Nátlak ruskej vlády na Ukrajincov: Ľuďom hrozí deportácia, ak neprijmú ruské občianstvo
- Rusi nútia Ukrajincov v okupovaných územiach k prijatiu ruského občianstva
- Ak tak neurobia, nedostanú zdravotnú starostlivosť a hrozí im deportácia
- Rusi nútia Ukrajincov v okupovaných územiach k prijatiu ruského občianstva
- Ak tak neurobia, nedostanú zdravotnú starostlivosť a hrozí im deportácia
Rusko systematicky núti Ukrajincov na obsadených územiach prijať ruské občianstvo, ukazujú výsledky prieskumu. Ruské občianstvo vnucujú ľuďom kombináciou zjednodušeného procesu získania pasu a hroziacimi sankciami pre odmietajúcich, vrátane obmedzenia prístupu k zdravotnej starostlivosti, sociálnym službám, možnosti riadiť a práci, a otvorenými vyhrážkami násilím.
To sa najmä týka obyvateľov obsadenej Luhanskej, Doneckej, Chersonskej a Záporožskej oblasti. Podľa prieskumu sa sám Putin priamo zapája do týchto opatrení.
Snaha znemožniť život Ukrajincom
Rusko aktívne usiluje o vynútenie prijatia ruského občianstva medzi obyvateľmi obsadených území na Ukrajine, uvádza najnovší prieskum Yale Humanitarian Research Lab. Táto snaha je súčasťou systematického plánu, ktorý má za cieľ zásadne skomplikovať život obyvateľov bez ruskej občianstva.
Experti v správe o výsledkoch prieskumu podrobne opisujú širokú kampaň plánov Kremľa, ktoré zjednodušujú proces získania ruského pasu a zároveň sa vyhrážajú zadržaním alebo deportáciou tým, ktorí odmietajú žiadosť o zmenu občianstva podať.
Voči tým, ktorí odmietajú prijať ruské pasy, zaviedla ruská strana obmedzenia. Obmedzenia zahŕňajú neposkytovanie zdravotníckych služieb, sociálnych dávok, možnosti riadiť a pracovať, a okrem toho aj otvorené vyhrážky násilím a zastrašovaním.
Vojnové zločiny Ruska
Ide o „klasické vojnové zločiny v tom zmysle, že prostredníctvom tohto procesu obmedzujú schopnosť ľudí získať prístup k dôležitým službám a zdrojom, ku ktorým Rusko musí umožniť prístup všetkým ľuďom, ako je zdravotná starostlivosť a humanitárne systémy,“ povedal Nathaniel Raymond z Yale Humanitarian Research Lab pre CNN.
Tlačové správy podrobne skúmali údajné vojnové zločiny Ruska, vrátane jeho programu nútenej deportácie ukrajinských detí, za čo Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina.
Ruské úrady realizujú tieto násilné opatrenia v obsadených oblastiach Luhansk, Doneck, Cherson a Záporožie. Spojené štáty neuznávajú žiadne z obsadených území na Ukrajine ako súčasť Moskvy.
Podľa jedného z výskumníkov, ktorí správu zostavili, obyvateľov týchto oblastí pod nátlakom nútia prijať ruské občianstvo a „silno ich povzbudzujú“ vzdať sa ukrajinského občianstva. Tí Ukrajinci, ktorí majú komunálne alebo verejné zamestnania, sú povinní tak urobiť.
Postupy opísané v správe sa často spájajú s ruskou federálnou vládou, pričom jeden výskumník poznamenal, že Putin „je v tomto procese jasne hlboko zapojený“.
Putin podpísal nový zákon zaručujúci možnosť deportácie
V apríli Vladimir Putin podpísal zákon, ktorý núti obyvateľov obsadených regiónov prijať alebo odmietnuť ruské občianstvo do 1. júla 2024. Tí, ktorí prichádzajú po ruskej anexii do týchto území, sa musia rozhodnúť ešte skôr, do 1. januára 2024.
Ak neprijmú ruské občianstvo do týchto dátumov, Rusko ich zaradí do kategórie „cudzích občanov a osoby bez štátnej príslušnosti“. Za také rozhodnutie ich môžu následne zadržať alebo deportovať na neurčené miesta, uvádza správa.
Rusko podľa správy podmieňuje prístup k niektorým liekom a zdravotnej starostlivosti prijatím ruského občianstva. Tieto obmedzenia nútia zraniteľné osoby (vrátane starších obyvateľov, ľudí s chronickými zdravotnými problémami, obyvateľov s postihnutím alebo s nízkym príjmom) rozhodnúť sa medzi prijatím ruského občianstva a vzdávaním sa zdravotnej starostlivosti, najmä ak nemôžu opustiť obsadené oblasti.
Táto situácia obzvlášť ovplyvňuje rodičov, pretože im zamedzuje prístup k finančnej podpore vo forme dávky na deti. „Rodičia, ktorí prijali ruské občianstvo, môžu dostávať najmenej 8 591 rubľov mesačne na dobu 18 mesiacov,“ píšu experti v správe.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: CNN, The Guardian