Naša angličtina nie je vôbec biedna, predbehli sme bratov Čechov. Jedno z pohlaví napreduje viac (PRIESKUM)
- Slováci na tom s ovládaním anglického jazyka vôbec nie sú zle
- V rebríčku sme sa umiestnili medzi krajinami s vysokou úrovňou
- Predbehli nás susedia z Poľska a Maďarska, naopak, Česko ostalo za nami
- Slováci na tom s ovládaním anglického jazyka vôbec nie sú zle
- V rebríčku sme sa umiestnili medzi krajinami s vysokou úrovňou
- Predbehli nás susedia z Poľska a Maďarska, naopak, Česko ostalo za nami
Spoločnosť Education First sa každoročne zameriava na prieskum anglického jazyka v 112 krajinách, v ktorých angličtina nie je materský jazyk. Tento rok sa do testovania zapojilo 2,2 milióna ľudí. S angličtinou tento rok prekvapivo bodovali aj Slováci, ktorí oproti minulému roku v rebríčku poskočili o päť miest.
Za nami sme nechali aj susednú Českú republiku. Tá zaznamenala zo všetkých meraných krajín skoro najväčšie zhoršenie oproti minulému roku.
Slovensko sa umiestnilo na 20. mieste a získalo 590 bodov. Takéto skóre sa označuje ako vysoká úroveň odbornosti anglického jazyka.
„Znamená to, že v praxi by mal byť priemerný Slovák schopný pripraviť odbornú pracovnú prezentáciu v angličtine, sledovať televízne programy v origináli alebo si prečítať články z novín,“ uvádza tlačová správa spoločnosti EF Education.
O niečo vyššiu úroveň anglického jazyka mali z európskych krajín napríklad v Maďarsku, Poľskou, Grécku či Srbsku. Veľmi vysokú úroveň zase vykazujú krajiny ako Holandsko (absolútny víťaz), Rakúsko, Dánsko, Nórsko, Belgicko, Portugalsko, Švédsko Fínsko či Chorvátsko a Luxembursko.
Naopak, za Slovenskom sa umiestnilo Estónsko, Bulharsko, Litva, Lotyšsko, Švajčiarsko, Francúzsko a Česko. Najhoršia úroveň anglického jazyka v Európe bola zaznamenáva Španielsku, Taliansku, Albánsku či Ukrajine.
Muži po dlhej dobe predbehli ženy
Prekvapivým zistením tiež je, že prvýkrát od roku 2014 sa ukázalo, že muži ovládajú anglický jazyk lepšie ako ženy. Kým u žien ostáva angličtina stabilná, muži svoje vedomosti zlepšili. Tento trend mal byť viditeľný vo všetkých regiónoch.
„Vyzerá to, že rok poznačený pandémiou a čas strávený za monitorom počítača lepšie využili muži ako ženy a pracovali na zlepšení svojej angličtiny viac. Vysoká znalosť anglického jazyka znamená kontakt so svetom a rýchlu výmenu poznatkov, vďaka čomu majú ľudia s dobrou znalosťou angličtiny vyššie platy a zaujímavejšiu prácu,“ dodáva Zuzana Ihnátová, Country Manager vzdelávacej organizácie EF Education First na Slovensku.
Prieskum tiež ukázal, že v zlepšovaní jazykových zručností sú na tom ľudia v mladšom strednom veku. Od roku 2015 sa dospelí vo veku 30 rokov zlepšili v angličtine trikrát rýchlejšie ako ľudia vo veku 21-25 rokov. Tento rok sa tiež po prvýkrát ľudia nad 40 rokov umiestnili v pásme mierne pokročilých.
Celkový trend v Európe je, že znalosť angličtiny je buď stabilná, alebo stále rastie. Napredujú aj obyvatelia Centrálnej a Východnej Ázie. Najčastejšie sa s nízkou mierou angličtiny stretávame u pracovníkov vo vzdelávacom sektore, zdravotníctve a štátnej správe.
Zdroj: Education First TS