NASA sa nevzdáva a plánuje tretí pokus. Dokončili testy tankovania kozmickej rakety
- NASA dokončila test tankovania paliva
- Vypustí aj novú vesmírnu sondu, aby sa zrazila s asteroidom
- NASA dokončila test tankovania paliva
- Vypustí aj novú vesmírnu sondu, aby sa zrazila s asteroidom
Americká vesmírna agentúra NASA v stredu úspešne dokončila test tankovania kozmickej rakety v rámci programu Artemis I, ktorý by mal obnoviť vesmírne lety na Mesiac. TASR informuje podľa správy BBC.
Prvý pokus o štart rakety SLS (Space Launch System) museli 3. septembra prerušiť pre únik kvapalného vodíka. Technici NASA vtedy nedokázali problém odstrániť. Pri súčasnom tankovaní sa opäť objavili netesnosti palivovej sústavy, problémy sa však podarilo vyriešiť a dokončiť prípravu motorov. Ak sa počas ďalšieho testovania neobjavia nezvládnuteľné problémy, SLS by mohla odštartovať už budúci utorok.
Do začiatku odpočítavania pred povelom „štart“ však NASA musí zvážiť množstvo ďalších faktorov. „Nerada predbieham údaje,“ povedala riaditeľka letu Charlie Blackwellová-Thompsonová.
„Chcela by som, aby tím mal možnosť všetko skontrolovať a zistiť, či sú potrebné zmeny v našom postupe, v našich časových plánoch, alebo či sme v tom dobrí tak, ako to je.“
Cieľom pripravovaného letu v rámci programu Artemis I je vyskúšať 98 metrov dlhú raketu SLS a kozmickú loď Orion. Živých astronautov nahrádzajú figuríny vybavené senzormi. Orion má po oblete Mesiaca pristáť v Tichom oceáne.
Po nepilotovanej prvej fáze programu Artemis kozmická loď obletí Mesiac s ľudskou posádkou. V tretej fáze sa astronauti dostanú na vesmírnu stanicu Lunar Gateway na obežnej dráhe Mesiaca. Neskôr ľudská posádka po desaťročiach opäť zosadne na mesačný povrch. Jej súčasťou by mala byť aj žena.
Štartuje aj sonda
Sonda amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) má v noci na utorok 27. septembra zámerne vraziť do asteroidu. Ide o súčasť testovania systému obrany proti telesám v blízkosti Zeme (NEO). TASR správu prevzala vo štvrtok z webovej stránky stanice Sky News.
Sonda, ktorá je súčasťou misie Double Asteroid Redirection Test (DART), odštartuje z Vanderbergovej základne vesmírnych síl v americkom štáte Kalifornia. Má sa zraziť s asteroidom Dimorphos, ktorý má 170 metrov približne o 01.14 h SELČ, píše Sky News.
Dimorphos podľa NASA Zem neohrozuje, poskytuje však vhodné podmienky na testovanie. Cieľom je zistiť, či sa takto dajú vychyľovať asteroidy z ich dráhy.
DASR do asteroidu vrazí rýchlosťou približne 24 140 kilometrov za hodinu, keď bude asi 10 940 kilometrov od Zeme. Ide o prvú takúto skúšku technológie na odvrátenie asteroidu, píše Sky News. Európska vesmírna agentúra (ESA) v roku 2024 vyšle vesmírnu loď Hera, aby skúmala následky tejto zrážky.
Webbov ďalekohľad zachytil prachové prstence Neptúna
Vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba (JWST) na novej snímke detailne zachytil planétu Neptún a jej jemné prachové prstence, čo sa nepodarilo už celé desaťročia. V stredu to oznámili predstavitelia amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). TASR správu prevzala z agentúry AFP.
Astronómom sa naposledy podarilo vidieť najvzdialenejšiu planétu Slnečnej sústavy tak detailne v roku 1989, keď okolo nej preletela kozmická sonda Voyager 2.
Mark McCaughrean z Európskej vesmírnej agentúry (ESA) uviedol, že schopnosť JWST zhotovovať infračervené zábery poskytla úplne nový pohľad na atmosféru Neptúna. Ďalekohľad podľa neho pri zhotovovaní snímky „odfiltroval všetko žiarenie a pozadie“ tak, že vedci teraz môžu začať skúmať zloženie atmosféry tejto planéty.
Na predchádzajúcich záberoch, ktoré boli zhotovené Hubblovým vesmírnym ďalekohľadom, má Neptún tmavomodrú farbu, čo je spôsobené prítomnosťou metánu v jeho atmosfére. Nové snímky z JWST však zachytávajú planétu ako sivobielu.
Ďalekohľad tiež zachytil aj 7 zo 14 doteraz známych Neptúnových mesiacov. Jedným z nich je veľký mesiac Triton, ktorý je väčší ako trpasličia planéta Pluto.
JWST začal fungovať vlani v decembri vo vzdialenosti približne 1,6 milióna kilometrov od Zeme. NASA jeho prvé zábery zverejnila v júli.
Zdroj: TASR