NASA láka ľudí na špeciálnu misiu. Ak spĺňaš podmienky, môžeš získať prácu snov

  • Vesmírna organizácia NASA chystá ďalšiu modulovanú misiu na Marse
  • Tentokrát to má byť „drsné“
  • Online prihlášku môžeš poslať aj ty, ak spĺňaš požiadavky
nasa misia
Ilustračné foto NASA
  • Vesmírna organizácia NASA chystá ďalšiu modulovanú misiu na Marse
  • Tentokrát to má byť „drsné“
  • Online prihlášku môžeš poslať aj ty, ak spĺňaš požiadavky

NASA hľadá štyroch dobrodruhov, ktorí sa na rok odvážia vstúpiť do simulovanej skúsenosti na červenej planéte menom Mars. V rámci projektu Crew Health and Performance Exploration Analog (CHAPEA) budú tieto odvážne indivíduá žiť v izolácii v habitatnom module Mars Dune Alpha s rozlohou 158 metrov štvorcových, píše NASA.

V izolácii budú čeliť obmedzeným zdrojom a rôznym výzvam, vrátane environmentálnych stresorov a zlyhania vybavenia.

Cieľ NASA misie

Cieľom misie je, aby posádka vykonávala simulované výstupy do vesmíru a poskytovala centrále údaje o rôznych faktoroch, vrátane fyzického a behaviorálneho zdravia a výkonnosti, uvádza Science Alert.

Podľa NASA toto simulované prostredie poskytuje realistické podmienky, ktoré sa na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) nenachádzajú, a umožňuje získať viac údajov potrebných pre budúce misie na Mesiac a Mars.

Grace Douglas, hlavná vyšetrovateľka CHAPEA, zdôrazňuje, že táto stratégia je kľúčová pre získanie údajov nevyhnutných pre ďalšie misie.

Podmienky pre uchádzačov sú prísne

Kandidáti o miesto na module musia byť občania alebo trvalí rezidenti USA vo veku 30 – 55 rokov, vynikať vynikajúcim zdravím a byť nefajčiari bez trestného záznamu. Ak teda spĺňaš vekovú hranicu a bývaš alebo študuješ natrvalo v Spojených štátoch, máš šancu.

Navyše, potenciálni členovia posádky musia mať aspoň magisterské vzdelanie v odbore STEM, minimálne tisíc hodín letového času ako pilot lietadla, alebo musia mať dokončený vojenský dôstojnícky výcvik.

V prihláške musíš vyplniť otázky týkajúce sa stravy, zdravia čriev, skúseností s izoláciou a klaustrofóbiou, ako aj očakávaní z tejto skúsenosti. Jedna z otázok sa týka toho, ako si uchádzači poradili s izoláciou počas pandémie COVID-19.

Výberový proces trvá až 14 mesiacov.

Prvá misia už začala

Prvá z troch plánovaných misií CHAPEA sa začala 25. júna 2023 a minulý mesiac uplynula jej polovica. Štvorčlenná posádka úspešne prekonala mnohé výzvy vrátane pestovania plodín, a to všetko počas izolácie v 3D tlačenom objekte v obrovskej pieskovej kryhe v rámci NASA Johnson Space Center v Houstone.

Lekársky dôstojník Nate Jones hovorí, že najlepšou a zároveň najhoršou časťou misie bolo, ako rýchlo ten čas ubehol. Vyjadril sa, že to bol naozaj špeciálny rok, ale zároveň sa teší, až sa znovu stretne so svojou rodinou a priateľmi.

Termín podania online prihlášok je utorok 2. apríla 2024. Tento projekt predstavuje vzrušujúcu príležitosť pre tých, ktorí snívajú o prieskume Marsu.

NASA je federálna agentúra Spojených štátov amerických, ktorá je zodpovedná za civilný vesmírny program a výskum vesmíru. Založili ju v roku 1958 ako reakciu na Sputnikovú krízu, keď Sovietsky zväz vyslal prvý umelecký satelit, Sputnik 1, do obežnej dráhy okolo Zeme. Cieľom NASA bolo preskúmať vesmír a posilniť americké schopnosti v tejto oblasti.

Medzi najznámejšie programy patria Apollo (ktorý doviedol človeka na Mesiac), Mariner (skúmanie planéty Mars), Voyager (prieskum vnútornej a vonkajšej slnečnej sústavy), Hubble Space Telescope (vesmírny ďalekohľad), Mars rovers (napr. Curiosity a Perseverance).

NASA úzko spolupracuje s inými kozmickými agentúrami z celého sveta, ako je ESA (Európska vesmírna agentúra), Roskosmos (Ruská federálna vesmírna agentúra), CSA (Kanadská vesmírna agentúra) a ďalšie.

Okrem vesmírnych letov a výskumu planét organizácia NASA tiež vykonáva výskum v širokej škále technologických oblastí, ako sú bezpilotné lietadlá, robotika, materiálové vedy a mnohé ďalšie.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: NASA, Science Alert, NASA, Prihláška

Najnovšie videá

Trendové videá