NASA vybrala za najkrajšiu fotografiu záber z Prešova. Je na nej Venuša s „vesmírnym prekvapením“
- NASA každý deň vyberá najkrajšiu fotografiu dňa
- Tou sa môžu kochať všetci nadšenci pozorovania oblohy
- Dnes vybrali spomedzi všetkých snímku zo Slovenska
- NASA každý deň vyberá najkrajšiu fotografiu dňa
- Tou sa môžu kochať všetci nadšenci pozorovania oblohy
- Dnes vybrali spomedzi všetkých snímku zo Slovenska
Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) si vybral ako prestížnu astronomickú snímku dňa fotografiu, ktorá vznikla v sobotu (9. septembra) neďaleko obce Záhradné v okrese Prešov, píše TASR.
Kométu Nishimura objavil japonský astronóm Hideo Nishimura 12. augusta tohto roku. V tejto chvíli sa podľa Petra Horálka už veľmi približuje k Slnku a pozorovať ju je veľmi ťažké.
NASA vybrala favorita zo Slovenska
Na snímke jasne vidieť planétu Venuša a kométu Nishimura. TASR o tom informoval autor fotografie Petr Horálek z Fyzikálneho ústavu v Opave.
„Dá sa zachytiť len fotograficky za svitania nad severovýchodným obzorom. Okolo 15. septembra bude možné ju fotograficky zachytiť aj na večernej oblohe, ale aj za súmraku, keď obloha ešte bude dosť svetlá. V sobotu, keď fotka vznikla, bola teda posledná možnosť ju zaznamenať aj fotografovať pomerne ľahko, čo mnohí fotografi vrátane tých na Slovensku využili,“ povedal Horálek.
Astronomická snímka dňa NASA je prestížny výber najzaujímavejšej astronomickej fotografie dňa, ktorú na každý deň vyberajú a následne dopĺňajú popisom editori Jerry Bonnell z Michiganskej technologickej univerzity a Robert Nemiroff z Univerzity v Marylande, spolupracovníci NASA.
Od roku 1995, keď sa začal výber, bol jedným z najuznávanejších svojho typu po celom svete. Sprievodné texty sa prekladajú do 23 svetových jazykov.
Kométa Nishimura
V nedávnom článku si si mohol prečítať, že novú, jasnú kométu objavil pri pozorovaní oblohy 12. augusta japonský astronóm Hideo Nishimura z mesta Kakegawa.
Tento objav je veľmi zaujímavý, pretože v súčasnosti sa väčšina komét objavuje vďaka automatizovaným systémom a robotickým kamerám, ktoré sledujú oblohu a hľadajú aj blížiace sa asteroidy. Názvy komét dnes často pozostávajú z označení, ako sú ATLAS, PanSTARRS a ZTF, namiesto ľudských mien.
Táto nová kométa, objavená pánom Nishimurom, prešla obežnú dráhu Zeme skôr, než ju zaznamenali automatizované systémy. Teraz nesie označenie C/2023 P1 (Nishimura). Toto je už tretíkrát, čo pán Nishimura objavil kométu. Predtým objavil kométy s názvami Comet Nakamura-Nishimura-Machholz (C/1994 N1) a Comet Nishimura (C/2021 O1).
Dá sa kométa ešte vôbec uvidieť?
Kométa Nishimura žiarila jasne najmä predošlí víkend. Teraz už to z jej viditeľnosťou nevyzerá zrovna najlepšie. Avšak šanca na pohľad na ňu tam predsa len ostala. Hoci sa 12. septembra jas kométy môže zvýšiť na tretiu magnitúdu, bude sa nachádzať len tesne nad obzorom. Ranné svitanie a zakalenie atmosféry ju preto môžu urobiť ťažko viditeľnou.
Astronóm Dan Green z Central Bureau for Astronomical Telegrams vyjadril názor, že kométa Nishimura je pravdepodobne plynnou kométou, čo znamená, že emituje veľa plynu a málo prachu.
Tento rozdiel považuje za veľmi dôležitý, pretože kométy s prachom majú svetlý hlavný útvar a jasne viditeľný chvost, ktorý vzniká odrážaním slnečného svetla od prachu. Naopak, kométy zložené z plynov svietia slabšie a majú dlhý, tenký chvost, ktorý sa dá len ťažko vidieť bez ďalekohľadu.
Táto kométa Nishimura pre nás môže byť nová, ale v našom slnečnom systéme údajne nepatrí medzi novinky. Jej obežná dráha naznačuje, že na obeh okolo Slnka potrebuje približne 294 rokov, a pravdepodobne už niekoľkokrát prešla vnútornou časťou slnečnej sústavy. Je možné, že nám ešte prinesie pôsobivejšie predstavenie, keď sa vráti okolo roku 2317.
Zdroje: TASR, Redakcia, FB/APOD