Náš sused sa rozhodol zaplatiť poplatok spoločnosti Michelin za zaradenie do prestížneho gastro sprievodcu
- Česko opäť zabojuje o hviezdy Michelin
- Krajina sa rozhodla zaplatiť skutočne vysoký poplatok, stojí to za to?
- Česko opäť zabojuje o hviezdy Michelin
- Krajina sa rozhodla zaplatiť skutočne vysoký poplatok, stojí to za to?
V českých reštauráciách sa zostanú skutočné známky kvality, keďže je viac, než jasné, že Česká republika je skutočným domovom pre výnimočnú gastronómiu. A Michelin je zrejme tá najlepšia a najefektívnejšia cesta, ako toto všetko
Potvrdzuje sa to, čo špičkoví českí kuchári tvrdia od nepamäti, a síce, že stojí za to podporovať českú gastronómiu vo všetkých jej regionálnych odtieňoch, píše sa na sociálnej sieti.
Na tlačovej konferencii po stredajšom rokovaní vlády oznámil minister dopravy Martin Kupka: „Vláda sa rozhodla zaplatiť poplatok spoločnosti Michelin za zaradenie českých reštaurácií do prestížneho gastronomického sprievodcu. Tento krok je nástrojom propagácie Česka v zahraničí.“
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Vicepremiér a minister pre miestny rozvoj Ivan Bartoš zo strany Piráti tiež v utorok uviedol, že čiastka je výrazne vyššia, ako pôvodne informovali médiá.
Podľa posledných informácií z Hospodárskych novín by malo ísť o 54 miliónov českých korún po dobu piatich rokov. V prepočte je to viac ako 2,2 milióna eur.
Stojí to za to? Podľa food blogera Čiližrúta áno:
„Pokojne debatujme, či je to veľa alebo, či vôbec majú právo si za to pýtať peniaze. Čo je ale absolútne nepopierateľné je fak, že každá jedna krajina, ktorá zaplatila, pocítila enormný nárast turistov. Za jedlom sa totiž cestuje veľa a pri výbere destinácie je sprievodca Michelin najčastejšou pomôckou.“
„Ja verím, že aj Slovenská agentúra pre cestovný ruch dostane rozum a Michelin pozve. Už je u nás naozaj väčšie množstvo kvalitných podnikov a kľudne 3-4 na jednu hviezdu, zopár na BIB a dokonca jedna na vyšší počet hviezd. Myslím, že by to slovenskému gastru pomohlo a pritiahlo turistov,“ dodáva Čiližrút.
Ako funguje Michelin guide?
Sprievodca Michelin je považovaný za najrešpektovanejší gastroturistický bedeker na svete. Najskôr sa poďme pozrieť na asi najznámejšie ocenenie, a to hviezdy.
Tieto hviezdy udeľujú porotcovia potom, ako navštívia reštauráciu. Podnik môže získať 1 až 3 hviezdičky celkovo.
Hviezdy sa udeľujú na základe piatich kritérií: kvalita použitých surovín, ovládanie chutí a techník varenia, osobnosť šéfkuchára v jeho kuchyni, hodnota za peniaze a konzistentnosť medzi návštevami.
Na začiatku mal sprievodca byť akousi pridanou hodnotou pre motoristov a mapoval miesta, kde sa dá dobre najesť. A práve hviezdy mali pomôcť zorientovať sa, kde sa oplatí najesť.
- 1 hviezda označovalo miesto, kde sa oplatí zastaviť po ceste
- 2 hviezdy označili miesto, kam sa oplatí spraviť zachádzku
- 3 hviezdy predstavujú ocenenie, pre reštauráciu, kam sa oplatí naplánovať zvlášť cestu
Dnes reštaurácia, kde sa výborne varí dostane hodnotenie na základe nezávislých hodnotení inšpektorov.
Rolu v tomto celom hrá obrovské množstvo parametrov: od kvality jedla, servisu, prezentácie, interiéru, myšlienky, ekológie a udržateľnosti, až po veci ako je vínna karta, rozmiestnenie stolov, či počet miest na sedenie. Tie najlepšie z nich môžu získať práve spomenuté hviezdičky.
Bib Gourmand
Cena Bib Gourmand síce nie je hviezda Michelin, ale rovnako to nie je ani žiadna cena útechy. Toto ocenenie je pomenované podľa maskota značky Michelin – Bibendum.
Oceňuje podniky, v ktorých vieš nájsť skvelé jedlo a skvelú atmosféru. To, čo je základným rozdielom, je cena. Pri tomto hodnotení sa viac pozerá na sumu, ktorú necháš za jedlo. Oceňované sú teda podniky, ktoré zvolia správny pomer ceny a kvality. Výnimočné jedlo za fér cenu.
Vzniklo popri tom, ako hodnotiaci prechádzali najrôznejšie fine dining reštaurácie. Zároveň našli skvelé jedlo za ľudovú cenu. Podniky však nespĺňali všetky atribúty na získanie hviezdy. Konkrétne v Európe je vrchná hranica ceny 35 eur. Pokiaľ reštaurácia prekročí túto cenu, tak stratí možnosť zisku Bib Gourmand.
Kto podniky hodnotí?
Porotcovia alebo inšpektor? Dá sa to nazvať skutočne hocijako. To, čo je dôležité, je fakt, že to nie sú len takí obyčajní ľudia, ktorí si chodia vysedávať do reštaurácií. Musia to byť zamestnanci Michelin Group a sú vyberaní špeciálnou komisiou. Počas svojho pôsobenia musia preukazovať niektoré hodnoty.
Anonymita je jedna z najdôležitejších hodnôt. Aj napriek tomu, že zastávajú funkciu inšpektora, zastávajú aj pozíciu zákazníka. Všetky hodnotenia sú vykonávané anonymne práve z dôvodu, aby Michelin guide mohol garantovať svojim priaznivcom, že sa v reštaurácii bude s nimi zaobchádzať úplne rovnako.
Každý jeden inšpektor musí byť aj samostatný. Pracuje len pre Michelin a nie je možné, aby pracoval pre akúkoľvek inú organizáciu. Za každú večeru si platia plnú sumu, čím je zaručená plná nezávislosť. Ako sme už spomenuli, nemôžeš sa stať inšpektorom len tak. Stoja za tým roky driny a skúsenosti z gastro a hotelierskeho sektoru.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Instagram/Visitchef, AI, Michelin Guide