NASA uchvátili Vysoké Tatry. Fotka dňa je z oblasti, ktorú pozná takmer každý Slovák
- NASA v rubrike snímka dňa použila fotografiu z Vysokých Tatier
- Stojí za ňou fotograf Petr Horálek
- NASA v rubrike snímka dňa použila fotografiu z Vysokých Tatier
- Stojí za ňou fotograf Petr Horálek
Fotografia zo slovenských Vysokých Tatier sa dostala na web amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). Ide o rubriku snímka dňa, za ktorú NASA vybrala dielo Petra Horáleka z Fyzikálneho ústavu v Opave. Ide o snímku Kométa a dva vozy z januára tohto roka. Informuje o tom agentúra TASR.
Snímku s názvom Kométa a dva vozy (A Comet and Two Dippers) zhotovil Horálek 26. januára tohto roka vo Vysokých Tatrách, kam išiel s cieľom pozorovať kométu C/2022 E3 ZTF. Kométa sa v tom období nachádzala medzi súhvezdiami Malý voz a Veľký voz.
„Snímka vznikla na odbočke k Popradskému plesu na cestnej magistrále Vysokých Tatier ráno okolo 02.00 h,“ napísal autor v tlačovej správe. Ide už v poradí o 16. snímku publikovanú americkou vesmírnou agentúrou NASA, ktorá vznikla na slovenskom území, pripomenul Horálek.
Kométa C/2022 E3 ZTF sa k Zemi najviac priblížila 1. februára 2023, keď sa dostala do vzdialenosti približne 42 miliónov kilometrov. V súčasnosti sa už od Zeme vzďaľuje.
NASA ako astronomickú snímku dňa každý deň zverejňuje fotografiu vesmíru spolu s krátkym vysvetlením od profesionálneho astronóma, píše kozmická agentúra na svojej webovej stránke.
Okolo zeme nedávno preletel asteroid
Asteroid veľkosti dodávkového automobilu v noci na piatok preletel okolo Zeme. Spomedzi všetkých zaznamenaných preletov asteroidov okolo planéty Zem išlo vôbec o jeden z najbližších. TASR správu prevzala z americkej televízie CNN a agentúry AFP.
Asteroid s označením 2023 BU preletel podľa vedcov najtesnejšie nad najjužnejšou časťou Južnej Ameriky o 1.29 h SEČ, keď bol od Zeme vzdialený 3600 kilometrov. Pre porovnanie, Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) je od Zeme vzdialená 400 kilometrov.
Asteroid po tesnom prelete okolo Zeme podľa vedcov zmenil vplyvom zemskej gravitácie svoju obežnú dráhu okolo Slnka. Experti sa domnievajú, že teraz bude okolo Slnka obiehať 425 dní; zatiaľ čo predtým mu to trvalo zhruba 359 dní.
Podľa NASA nehrozilo, že toto vesmírne teleso zasiahne Zem. Asteroid má priemer 3,5 a najviac 8,5 metra a je príliš malý na to, aby v prípade zásahu spôsobil rozsiahle škody.
Asteroid 2023 BU ako prvý zachytil amatérsky astronóm Gennadij Borisov minulý týždeň v sobotu z observatória Margo na Kryme.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Možnosť vzniku novej rakety
NASA začal spoluprácu na vývoji raketového motora na jadrový pohon s Agentúrou pre výskum pokročilých obranných projektov (DARPA). TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.
Riaditeľ NASA Bill Nelson v utorok uviedol, že cieľom partnerstva je „vyvinúť a predviesť pokročilú technológiu jadrového tepelného pohonu už v roku 2027“.
„Pomocou tejto novej technológie by astronauti mohli cestovať do hlbokého vesmíru a späť rýchlejšie ako kedykoľvek predtým, čo je významný potenciál pripraviť sa na misie s ľudskou posádkou na Mars,“ vyhlásil Nelson.
NASA tvrdí, že jadrový pohon rakiet môže byť trikrát alebo viackrát účinnejší ako konvenčný chemický pohon. Tým by sa skrátil čas prepravy, čo je pre prípadnú misiu na Mars nevyhnutné.
V jadrovom tepelnom motore sa na generovanie extrémne vysokých teplôt používa štiepny reaktor. Jeho teplo sa odovzdáva kvapalnému palivu, ktoré sa následne mení na plyn a expanduje cez dýzu, čím motoru poskytuje ťah.
„DARPA a NASA majú za sebou už dlhú históriu plodnej spolupráce,“ povedala riaditeľka DARPA Stefanie Tompkinsová. Spomenula superťažkú nosnú raketu Saturn V, ktorá v roku 1969 úspešne dopravila prvých astronautov na Mesiac.
„Program jadrových tepelných rakiet bude nevyhnutný na efektívnejšiu a rýchlejšiu dopravu materiálu na Mesiac a prípadne aj ľudí na Mars,“ zdôraznila Tompkinsová.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, NASA