Naše MiG-y v rukách Ukrajincov majú drviť Rusov. Zachytila ich fotografia na Ukrajine
- Jednu z darovaných stíhačiek MiG-29 na Ukrajine má zachytávať fotografia
- Lietadlo sa podarilo ľahko identifikovať, pretože má falošný kokpit
- Jednu z darovaných stíhačiek MiG-29 na Ukrajine má zachytávať fotografia
- Lietadlo sa podarilo ľahko identifikovať, pretože má falošný kokpit
Fotografie, ktoré zachytávajú stíhačky MiG-29 bojujúce na strane Ukrajiny, nie sú počas vojenského konfliktu ničím výnimočným. Fotka, ktorá však koluje v posledných dňoch na sociálnych sieťach, výnimočná je. Zachytávať má pôvodom slovenskú stíhačku, ktorú sme v marci darovali Ukrajine brániacej sa pred ruskou agresiou.
Stíhačku sa podarilo identifikovať na základe takzvaného falošného kokpitu (false canopy). Práve slovenské stíhačky mali disponovať týmto systémom určeným na zmätenie nepriateľa. Ukrajinské stroje ich nemajú mať.
„Myslím si, že len dva slovenské MiG-y-29AS mali falošný kokpit a súdiac podľa tvaru dezénu na pravom zvislom stabilizátore a hlavne chýbajúceho dezénu na vnútornej strane ľavého zvislého stabilizátora, je to Mig-29AS číslo 0921,“ uviedol na Twitteri vojenský analytik z Adapt Institute Matej Rafael Risko.
This should be easy. Only two Slovak MiG-29AS (I think) had a false canopy and judging by the shape of the pattern on the right vertical stabilizer and especially the lack of pattern on the inside of the left vertical stabilizer, it is Mig-29AS nb. 0921.
Beautiful plane. https://t.co/3kd0IyzsYb pic.twitter.com/7ffOkbYKTM— Matej Rafael Risko (@MatejRisko) July 3, 2023
Zmiasť má súpera
Ak je na snímke naozaj slovenský MiG-29, ide o jednu z prvých fotografií slovenských MiG-ov v rukách Ukrajiny. Nie je však známe, z akého dátumu pochádza fotografia ani kto ju zhotovil. Objavila sa ale na telegramovom účte venovanom ukrajinskému letectvu, ktorý tvrdí, že pochádza z júna 2023. Účet tiež tvrdí, že ide o stíhačku, ktorú sme Ukrajincom darovali.
Prvok, vďaka ktorému bola stíhačka identifikovaná, má zaistiť pilotovi MiG-u výhodu tým, že v súboji súpera zmätie. Falošný kokpit je totiž umiestnený na spodnej časti lietadla. Súper vo vzdušnom súboji nevie v rýchlosti odhaliť, kde má vrch a kde spodok. Nevie tiež odhadnúť, ktorým smerom bude lietadlo manévrovať a letieť hlavne vo vzdušnom súboji jedného na jedného.
Táto technika má zmiesť súpera, ktorý vďaka nej zareaguje nesprávne alebo pomaly, čo využije pilot stíhačky s falošným kokpitom a preberie iniciatívu v bitke.
Jedna z prvých fotografií, ktorá zachytáva darované stíhačky
Ukrajinci už v minulosti zverejnili fotografiu, ktorá zachytáva slovenskú stíhačku v ukrajinských farbách. Išlo však o lietadlo, ktoré bolo zaparkované a nie vo vzduchu. Nejde o to isté lietadlo, aké sa teraz objavilo s falošným kokpitom. Stroje mali odlišné maskovanie.
Lietadlo s falošným kokpitom má maskovanie v podobe štvorčekov, ktoré majú slúžiť na digitálnu kamufláž . Pričom sa maskovanie snaží priblížiť štruktúre okolia a opticky mení zažitý tvar lietadla.
#Ukraine: Our first ever glimpse of a Slovak jet in the hands of the Ukrainian Air Force- a MiG-29UBS two seat trainer, along with a small pilot🧸
This aircraft is serial no.50903028113 and formerly carried the number 1303. 13 Slovak MiG-29 in total have been donated to Ukraine. pic.twitter.com/tnWH8rXfcw
— 🇺🇦 Ukraine Weapons Tracker (@UAWeapons) May 18, 2023
Fotografie zaparkovaného lietadla naopak majú tigriu kamufláž, ktorá patrila k najatraktívnejším.
Ide o vzor pozostávajúci z dvoch sivých farieb, ktoré spoločne vytvárajú tigrie pruhy.
Český Deník N uvádza, že v Severoatlantickej aliancii (NATO) je silná tradícia takzvaných tigrích letiek. Takouto kamuflážou sa v NATO pýšia elitné jednotky. Ukrajinci ale prestriekali svoje výsostné označenie a taktiež farby Ukrajiny.
Slovenské nebo teraz chránia susedné štáty
Slovensko oznámilo darovanie trinástich stíhačiek v polovici marca. Rozhodnutie padlo potom, ako rovnaké kroky podnikla poľská vláda.
Slovensko poslalo svoje stíhačky na Ukrajinu v rámci medzinárodnej dohody, ktorá bola podľa bývalého premiéra Eduarda Hegera schválená vládou jednohlasne. Heger tiež deklaroval, že o darovaní techniky rozhodol kabinet v súlade s Ústavou SR.
The first four of 13 total MiG-29 fighter jets pledged by Slovakia have been sent to Ukraine.
Slovakia joined Poland in announcing the delivery of military jets that Ukraine has repeatedly expressed are needed to repel Russia’s invasion. https://t.co/dVby0e8vvs pic.twitter.com/HwX4wdwmkq
— ABC News (@ABC) March 23, 2023
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oficiálne požiadal Slovensko o dodanie stíhačiek MiG-29 na obranu pred ruskou agresiou ešte vo februári. Heger mu vtedy sľúbil, že Slovensko urobí maximum, aby tejto požiadavke vyhovelo.
Odovzdanie prvých 4 kusov slovenských MiG-ov na Ukrajine prebehlo 21. marca. Na Slovensko si ich prišli vyzdvihnúť ukrajinskí piloti, ktorí ich odpilotovali na Ukrajinu.
Slovenské MiG-y boli pre darovaním dlhodobo uzemnené, pričom náš vzdušný priestor momentálne stráži Poľsko, Česko a Maďarsko. Budúci rok by mali doraziť prvé kusy amerických stíhačiek F-16, ktoré majú v našich vzdušných silách nahradiť sovietske MiG-y.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: Denník N