Našli u nej „tašku plnú peňazí“. V kauze Katagrate svieti meno podpredsedníčky europarlamentu

  • Europarlament zažíva vážnu krízu
  • Podpredsedníčku obvinili z korupcie
  • O čom je kauza Katargate
podpredsedníčka europarlamentu Eva Kaili
Podpredsedníčka europarlamentu Eva Kaili SITA/European Parliament via AP
  • Europarlament zažíva vážnu krízu
  • Podpredsedníčku obvinili z korupcie
  • O čom je kauza Katargate

Bruselská polícia v pondelok urobila už druhú raziu v Európskom parlamente, píše Politico. Prvá prebehla ešte v piatok a v putách skončila podpredsedníčka europarlamentu Eva Kaili z Grécka. Onedlho mala na krku aj obvinenie. Spolu s ňou aj ďalší úradníci.

Grécka poslankyňa a členka predsedníctva patrila medzi najvýraznejšie tváre parlamentu a venovala sa najmä digitálnym inováciám. Mnohí ju považovali za jednu z najlepších poslankýň, aké vôbec v EP sedeli. Podľa obvinenia sa však nechala podplatiť jednou z krajín Perzského zálivu. Pri razii u nej policajti našli tašku doslova napchatú peniazmi, malo ísť o stovky tisíc eur.

Katargate

Kauza dostala názov Katargate, keďže inkriminovanou krajinou má byť práve hostiteľ tohtoročných MS vo futbale. Katar však akékoľvek obvinenia odmietol.

Obvinenia voči podpredsedníčke Európskeho parlamentu sú nanajvýš znepokojujúce, veľmi vážne,“ povedala šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. „Je to otázka dôvery ľudí v naše inštitúcie,“ zdôraznila.

Von der Leyenová dodala, že EK „kontroluje“ vlastný register transparentnosti, kde sú zdokumentované všetky stretnutia eurokomisárov a ich zamestnancov so zástupcami záujmových skupín.

Belgická prokuratúra uviedla, že už celé mesiace mala podozrenie, že krajina z Perzského zálivu sa snaží ovplyvniť prijímanie rozhodnutí v Bruseli. V piatok belgická polícia vykonala v Bruseli raziu, v rámci ktorej pri 16 domových prehliadkach zaistili 600 000 eur a z korupcie obvinili už štyroch ľudí, oznámila federálna prokuratúra.

Je to útok na demokraciu

Predsedníčka Európskeho parlamentu (EP) Roberta Metsolová v pondelok vo svojom prejave v Štrasburgu vyhlásila, že údajné podplácanie cudzou krajinou je útokom na demokraciu. Reagovala tým na korupčnú kauzu, v ktorej belgickí vyšetrovatelia obvinili štyroch ľudí spojených s EP vrátane gréckej europoslankyne a jednej z podpredsedníčok EP Evy Kailiovej, informuje TASR.

Podľa Metsolovej v korupčnej kauze známej aj ako Katargate jej aktéri napojení na autokratické tretie krajiny údajne využili mimovládne organizácie, odbory, jednotlivcov, asistentov a poslancov Európskeho parlamentu, aby ovplyvňovali dianie v EP. „Ich zlomyseľné plány zlyhali,“ dodala.

Poznamenala súčasne, že vždy sa nájdu ľudia, ktorí sú ochotní podstúpiť riziko pre to, aby získali „tašku plnú peňazí“. Podstatné podľa nej však je, aby títo ľudia pochopili, že za svoje činy sa budú zodpovedať v plnom rozsahu, ako sa to stalo aj v tomto prípade.

Korupcia nemôže zvíťaziť,“ vyhlásila Metsolová v pondelok – tri dni po tom, ako sa v bruselskom sídle EP a vo viacerých domoch v Bruseli uskutočnili policajné prehliadky, pri ktorých sa našla veľká hotovosť.

Katar odmieta vinu

Tieto policajné razie sa uskutočnili na základe podozrení, že jedna z monarchií v Perzskom zálive sa snažila vylepšiť svoj obraz v EÚ a pokúšala sa ovplyvňovať rozhodnutia v európskom zákonodarnom zbore. V súvislosti s týmto prípadom sa spomína Katar, ktorého predstavitelia však v sobotu kategoricky popreli, že by ich krajina bola zapletená do pokusov o korupciu v europarlamente.

Akékoľvek obvinenie z protiprávneho konania zo strany štátu Katar je závažnou dezinformáciou,“ uviedol v sobotu predstaviteľ katarskej vlády.

V reakcii na podozrenia vznesené voči Kataru Metsolová v pondelok informovala, že správu, ktorá sa týkala liberalizácie vízového režimu EÚ pre občanov Kataru, pošle späť do výboru, čím odloží alebo zmarí rozhodnutie europarlamentu v tejto veci.

Konanie zadržaných podozrivých belgická federálna prokuratúra kvalifikovala ako pokus údajnej „zločineckej organizácie ovplyvniť politiku Európskej únie v prospech štátu z Perzského zálivu“.

Ako v pondelok uviedla agentúra AFP, viacerí poslanci Európskeho parlamentu, ako aj bojovníci za transparentnosť požadujú prísnejšie pravidlá proti úplatkárstvu v EP. Manon Aubryová, šéfka ľavicovej skupiny v EP, vyzvala Kailiovú, aby odstúpila z funkcie. Zároveň žiada vytvoriť vyšetrovaciu komisiu, aby preverila „zlyhanie“ europarlamentu v tejto afére.

Zdroje: Politico, Euronews, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá