Naša cesta do vesmíru alebo ako si splniť aj veľmi veľké sny

  • Predstavovali ste si v detstve, že budete kozmonautom? Túžili ste spoznávať nové svety, cítili ste volanie dobrodružstva z objavovania neznámeho? Žasli ste niekedy pri pohľade cez ďalekohľad nad krátermi na Mesiaci, Saturnovým prstencom, či mrakmi na Jupiteri?
tumblr_inline_o2lg67Vx1T1tj1mj6_1280
  • Predstavovali ste si v detstve, že budete kozmonautom? Túžili ste spoznávať nové svety, cítili ste volanie dobrodružstva z objavovania neznámeho? Žasli ste niekedy pri pohľade cez ďalekohľad nad krátermi na Mesiaci, Saturnovým prstencom, či mrakmi na Jupiteri?

My áno.

Potom skončíte vysokú školu a začnete si reálne hľadať prácu. Stále sa však nechcete vzdať svojho sna. Začnete reálne zisťovať, ako môžete pracovať v space-bussiness. Dostať sa do NASA je veľký cieľ. Ale aj Európa má svoju „NASA“ – Európsku vesmírnu agentúru ESA. Začnete teda podrobne skúmať ich web. Hľadáte možnosti zamestnania, či aspoň stáž pre absolventov. A zrazu narazíte: „pracovať v ESA môžu iba občania členských krajín ESA“. Na vaše poľutovanie zistíte, že Slovensko žiaľ členským štátom nie je. Dokonca ako jedna z posledných krajín v EÚ.

Píše sa rok 2006 a pred Vami stojí neľahká úloha. Zistiť, ako doviesť svoju krajinu do ESA.

 

Každá dlhá cesta začína prvým krokom

Najprv začnete písať emaily na ministerstvo zahraničných vecí, tam vás odkážu do Bruselu, na ministerstvo školstva, kontaktujete vedcov… a všade dostávate rovnakú odpoveď: na členstvo v ESA nie sú peniaze.

tumblr_inline_o2lg3infiG1tj1mj6_1280

foto: SOSA

 

Keď o tom rozprávate svojim známym, zdá sa im myšlienka, aby Slovensko investovalo do výskumu vesmíru, priam smiešna: „U nás predsa nie je ani na dôchodky, kdeže ešte na rakety“!

A vtedy vám to dojde: Slováci nie sú v ESA preto, lebo ako národ nevidia v investovaní do výskumu vesmíru zmysel! Hoci vedci by prirodzene nové investície do vedy privítali, bežní ľudia, poťažmo novinári a nakoniec ani politici v tom jednoducho nevidia zmysel. Sú tu predsa aj iné problémy…

Krok číslo jedna je Vám preto jasný: osveta. Popularizovať výskum vesmíru na Slovensku, vysvetľovať novinárom, politikom ale aj bežným ľuďom, prečo je dobré aby Slovensko vstúpilo do ESA.

Postupne tak stretávate ľudí podobných ako ste vy. S túžbou „robiť vesmír“ – na Slovensku, nie v zahraničí. Rozhodnete sa preto založiť spolu pre tento cieľ organizáciu. Slovenskú organizáciu pre vesmírne aktivity. Ste piati a píše sa rok 2009.

 

Mravčia práca

Ako prvé sme zformulovali nepriestrelné argumentárium. Súbor dôvodov, ktoré potom omieľame na každom stretnutí. Na prednáškach, v médiách, so študentmi, občas sa pritrafí predstaviť myšlienku vstupu SR do ESA aj nejakému politikovi. Kontaktujete ministra školstva za ministrom školstva. Tí sa však bohužiaľ pri moci striedajú rýchlejšie než kozmonauti na ISS. Takže to začneme vysvetľovať naozaj všetkým. Modrým, červeným, a aj všetkým ostatným. Raz to predsa vyjsť musí!

tumblr_inline_o2lg42AsMx1tj1mj6_1280

foto: TEDx

 

Cítime, že táto námaha má pre našu krajinu zmysel. Vo vesmíre má Slovensko totiž bohaté skúsenosti, a ako jedna z mála krajín sveta aj vlastného kozmonauta. Sme rozhodnutí stoj čo stoj priviesť Slovensko do ESA a priniesť tak pre našich študentov, vedcov i podnikateľov nové príležitosti. Výskum vesmíru a vývoj kozmických technológií je totiž novým, tzv. emergentným hospodárskym sektorom a sme presvedčení, že Slovensko na to má! Má na to ľudí, technickú infraštruktúru aj skúsenosti. Slovensko jednoducho patrí do ESA.

