Nastal by „koniec sveta“? Toto by sa dialo, keby americká ekonomika skolabovala
- Americká ekonomika je základom globálneho hospodárstva
- Udržanie jej sily a stability je životne dôležité pre celý svet
- Americká ekonomika je základom globálneho hospodárstva
- Udržanie jej sily a stability je životne dôležité pre celý svet
Americká ekonomika, ako najväčšia a najvplyvnejšia na svete, je základným kameňom globálneho hospodárstva. Jej stabilita a rast sú nevyhnutné pre prosperitu iných krajín, pretože mnohé z nich sú úzko previazané so Spojenými štátmi prostredníctvom obchodu, investícií a politiky.
Ale čo keby sa táto gigantická ekonomika raz zrútila? Čo by sa stalo minútu po minúte v takomto katastrofickom scenári?
V histórii sme už boli svedkami niekoľkých ekonomických kríz a ich dopadu na svetové hospodárstvo. Napríklad Veľká depresia 30. rokov minulého storočia (označenie pre Veľkú hospodársku krízu) spôsobila masívny pokles HDP, nárast nezamestnanosti a rast inflácie vo väčšine priemyselných krajín. Rovnako finančná kríza v roku 2008 ukázala, ako problém hypotekárnych dlhov v USA dokázal narobiť nepokoje vo finančných sektoroch po celom svete.
V tomto svetle je jasné, že kolaps americkej ekonomiky by nebol len „koniec sveta“ pre Spojené štáty, ale aj pre celý globálny systém. Ako by to mohlo vyzerať?
Prvá minúta: Počiatočné zlyhanie
Ako keby sa na nebi objavil čierny oblak, ktorý zahalil celý svet do tmy. To by mohlo byť prirovnanie k momentu, keď by nastalo náhle zlyhanie veľkej finančnej inštitúcie alebo vládneho dlhu USA.
Predstav si scénu: Ranné slnko zažiari cez mraky a prvé lúče osvetlia ulice New Yorku. Na Wall Street sa začína ďalší obvyklý deň plný obchodovania a rokovaní. No tentoraz je niečo inak. Zlyhanie veľkej banky alebo vládneho dlhu spôsobuje šokujúce správy v médiách a v celej finančnej komunite.
Dôvodom takéhoto scenára by mohlo byť nesplatenie dlhu zo strany americkej vlády alebo násilný pád hodnoty akcií veľkej finančnej inštitúcie. Napríklad, keby sa Bank of America alebo JPMorgan Chase ocitli v ťažkostiach a nevedeli splatiť svoje záväzky, mohlo by to mať katastrofálne následky pre celý finančný systém.
Keď sa rozšíri správa o počiatočnom zlyhaní, trhy vždy okamžite reagujú s obrovskou silou. Predstav si lavínu, ktorá sa spustí zo strmého svahu – práve takto by vyzerala reakcia trhov na takúto udalosť. Akcie začínajú prudko padať, čo vedie k masovému predaju zo strany investorov. V dôsledku toho začínajú napríklad dlhopisy a komodity tiež strácať na hodnote.
Metaforicky povedané, keď sa lode potopia, ostatní cestujúci na mori (trhu) začnú panikáriť a snažia sa udržať nad hladinou akýmkoľvek možným spôsobom.
Prvá minúta po zlyhaní americkej ekonomiky by bola len začiatkom série udalostí, ktoré by mohli mať katastrofické dôsledky pre celý svet.
Prvé hodiny: Rýchle šírenie krízy
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Čo by sa udialo po prvom dni a týždni
- Čomu by sme čelili po mesiaci
- Kedy by sa situácia začala dávať do poriadku
- Aký názor na to má odborník
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom