NATO a USA majú škandál: Na internete sa len tak váľajú prísne tajné dokumenty
- Na sociálnych sieťach sa objavili tajné dokumenty
- Týkajú sa vojny na Ukrajine, má ísť o správy NATO
- Nevie sa, či sú sfalšované alebo nie
- Na sociálnych sieťach sa objavili tajné dokumenty
- Týkajú sa vojny na Ukrajine, má ísť o správy NATO
- Nevie sa, či sú sfalšované alebo nie
V online priestore nájdeš príspevky, ktoré, zdá sa, zachytávajú tajné vojenské informácie z prostredia USA a NATO. Týkajú sa Ukrajiny. Ide zrejme o snímky obrazovky neverejných dokumentov vystavených Spojenými štátmi americkými a Severoatlantickou alianciou.
Americké ministerstvá spravodlivosti a obrany začali s vyšetrovaním uverejnenia týchto snímok. Pre CNN to potvrdil predstaviteľ Pentagónu.
Ako uvádza agentúra TASR, Sabrina Singhová z tlačového oddelenia amerického ministerstva obrany v piatok vo vyhlásení uviedla, že Pentagón oficiálne požiadal ministerstvo spravodlivosti o vyšetrovanie. Rezort spravodlivosti v svojom vyjadrení uviedol, že s Pentagónom v tejto súvislosti komunikuje.
Zverejnené snímky obrazovky
Dokumenty zverejnené na sociálnych sieťach popisujú podrobnosti o plánovanej podpore Spojených štátov a Severoatlantickej aliancie. Mohli však byť pozmenené v rámci dezinformačnej kampane.
Dokumenty označené ako tajné pripomínajú denné správy Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA, ktoré nie sú verejne dostupné. Uniknuté materiály sa datujú od 23. februára do 1. marca a obsahujú podrobnosti o postupe v dodávaní zbraní a vybavenia na Ukrajinu vo väčšej miere, než USA bežne verejne poskytujú.
Nejde však o vojnové plány a dokumenty neobsahujú podrobnosti o žiadnej plánovanej ukrajinskej ofenzíve. Niektoré ich nepresnosti vyvolávajú otázky o pravosti dokumentov.
Veľká neznáma
Americká televízia CNN uviedla, že uniknuté obrázky sa jej experti pokúšajú overiť. Nedokážu však potvrdiť, či ide o autentické dokumenty alebo o upravené, respektíve sfalšované informácie.
Singhová o ich legitimite neuvažovala. Vo vyhlásení uviedla, že ministerstvo obrany „o príspevkoch na sociálnych sieťach vie a rezort túto záležitosť preveruje“.
Poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoľak sa domnieva, že za údajným únikom informácií stoja Rusi. Tvrdí, že ide o nepravé dokumenty, ktoré nemajú „nič spoločné so skutočnými plánmi Ukrajiny“. Ide podľa neho o správy založené na „veľkom množstve fiktívnych informácií“, napísal na Telegrame.
Ukrajinská protiofenzíva
CNN zároveň podotýka, že či už ide o pravé alebo falošné dokumenty, ich uverejnenie zvýšilo pozornosť na otázku jarnej ukrajinskej protiofenzívy. Nie je totiž známe ani to, či Kyjev niečo plánuje.
V prípade jednej zo snímok obrazovky, ktorá kolovala na ruských telegramových kanáloch, ide o fotografiu tlačenej kópie dokumentu s názvom „US, Allied & Partner UAF Combat Power Build“.
Dokument mali vystaviť vo februári. Uvádza množstvo určitých západných vojenských systémov, ktoré má Ukrajina v súčasnosti k dispozícii. Taktiež sa v ňom uvádzajú odhadované dodávky ďalších systémov, ale aj školenia, ktoré Ukrajina už údajne absolvovala alebo ešte má absolvovať.
Ďalšie dokumenty
Americké správy dokopy informovali o štyroch uniknutých dokumentoch. Druhý z nich niesol pomenovanie „Russia/Ukraine Joint Staff J3/4/5 Daily Update (D+370)“.
J3 označuje operačné riaditeľstvo spoločného štábu americkej armády, J4 sa zaoberá logistikou a inžinierstvom a J5 navrhuje stratégie, plány a politické odporúčania.
Tretí dokument obsahuje mapu a označuje sa za prísne tajný. Zobrazuje stav konfliktu k 1. marcu. Mapa ukazuje umiestnenie či veľkosť ruských aj ukrajinských práporov, ako aj celkové odhadnuté straty na oboch stranách.
Počty obetí v tomto dokumente sú podľa úradov sfalšované. Uvádzajú sa v nich ruské straty na úrovni 16 000 – 17 500 zabitých v akcii, čo je podľa autorít nepresné a skutočné číslo by malo byť podstatne vyššie.
V prípade Ukrajincov pritom malo podľa snímok ísť o 61 000 až 71 500 obetí. Opäť má ísť podľa autorít o sfalšovaný údaj, ktorý skutočné číslo výrazne presiahol.
Posledný uvedený dokument sa týka projekcie počasia z februára. Posudzuje sa v ňom, kde môže zem na Ukrajine zamrznúť spôsobom, aby to vyhovovalo určitým vozidlám.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: CNN, TASR