Nastupovať do lietadla budeme až 4 hodiny, letenky budú drahšie, vraví expert
- Letenky budú pravdepodobne drahšie
- Ak chceš cestovať, priprav sa na kompromisy
- Na letisku stráviš zrejme oveľa viac času ako v minulosti
- Letenky budú pravdepodobne drahšie
- Ak chceš cestovať, priprav sa na kompromisy
- Na letisku stráviš zrejme oveľa viac času ako v minulosti
Mnohé štáty začínajú postupne uvoľňovať opatrenia. Rakúska vláda v utorok oznámila, že o polnoci z 30. apríla na 1. mája sa skončí platnosť obmedzení vychádzania.
Poľsko zas od 4. mája zmierni karanténne opatrenia, opätovne povolí otvorenie hotelov a nákupných centier. Vláda taktiež zvažuje, že od 6. mája otvorí aj materské školy.
Ani Slovensko nezaháľa, premiér Igor Matovič oznámil, že už budúci týždeň sa môžu otvoriť všetky prevádzky. Zároveň však upozornil, aby sme boli pripravení na druhú vlnu nákazy.
Lietanie sa zmení
Je teda len otázkou času, kedy sa začne častejšie hovoriť o cestovaní a dovolenkách. Kedy budeme môcť lietať? Na túto otázku ešte nevieme odpoveď.
„Je na rozhodnutí Ústredného krízového štábu SR spadajúceho pod vládu SR ako dlho bude tento zákaz platiť,” objasnilo situáciu pred pár dňami Letisko Bratislava vo svojom stanovisku. Dnes sa letisko vyjadrilo, ako to bude vyzerať v máji. „ Zákaz civilných letov je predĺžený do 14. mája (minimálne).”
Aj napriek tomu, že ešte nevieme, kedy budeme opäť pravidelne lietať, s určitosťou už vieme, že to bude všetko úplne inak ako pred koronakrízou.
Hovorilo sa už o plexisklách v lietadle, že bude v jednom lietadle cestovať oveľa menej ľudí a možné tiež je, že sa pred vstupom bude merať teplota a testovať sa na koronavírus.
Zmeny budú bolieť
The Times oslovili analytika Andrewa Charltona a ten sa nazdáva, že len nastúpenie do lietadla bude možno trvať až štyri hodiny. Takže ak by si chcel niekam vycestovať lietadlom, na letisku by si trávil o niekoľko hodín dlhšie, ako to bolo pred šírením vírusu.
Toto „natiahnutie“ pravdepodobne ovplyvní cenu leteniek. Čím dlhšie totiž celý proces bude trvať, tým nákladnejšie to bude pre spoločnosti a doplatí na to aj cestujúci.
Ďalšou smutnou prognózou je, že takýmto štýlom budeme cestovať možno aj ďalších 5 rokov. A to aj napriek tomu, že už bude vakcína.
„K dispozícii bude menej letov, menej sedadiel, zvýšia sa teda ceny a budeme musieť znášať nepríjemné podmienky, keďže budú prísne požiadavky, ako napríklad nosenie ochranných prostriedkov či dodržiavanie vzdialenosti,“ povedal Andrew Charlton, generálny riaditeľ poradenskej spoločnosti Aviation Advocacy.
Kompromisy budú kľúčové
Dobrou správou je, že niektoré spoločnosti už pomaličky začínajú uvažovať na lietaním. Napríklad Wizz Air by chce od 1. mája obnoviť lety z Lutonu na vybrané letiská v Maďarsku, Rumunsku, Srbsku, Portugalsku, Španielsku a v Izraeli. Dokonca chce obnoviť lety aj na Slovensko, ak teda letisko otvorí svoje brány.
„Keď obnovíme niektoré lety z Lutonu s cieľom poskytovať základné služby pasažierom, ktorí potrebujú cestovať, naším hlavným ťažiskom bude zdravie, bezpečnosť a pohoda našich zákazníkov a našej posádky,“ vyhlásil Owain Jones, šéf britskej pobočky Wizz Air.
Na celú situáciu ohľadne budúcnosti v lietaní sa vyjadril aj šéf Ryanairu Michael O’Leary. Nepáčia sa mu nápady, že by mali prevážať menej ľudí.
„Lietadlá spoločnosti Ryanair sa na oblohu nevrátia v prípade, že by letecká spoločnosť bola nútená nechať prostredné sedadlo prázdne, aby dodržiavala „idiotské“ pravidlá týkajúce sa sociálneho rozostupu počas letu,“ cituje The Guardian O’Learyho.
O’Leary napokon dodal, že buď vláda za jedno prázdne miesto medzi dvoma cestujúcimi zaplatí, alebo sa lietať jednoducho nebude, informuje Business Insider.
Čas teda ukáže, ako nakoniec bude vyzerať cestovanie lietadlom. Jedno je však isté, už teraz sa musíme pripraviť na ústupky, inak to totiž nepôjde.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: businessinsider, theguardian, thetimes