NASA Rover odhalil na Marse staroveké tajomstvo. Jeho klíma mohla byť úplne iná, ako je tomu dnes

  • NASA rover Perseverance objavil na Marse skaly s kaolinitom
  • To naznačuje, že Mars mohol byť v minulosti teplejší a vlhkejší
Rover, skala na marse
Zdroj: Unsplash/NASA, NASA
  • NASA rover Perseverance objavil na Marse skaly s kaolinitom
  • To naznačuje, že Mars mohol byť v minulosti teplejší a vlhkejší

Mars, planéta, ktorá dnes je suchá a chladná, možno v minulosti ukrývala teplé a vlhké prostredie vhodné pre vznik života, informuje Science Alert. Tento revolučný objav vychádza z analýzy bielych skál, ktoré rover Perseverance NASA našiel na povrchu Marsu. Tento výskum bol publikovaný v Nature Communications Earth & Environment.

Tieto skaly obsahujú kaolinit – minerál, ktorý sa na Zemi tvorí vo vlhkých, teplých podmienkach, ktoré sú ideálne pre život. A to nie je všetko, prekvapením je aj to, že skaly obsahujú neobvykle vysoké množstvo hliníka, čo naznačuje, že Mars mohol byť v minulosti iný, než sme si doteraz mysleli.

Kaolinit: Minerál spojený s vodou a životom

Kaolinit je minerál, ktorý sa zvyčajne vytvára v teplých, mokrých prostrediach. Na Zemi ho nachádzame v sedimentárnych vrstvách, ktoré vznikajú z pradávnych pôd, pobrežných oblastí alebo intenzívnych hydrotermálnych prostredí.

Tieto podmienky sú ideálne pre vznik mikroskopických foriem života, čo znamená, že na Marse kedysi mohli existovať podmienky, ktoré podporovali vznik života. Tieto skaly sa našli v kráteri „Jezero“, mieste, kde niekedy prúdila voda. To je dôvod, prečo je objav týchto minerálov na Marse, mieste dnes studenom a suchom, taký významný.

Roger Wiens, vedec z Univerzity Purdue, ktorý sa venuje výskumu Marsu a ktorý viedol tím pracujúci na projekte, vysvetľuje: „Na Zemi sa tieto minerály tvoria tam, kde sú intenzívne dažde a teplé podnebie alebo v hydrotermálnych systémoch, ako sú horúce pramene. Obe prostredia sú ideálne pre život, aký poznáme.“

Zdroj: Nature Commun Earth Environ
zdroj: Nature Commun Earth Environ.

Rover Perseverance a jeho prínos pre vedecký pokrok

Wiens a jeho tím používajú nástroj SuperCam, ktorý je súčasťou roveru Perseverance, na analýzu vzoriek z Marsu. Tento prístroj využíva rôzne techniky, aby zistil zloženie povrchu planéty. Pomocou laserového systému na SuperCame sa vedcom podarilo získať informácie o mineráloch v skálach na Marse, čo prinieslo nečakané výsledky.

Rover Perseverance sa dostal na povrch Marsu v rámci ambicióznej misie, ktorá má pomôcť odhaliť tajomstvá tejto planéty. Vedci objavili viac ako 4 000 bielych skál a kamienkov, ktoré sa líšia od všetkého, čo sme doteraz na Marsi našli. „Tieto skaly sú veľmi odlišné od všetkého, čo sme predtým na Marse videli,“ hovorí Wiens. „Sú to záhady.“

Spinel: Neznámy spoločník kaolinitu

Ďalším prekvapením v analýze skál je prítomnosť minerálu spinelu, ktorý na Zemi vzniká v magmatických alebo metamorfických prostrediach. Tieto minerály sa často nachádzajú v sedimentárnych skálach. V prípade Marťanských skál je nejasné, ako sa spinel dostal ku kaolinitu – či vznikol z kaolinitu, alebo či sa kaolinit vytvoril okolo spinelu.

Tento objav môže byť kľúčom k lepšiemu pochopeniu histórie vody na Marse a podmienok, ktoré tu vládli v minulosti. „Veľké otázky o Marse sú o vode,“ dodáva Wiens. „Koľko vody tam bolo? Ako dlho tam bola? Keďže Mars je dnes taký studený a suchý, kam sa všetka tá voda podela?“ Podľa Wiensa a jeho tímu môže veľa tejto vody stále existovať na Marse, uzamknutej v mineráloch, ako je kaolinit.

Aj keď vedci ešte nevedia, odkiaľ tieto skaly pochádzajú, satelitné snímky naznačujú, že na okraji krátera Jezero sa nachádzajú skaly bohaté na kaolinit.

Skúmanie týchto skál na mieste nám pomôže testovať naše hypotézy o tom, ako sa skaly vytvorili a ako súvisia s pradávnym prostredím Marsu,“ hovorí Candice Bedford, spoluautorka výskumu. Tieto objavy môžu byť kľúčové pre pochopenie, ako vyzerala planéta v minulosti a či bola schopná podporovať život.

Výhľad do budúcnosti: Hľadanie života na Marse

Objavy týkajúce sa kaolinitu a spinelu sú len začiatkom. Tieto skaly nám môžu pomôcť odhaliť viac o podmienkach, ktoré vládli na Marse v minulosti, a možno aj o tom, či Mars mohol podporovať život.

„Tieto poznatky nám dávajú jedinečnú príležitosť na hľadanie stôp starodávneho mimozemského života,“ dodáva Wiens. Ak Mars niekedy mal vodu a podmienky vhodné pre život, tieto skaly by mohli byť jedným z prvých náznakov života mimo našu planétu.

Pokračujúce štúdie, ako aj budúce misie na Mars môžu odhaliť ďalšie fascinujúce tajomstvá tejto vzdialenej planéty a posunúť nás o krok bližšie k pochopeniu jej minulosti.

Čítajte viac z kategórie: Veda a vesmír

Zdroje: Science Alert, Nature, Purdue

Najnovšie videá

Trendové videá