Nástrahy číhajú aj v preplnených bazénoch. Na toto by ženy počas leta nemali zabúdať, ak chcú byť zdravé
Leto so sebou neprináša len oddych, slnko a nové zážitky, ale aj nástrahy v podobe neželaných zápalov a infekcií. Svoje o tom vedia najmä ženy. Vaginálne infekcie ich práve v lete trápia až o 30 % častejšie. Ako im predchádzať a na čo si treba dať pozor? Radí gynekologička z Polikliniky Váš Lekár Adela Chríbiková.
„Počas leta a dovoleniek sa ľudský organizmus dostáva do prostredia, ktoré preň nie je úplne typické. Môže za to vlhkosť, pobyt pri vode, klimatizované priestory, nosenie oblečenia z nepriedušných materiálov či tesne priliehajúca spodná bielizeň. Dá sa povedať, že gynekológovia majú aj v lete plné ruky práce. Najčastejšie k nám ženy prichádzajú so zápalmi, rôznymi urogynekologickými problémami či zápalmi močových ciest,“ vysvetľuje gynekologička Chríbiková.
Vaginálna mikroflóra je u zdravých žien tvorená spektrom rôznych bakteriálnych kmeňov – prirodzených, ale aj takých, ktoré môžu spôsobiť ťažkosti. Mikroorganizmy sú za normálnych podmienok v pošve v rovnováhe, ak je však tento systém narušený, môže dôjsť k infekcii.
Tú najčastejšie sprevádzajú príznaky ako výtok, začervenanie, opuch, svrbenie, pálenie, zápach či bolesť pri pohlavnom styku. Objaviť sa môže aj časté nutkanie na močenie, bolesť alebo nepríjemný pocit pri močení a bolesti v podbrušku. Tieto príznaky sa však nevyskytujú súčasne, ich rôzne kombinácie môžu byť ukazovateľom rôznych typov infekcií.
Bazény alebo prírodné jazerá?
Gynekologičky sme sa pýtali aj na to, ako je to počas leta s kúpaním a či by mali ženy vyhľadávať radšej bazény alebo umelé vodné plochy a jazerá. Lekárka priznáva, že obe so sebou prinášajú isté riziká.
„Voda v bazénoch a na kúpaliskách by mala byť pravidelne sledovaná a ošetrovaná. Problém však nastáva, keď je bazén preplnený väčším množstvom ľudí, v tomto prípade je otázne aj dodržiavanie hygienických štandardov,“ priblížila. Umelé vodné plochy a jazerá majú naopak výhodu v tom, že až tak preplnené nie sú a teplotne sú tiež chladnejšie, čo rôznym baktériám nevyhovuje. Je tu však väčšie riziko prítomnosti mikroorganizmov či siníc.
„Všetko má svoje výhody a nevýhody, a to platí aj pri jazerách. Plusom však je, že Úrad verejného zdravotníctva SR pravidelne kontroluje kvalitu vody na prírodných vodných plochách a na ich webových stránkach si viete pozrieť, či je voda na kúpanie dobrá alebo nie,“ dodala.
Pozor na mokré plavky a hygienu
Podľa gynekologičky je pri predchádzaní infekciám alfou a omegou správna hygiena. Na dovolenkách je základom prevencie pravidelné prezliekanie sa z mokrých plaviek, dôkladná hygiena a zvýšený príjem tekutín. „Prospešné môžu byť aj lokálne probiotiká vo forme vaginálnych čapíkov. Prírodné látky, ktoré sú v nich obsiahnuté zabezpečujú prirodzenú biologickú rovnováhu v pošve,“ spresnila.
Problémy neodkladajte, radšej vyhľadajte lekára
Ak sa však infekcia a s ňou spojené bolestivé príznaky predsa len objavia, treba vyhľadať gynekológa, a to aj vtedy, ak sa infekcie opakovane vracajú. Ak sa problém správne neprelieči, môže dôjsť k zápalu maternice, vajcovodov či vaječníkov. Riešením z dlhodobého hľadiska nie sú ani voľnopredajné lieky.
„Pri opakovaných problémoch je nutné navštíviť ambulanciu gynekológa. Okrem komplexnej diagnostiky laboratórneho a lokálneho nálezu je potrebné sústrediť sa aj na to, prečo sa infekcie neustále vracajú a hľadať príčinu problémov,“ dodala Chríbiková.
Ak sa aj vám počas leta objavia akútne problémy, hľadáte novú gynekologičku alebo nie ste spokojné so svojím súčasným lekárom, prípadne lekárkou, obrátiť sa môžete na Gynekologickú ambulanciu Polikliniky Váš Lekár, ktorá sídli v moderných priestoroch bratislavskej Eurovea 2 a aktuálne prijíma nové pacientky.
Ambulancia sa zameriava aj na prevenciu, diagnostiku, liečbu a sledovanie gynekologických a pôrodníckych stavov. Poskytuje vysoký štandard odbornej starostlivosti, podporu v rámci ženskej reprodukčnej a sexuálnej oblasti vo všetkých obdobiach života ženy.