informovali sme.
Podľa poľského portálu TVN24 pribúda stále viac infikovaných, momentálne hlásia 153 pacientov. Varšava hlási doposiaľ 14 obetí, väčšinou ide o seniorov vo vyššom veku trpiacich aj ďalšími chorobami. Úradom sa však stále nepodarilo prísť na pôvod šírenia baktérie. Prvého infikovaného pritom úrady potvrdili ešte 17. augusta.
Legionella sa šíri cez aerosóly vodných zdrojov, ako sú sprchy, fontány alebo chladiace systémy. Prenáša sa kvapôčkami kontaminovanej vody a nešíri sa priamo z človeka na človeka, píše TASR. Zdrojom nákazy môže byť aj klimatizácia.
Pátra sa po zdroji nákazy
Prípady nákazy už hlásia aj v ďalších častiach krajiny. Podľa Konrada Fijołeka, primátora mesta Rzešov, kde legionelóza vypukla, je situácia vážna, no zdá sa, že sa už začína stabilizovať, informuje Gazeta Prawna.
Fijołek čaká na ďalšie výsledky testov, ktoré budú známe o pár dní. Ani tie však zrejme jednoznačne neodhalia zdroj nákazy.
„Zdá sa, že jedným z prvkov, ktoré môžu prospievať rozvoju baktérií, je, žiaľ, klíma, ktorá sa u nás zhoršuje. A to v tom zmysle, že prírodné javy sú veľmi prudké: buď prudké búrky a vlhko, alebo prudké a dlhotrvajúce teplo,“ podotkol.
Pripomenul, že z výsledkov dvoch z prvých odberov v bytoch nakazených sa nepotvrdila prítomnosť baktérie ani v studenej ani horúcej vode. Legionellu pritom našli v iných vzorkách, ktoré zatiaľ nesúviseli s nákazami.
„Na základe toho dnes vieme, že jasný pôvod nebude ľahké nájsť. Aj keď, ako som povedal, budeme musieť brať do úvahy zrejme nejaký spoločný klimatický faktor,“ poznamenal.
Podozrenie zo sabotáže
Fijołek priznáva, že Rzešov sa stal pre vojnu na Ukrajine strategickým miestom pre utečencov. Z tohto dôvodu prišla myšlienka sabotáže, respektíve úmyselného vypustenia baktérií autoritám na um ako jedna z prvých.
„Prečo inak Rzešov? Nie je to ani najteplejšie miesto v Poľsku, ani veľmi charakteristické, pokiaľ ide o klímu, takže to bola jedna z prvých myšlienok, ktorá nám napadla,“ opisoval svoje myšlienkové pochody.
A aj vyšetrovatelia s ním v tomto smere súhlasili. Šírenie nákazy začala vyšetrovať aj kontrarozviedka ABW, píše na: Temat. Tá zisťovala, či nešlo o cudzí zásah do miestneho vodovodného systému. Zatiaľ však nič také nezistila.
„Nenašli sme žiadne informácie o tom, že by sme mali do činenia so sabotážou,“ povedal v pondelok ohľadom vyšetrovania námestník koordinátora špeciálnych služieb Stanisław Żaryn.
Úrady „chceli vylúčiť určité scenáre, ktoré prichádzali do úvahy“, podotkol a dodal, že vyšetrovanie bude naďalej pokračovať.
Poliaci hľadajú zdroj infekcie spolu s národnými zdravotníckymi orgánmi a expertmi z WHO. Očakáva sa, že odrazovým mostíkom budú ďalšie výsledky testov vzoriek odobratých zo zariadení a obecných vodovodných miest.
Prevencia
Mesto Rzeszów prijalo opatrenia na dezinfekciu vodovodnej siete v reakcii na výskyt choroby. V rámci preventívnych krokov bude do vody pridaný chlór na dezinfekciu vodovodných systémov.
Ochorenie sa šíri vdýchnutím kontaminovaných mikroskopických kvapôčok vody, ktoré sa vytvárajú pri činnostiach ako sprchy, vírivky, fontány a klimatizačné systémy.
Pre prevenciu treba udržiavať teplú vodu medzi 50 až 55 °C a zabezpečiť cirkuláciu vo vodovodnom systéme. Experti taktiež odporúčajú zabrániť stagnácii vody a pravidelne spúšťať vodu zo zriedkavo používaných miest.
Takisto treba udržiavať sprchové hlavice a kohútiky čisté a bez biofilmov a usadenín. Ohrievaná pitná voda by nemala ohrievať vodovodný systém a teplota studenej vody by mala byť v rozmedzí 8 až 12 °C, písali sme.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: TVN24, Archív SIU, Gazeta Prawna, na: Temat, TASR