Naštartuj svoje sebavedomie
- Poznáte ten pocit: sedíte v chodbičke čakajúc na skúšku, stretnutie či pohovor. Máte nepríjemný pocit v bruchu, cítite sa neisto a rozpačito. Sedíte na stoličke trochu zhrbený, ramená padnuté do zabudnutia, zvraštené obočie, poprípade nepríčetne pozeráte do mobilu. Otvoria sa dvere a s nimi aj šanca zažiariť.
- Poznáte ten pocit: sedíte v chodbičke čakajúc na skúšku, stretnutie či pohovor. Máte nepríjemný pocit v bruchu, cítite sa neisto a rozpačito. Sedíte na stoličke trochu zhrbený, ramená padnuté do zabudnutia, zvraštené obočie, poprípade nepríčetne pozeráte do mobilu. Otvoria sa dvere a s nimi aj šanca zažiariť.
Ako oslniť a presvedčiť všetkých, že ja som ten, ktorého hľadajú a už ďalej hľadať ani nemusia..
Riešenie na tento problém existuje a nachádza sa tam, kde ho hľadať veľmi nechceme. Doktorka Amy Cuddy, sociálna psychologička z Harvard Business School, predniesla skvelý Ted Talk v roku 2012, ktorý videlo viac ako 4 milióny ľudí. Jej výskum je založený na myšlienke, že reč tela neovplyvňuje len to, ako sa na nás pozerajú iní, ale najmä na to, ako sa sami cítime. Chce dokázať, že určité pohyby tela či gestá, môžu spôsobiť zmeny na úrovni fyziológie, konkrétne na hormonálnej úrovni. Ide najmä o dva hormóny: testosterón a kortizol. Teraz to veľmi zjednoduším: Kortizol je stresový hormón, testosterón je zasa taký silácky hormón, ktorý okrem iného nabudzuje motiváciu, silu i sebavedomie.
Doktorka Cuddy tvrdí, že naše telo vie zmeniť našu myseľ. Tá má vplyv na naše správanie, ktoré ovláda naše výsledky. Verí, že môžeme použiť svoje telo, pozíciu v akej stojíme či sedíme na naštartovanie mášho sebavedomia.
Pozrite sa napríklad na pózu ľudí na obrázku. Čo by ste o nich povedali? Táto póza sa volá „high-power pose “ a nie je tajomstvom, že ľudia, ktorí pracujú na niečom veľkom, niečo sa im darí a sú nadšení, majú tendenciu sedieť presne takto.
Keď sa cítite dobre, sebavedomo a v pohode, máme tendenciu sedieť vystreto, pohodlne a otvorene. Čo keby to fungovalo aj naopak: ak budete takto sedieť, začnete sa viac sebavedomo aj cítiť. Niečo také je skutočne možné. Postoj skutočne môže naštartovať tvorbu testosterónu a znížiť stresový hormón- kortizol.
Tu je 5 ďalších rád ako naprogramovať svoje telo a byť sebavedomý:
-
Nehrbte sa
Hrbenie sa je považovaná za „low power pose“. Hrbenie sa robí človeka unaveným, znudeným a nedostupným. Takže: sadnúť, vystrieť sa, ramená dozadu a pokračujte v čítaní.
-
Prekrížte si ruky
Hovorí sa, že prekrížene ruky ukazujú neprístupnosť, odstup od druhého. Iná štúdia však hovorí, že toto gesto môže zvýšiť vytrvalosť.
-
Gestikuluj
Keď rozprávate, používajte gestá, pomáha to pri učení. Ak budete niečo vysvetľovať, snažte sa využívať isté gestá a opakujte ich. Ľudia si ich tak spoja s obsahom a rýchlejšie si tak informáciu osvoja a naučia.
-
Napnite svaly
Choďte sa trochu poprechádzať keď telefonujete, pretiahnite si svaly, zdvihnite ruky nad hlavu a snažte sa expandovať do priestoru. Keď sa vrátite do pozície, budete sedieť vystreto a pôsobiť tak sebavedomejšie. Pred pohovorom, stretnutím so šéfom či poradou neseďte skormútene na stoličke, nájdite si dve minútky a skúste „high- power pose“ a skúste sa vyburcovať a namotivovať.
-
Usmievajte sa
Usmievanie sa spomaľuje tep srdca a zvyšuje hladinu endorfínov. Túto schopnosť má dokonca aj falošný úsmev.
Rada teda znie, sadnite si do „high – power pose“, zvýšte motiváciu, znižte stres, usmievajte sa a uverte tomu čo robíte, až kým sa tým nestanete. Telo nie je iba nástroj na vykonávanie funkcií, je účelom samo o sebe.
Zdroj: huffingtonpost.com
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti