NASA ťa symbolicky zoberie na palubu lode Orion. Tvoje meno obletí Mesiac
- Tvoje meno obletí Mesiac
- NASA plánuje vybudovať podmienky dlhodobej ľudskej prítomnosti na Mesiaci
- Poznatky sa neskôr použijú pri kolonizácii Marsu
- Tvoje meno obletí Mesiac
- NASA plánuje vybudovať podmienky dlhodobej ľudskej prítomnosti na Mesiaci
- Poznatky sa neskôr použijú pri kolonizácii Marsu
Snívaš o kolonizácii vesmíru? NASA robí prvé krôčiky na uchvacujúcej ceste vesmírom k osídleniu Marsu. Na pomyselnej prvej zastávke tejto cesty bude skúmať vplyv radiačného prostredia hlbokého vesmíru a tiež ochranu človeka pred ním.
Prvým míľnikom na tejto ceste je dlhodobé osídlenie Mesiaca ľuďmi. Poznatky z neho sa neskôr využijú pri kolonizácii Marsu.
Súčasťou vesmírnej misie Artemis I môžeš byť aj ty
NASA ťa symbolicky zoberie na palubu lode Orion, ktorá je súčasťou misie Artemis I. Je to bádateľský stupeň kolonizácie priestorov v Slnečnej sústave, prinesie nové poznatky o Mesiaci a jeho okolí.
Letový test Artemis I už tento mesiac (marec 2022) bude síce bez posádky, ale v misii Artemis II (2024) poletí aj posádka, ktorá bude vykonávať testy na obežnej dráhe Zeme.
A predovšetkým víziou NASA pre nasledujúce desaťročia je vybudovať podmienky dlhodobej ľudskej prítomnosti na Mesiaci.
Na tejto plavbe sa môžeš symbolicky zúčastniť aj ty. Zadaním mena a PIN kódu, ktorý si vytvoríš na stránke NASA, vygeneruješ palubný lístok. Tieto údaje nahrajú na Flash disk, ktorý bude súčasťou paluby Orion.
V roku 2025 budeme opäť na Mesiaci
Posledné stopy na Mesiaci zanechali ľudské nohy 19. decembra 1972. USA už netají svoje nádeje, že v misii Artemis III v roku 2025 dávne stopy mužov rozšíria aj stopy žien.
A nielen to. Portál EarthSky informuje, že misie Artemis sú ambicióznejšie, než len umožniť astronautom kráčať po povrchu Mesiaca, hoci prítomnosť tých prvých na Mesiaci bola prelomová. NASA očakáva, že misie Artemis prinesú nové poznatky o Mesiaci aj jeho okolí a budú prípravou pre ďalší obrovský pokrok – pobyt človeka na Marse.
Najväčšou výzvou nasledujúcich misií je vesmírne žiarenie
Misia Artemis I má za úlohu pomôcť so skúmaním vesmírneho žiarenia, je to jedna z najdôležitejších výziev, ktoré treba vyriešiť. Ľudská posádka, astronauti, ktorí obývajú Medzinárodnú vesmírnu stanicu, nie sú až tak priamo vystavení radiačnému prostrediu, keďže ich chráni magnetické pole Zeme. Pri ďalšom kolonizovaní vesmíru to už bude väčší problém.
Vesmírne žiarenie bude pôsobiť aj na elektronické systémy, a tiež treba vyriešiť ich ochranu alebo iné riešenie ich bezproblémového fungovania. Ďalším rébusom bude vysporiadať sa so slnečnými energetickými časticami, ktoré sa uvoľňujú pri slnečných erupciách.
Misia pozostáva z niekoľkých zaujímavých výskumov
Bádanie sa zameria aj na biologický výskum, napríklad sa bude skúmať nutričná hodnota rastlinných semien, vystavených žiareniu z hlbokého vesmíru. Tiež budú skúmať a merať vplyv žiarenia na živé organizmy počas dlhodobých misií.
Vypustí sa aj „vesmírna meteorologická stanica“, s názvom CuSP, do medziplanetárneho priestoru, kde v blízkosti Slnka zmeria žiarenie, ktoré neskôr môže interagovať s magnetickým polom Zeme.
Vyslanie japonskej kozmickej lode Equuleus, zobrazujúcej plazmovú sféru Zeme, ochráni ľudí aj elektroniku pred škodlivým žiarením.
Výskum a inovácie NASA posúvajú o krok ďalej aj naše každodenné životy
Manažér NASA Jim Bridenstine, ako píše vo svojom blogu, je presvedčený, že aj pre študentov bude sledovanie misie príťažlivé a prispeje to ich rozhľadu aj vzdelávaniu. Veď štúdium na diaľku sa stalo našou realitou bez ohľadu na hranice.
Pozýva všetkých na „diaľkové štúdium“ vďaka nástrojom virtuálnej reality môžeme sledovať vesmírne vozidlo Curiosity pri prieskume povrchu Marsu priamo z vlastného počítača či smartfónu. Podobne môžeme sledovať aktuálny výskum.
Že je to veľmi vzdialené pre praktické využitie? Ale kdeže. Technológie a inovácie NASA našli mnohé uplatnenia v našej pozemskej každodennosti, aj keď spočiatku vyzerali ako vedľajší produkt.
Napríklad aplikácia GPS využíva softvér, ktorý bol prvýkrát vyvinutý v NASA. A sediac už v kresle na palube lietadla si možno ani neuvedomíme, že všade navôkol vládne presná logistika aj vďaka „vedľajším produktom“ vývojárov a technológov z NASA.
Nehovoriac o obzoroch, v ktorých dnešní študenti nájdu uplatnenie. Technológie zrýchľujú čas rozvoja a našich príležitostí.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: NASA, EarthSky, NASA/Jim Bridenstine