Nastal čas zúčtovania. Blízku budúcnosť našej planéty sprevádzajú apokalyptické obrazy
- Je možné, že v budúcnosti bude naša planéta vyzerať ako scéna v katastrofickom filme
- Ak tomu chceme zabrániť, musíme prijať drastické opatrenia
- Je možné, že v budúcnosti bude naša planéta vyzerať ako scéna v katastrofickom filme
- Ak tomu chceme zabrániť, musíme prijať drastické opatrenia
Podľa Medzinárodného panelu pre zmenu klímy nastal čas zúčtovania. Jednoznačné dôkazy preukázali, že emisie skleníkových plynov ženú ľudstvo k ohnivej budúcnosti. Je to spôsobené extrémnymi klimatickými zmenami. Zachrániť nás môže iba nutné zníženie emisií fosílnych palív.
Podľa IPCC ľudstvo od roku 1850 vypustilo do atmosféry približne 2 400 miliónov ton oxidu uhličitého, čím sa vytvorili ďalšie koncentrácie plynu, ktoré na Zemi neboli viditeľné posledné 2 milióny rokov. Všetky čísla uvedené v správe sú alarmujúce.
Čoraz častejšie sa stretávame s nepríjemnými horúčavami a záplavami, ktoré zasahujú aj Slovensko. Tieto problémy sú intenzívnejšie od 50. rokov minulého storočia a podľa odborníkov sa v súčasnosti týkajú všetkých obývaných častí planéty.
Sucho narastá v takmer všetkých oblastiach a od 70. rokov minulého storočia sa výrazne zvýšilo aj množstvo tajfúnov a hurikánov. „Ak stále neexistuje dôkaz, že tie vážne klimatické zmeny sú spôsobené ľudstvom, táto správa vás o tom presvedčí,“ uvádza Corinne Le Quéré z University of East Anglia. Informuje o tom portál The Guardian.
Katastrofálne dôsledky
Podľa správy je očividné, že planéta nám v najbližšej dobe vráti všetko zlé, čo sme jej kedy urobili a následky nebudú veľmi príjemné. Čoraz častejšie sa budeme stretávať s extrémnymi záplavami a niektoré oblasti budú trpieť suchom. To bude viesť k rozsiahlym a nebezpečným požiarom.
V prípade, že množstvo emisií bude narastať tempom, ktorým narastá teraz, budeme ich môcť považovať za hrozby pre ľudstvo. Hoci sa 22. storočie zdá byť vzdialené, už dnes žije mnoho detí, ktoré budú žiť aj v ďalšom storočí.
Ak sa teda veci nezmenia, títo ľudia sa budú musieť pripraviť na odumieranie lesov na celých kontinentoch alebo roztápanie gigantických kusov ľadovcov. Podľa profesora Andrewa Watsona z Edinburghskej univerzity ide o nesmierne smutné predikcie. Expert však zdôrazňuje, že v správe nie je spomenutých niekoľko hrozieb, ktorým sa určite nevyhneme. Príkladom sú zmeny v oceánskej cirkulácii.
Podobná štúdia vznikla aj v roku 1990 a bol do nej zapojený meteorológ Keith Shine z Reading University. Odborník povedal, že počas prvej štúdie si výskumníci neboli istí skutočnosťou, že za zmeny môžu ľudia. Teraz sú však o tom presvedčení.
S tvrdeniami odborníkov súhlasili aj zástupcovia vlád, ktorí zdôrazňujú, že situácia je naliehavá a je potrebné ju riešiť. Zaviazali sa preto, že „Je zrejmé, že sme prišli o všetky nádeje, že zmena klímy nebude taká zlá, ako sa očakávalo,“ tvrdí profesor Rowan Sutton z Národného centra atmosférických vied Reading University. Dodáva, že zmena klímy sa už deje a deje sa veľmi rýchlo. Ak by sme sa chceli s týmito zmenami vyrovnať, mali by sme prijať naliehavé opatrenia.
Prijať tieto opatrenia však nie je jednoduchá úloha. Potrebná je celospoločenská vízia, ktorú môžeme považovať za akýsi plán s cieľom zabezpečiť implementáciu všetkých rôznych politík: od dopravy po výrobu energie a od vykurovania domácností po poľnohospodárstvo. Práve tieto politiky sú nesmierne dôležité pre zníženie emisií.
Zmenu klímy by mali brať do úvahy všetky orgány. Z titulných strán novín nás strašia fotografie horiacich gréckych dedín a našou úlohou je urobiť všetko pre to, aby sme sa podobným problémom v budúcnosti vyhli. „Je to najdôležitejšia vec, ktorá by mala v tejto chvíli zaujímať ľudstvo,“ povedal profesor Martin Siegert z Imperial College v Londýne. Našu budúcnosť dokážeme zmeniť aj tým, ako vnímame našu planétu. Ak ju nezačneme vnímať inak, naše deti budú mať v budúcnosti veľké problémy.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroj: The Guardian