 

Chodíme za každým, kto by nám mohol byť naklonený. Organizujeme prednáškysemináre, stretávame sa s firmami, chodíme na školy. Učíme sa, ako to robia v okolitých krajinách – v Čechách, v Poľsku i Maďarsku, ktoré s ESA spolupracujú už dlhé roky. Postupne sa pridávajú ďalší podporovatelia a členská základňa sa rozrastá. Je nás už viac než päťdesiat.

 

Aby však nezostávalo len pri rečiach, okrem osvety a popularizácie sme začali do vesmíru lietať aj na vlastných zariadeniach. Pravda, najprv len do stratosféry – na meteorologckých balónoch známych ako JULO (nazvaných po Júliusovi Satinskom). Tieto stratosferické balóny nás naučili mnohé zručnosti z oblasti rádiovej techniky, elektrotechniky, meteorológie a tiež z oblasti legislatívnej regulácie letovej prevádzky v SR :-)

 

Prvá slovenská družica skCUBE

Je rok 2011 a na ceste do vesmíru robíme ďalší vážny krok: štartujeme projekt prvej slovenskej družice skCUBE. Chceme do vesmíru naozaj letieť – a najlepšie rovno s vlastnou družicou! Vieme totiž, že hoci sa slovenskí odborníci v minulosti podieľali na konštruovaní súčastí československých resp. zahraničných družíc, od získania samostatnosti v roku 1993 naša krajina zatiaľ nevypustila na obežnú dráhu teleso, ktoré by bolo kompletne navrhnuté, skonštruované a riadené z územia Slovenskej republiky.

tumblr_inline_o2lg4mfHOA1tj1mj6_1280

foto: SOSA

 

Je to tiež skvelý spôsob, ako Slovákom znova pripomenúť, že vesmírny výskum na Slovensku nie je žiadne sci-fi. Okrem toho veríme, že projekt bude motivovať mládež, aby študovala aj náročne prírodovedné a technické predmety. Celý príbeh prvej slovenskej družice je na samostatnú knihu, ale zatiaľ si môžete prečítať aspoň jej blog.

 

Slovensko vstupuje do ESA

Náš cieľ a obrovská príležitosť pre krajinu – vstup do ESA, teda ohromný priestor pre rozvoj  vedomostnej ekonomiky, sa podarilo zavŕšiť vo februári 2015, keď Národná rada SR ratifikovala medzinárodnú zmluvu o pristupujúcom štáte do ESA. Veľkou satisfakciou za našu prácu bolo, že sme sa na rozhodujúcom hlasovaní mohli zúčastniť osobne, pričom predseda NR SR pred všetkými poslancami zdôraznil, že to boli aj naše výsledky, ktoré ho presvedčili o zmysluplnosti členstva Slovenskej republiky v ESA. Ešte väčšiu radosť sme mali z toho, že návrh prešiel takmer jednomyseľne. Tento výsledok ocenili aj mnohé slovenské osobnosti.

 

SOSA sa rozrástla

V našom príbehu sa opäť ukázalo, že trpezlivosť ruže prináša. A tie ruže sú naši členovia, ktorých máme k dnešnému dňu viac než 80. Sú to členovia s expertízou v rôznych oblastiach: máme astrofyzikov, rádioamatérov, astrobiológov, expertov v oblasti vesmírneho práva, elektrotechnikov a inžinierov, …. a spolu tvoríme jeden komplexný tím. Väčšina členov je u nás na dobrovoľníckej báze, ale máme už aj profesionálnych zamestnancov a rozbiehame projekty, ktoré môžu vytvárať pracovné pozície aj pre ďalších. Ideme trpezlivo, krok za krokom a snažíme sa využiť každú príležitosť a každé partnerstvo.

tumblr_inline_o2lg4xfpsb1tj1mj6_1280

foto: SOSA

 

Čo chceme pre ďalší rozvoj slovenských vesmírnych aktivít robiť?

Veríme, že dokážeme našej krajine naďalej pomáhať stať sa úspešnou v oblasti výskumu vesmíru a vývoja kozmických aktivít. Chceme urobiť všetko preto, aby bol zo strany slovenských výskumných a vývojových organizácií veľký záujem o projekty ESA PECS a aby sa Slovenský príspevok do tohto programu naplno využil. Chceme tiež naďalej popularizovať možnosti, ktoré prináša ESA firmám, študentom, univerzitám a výskumným ústavom, chceme podnecovať vedecko-technickú spoluprácu v tejto oblasti so zahraničím. Našou víziou je plné členstvo SR v ESA po roku 2020. To však predpokladá kvalitnú vedeckú infraštruktúru, skúsenosť mnohých slovenských výskumných organizácií s kozmickými projektami a ich pripravenosť podávať kvalitné projekty zaujímave pre ESA a to v objeme niekoľkých miliónov Eur ročne – čo je už samo o sebe pre našu krajinu naozaj veľkou výzvou.

Zdroj: kozmonautika.tumblr.com

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Najnovšie videá

Trendové videá