NASA má kontroverzné plány s ISS. Odborníci sa búria, chcú z nej mať múzeum

  • NASA chce zničiť Medzinárodnú vesmírnu stanicu
  • Odborná obec sa búri
  • ISS má podľa nich historický význam
ISS
Archív Canva
  • NASA chce zničiť Medzinárodnú vesmírnu stanicu
  • Odborná obec sa búri
  • ISS má podľa nich historický význam

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) čelí silnej kritike za svoj zámer zničiť Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Legendárny projekt by mal svoj koniec stretnúť v oceáne – odborníci z nej chcú múzeum. 

Podľa plánu, ktorý NASA oznámila v júni tohto roka, má byť stanica v hodnote 100 miliárd dolárov v roku 2030 navedená na zostupnú dráhu a následne má dopadnúť do odľahlej oblasti Antarktického oceánu.

Tento zámer vyvolal vlnu nesúhlasu medzi poprednými svetovými odborníkmi na vesmírny výskum. Medzi najvýraznejších kritikov patrí Madhu Thangavelu z Univerzity Južnej Kalifornie, ktorý vedie prestížne futuristické vesmírne štúdio.

„ISS je unikátne zariadenie. Okrem vedy a inžinierstva vybudovala cestu k mierovej globálnej spolupráci, dokonca aj medzi pozemskými rivalmi,“ cituje Thangavelu portál Forbes. „Je symbolom slobody. Nikdy predtým neexistovalo také intenzívne spojenie medzi národmi.“

Odborníci protestujú

Ako informuje Forbes, k záchrane stanice vyzývajú aj bývalí vysokopostavení predstavitelia významných vesmírnych agentúr.

Jean-Jacques Dordain, ktorý v minulosti viedol Európsku vesmírnu agentúru (ESA), spojil svoje sily s bývalým administrátorom NASA Michaelom Griffinom. Spoločne apelujú na všetkých päť partnerských krajín projektu ISS, aby prehodnotili rozhodnutie o zničení stanice.

Medzinárodná vesmírna stanica, ktorá obieha Zem vo výške približne 400 kilometrov, predstavuje jeden z najambicióznejších projektov v histórii ľudstva. Od roku 2000 je nepretržite obývaná posádkami astronautov z rôznych krajín a slúži ako unikátne laboratórium pre vedecký výskum v podmienkach mikrogravitácie.

Paradoxom súčasnej situácie je, že NASA už poverila spoločnosť SpaceX návrhom misie na riadený zánik ISS. Podľa odborníkov by však rovnaká raketa mohla poslúžiť aj na záchranu stanice jej presunom do vyššej orbity.

Thangavelu prišiel s odvážnym návrhom začleniť ISS do projektu Medzinárodného múzea vesmírnych artefaktov. Tento unikátny komplex by mal obiehať okolo Lagrangeovho bodu L1 – oblasti medzi Zemou a Mesiacom, kde sa vyrovnávajú gravitačné sily oboch telies.

Bude z ISS múzeum?

Realizácia tohto plánu by podľa neho mohla prebehnúť v dvoch fázach. Najprv by rakety SpaceX presunuli stanicu na dočasnú „parkovaciu orbitu“. Následne by sa pomocou elektrických pohonov, ktoré by čerpali energiu zo solárnych panelov ISS, stanica presunula do svojej konečnej pozície.

„Čína už používa pokročilý elektrický pohon na udržiavanie orbitálnej stanice Tiangong,“ hovorí Thangavelu. „Mali by sme používať podobnú technológiu na udržanie ISS v chode.“ 

ISS by sa tak mohla stať centrom vznášajúceho sa múzea, ktoré by dokumentovalo úspechy ľudstva v dobývaní vesmíru.

Rozhodnutie o osude Medzinárodnej vesmírnej stanice bude vyžadovať zhodu všetkých partnerských krajín – USA, Ruska, Európskej únie, Japonska a Kanady. NASA si však zatiaľ za svojim riešením stojí. 

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Forbes, ISS, Forbes

Najnovšie videá

Trendové videá