NATO bude dodávať zbrane na Ukrajinu, kým to bude potrebovať
- Scholz tvrdí, že plánuje Ukrajine dodávať zbrane aj naďalej
- Podporu vyjadrilo aj Poľsko či Británia
- Biden chce rozširovať bojaschopnosť Aliancie
- Scholz tvrdí, že plánuje Ukrajine dodávať zbrane aj naďalej
- Podporu vyjadrilo aj Poľsko či Británia
- Biden chce rozširovať bojaschopnosť Aliancie
Spojenci NATO budú pokračovať v dodávaní zbraní na Ukrajinu počas jej vojny proti Rusku dovtedy, kým to bude nutné. Vyhlásil to nemecký kancelár Olaf Scholz v stredu pri príchode na summit NATO, ktorý sa koná v Madride. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
Jednota a ešte raz jednota
„Je dobré, že krajiny, ktoré sa tu zišli, i mnohé iné prispievajú k tomu, aby sa Ukrajina mohla brániť, a to či už finančnými prostriedkami, humanitárnou pomocou, alebo poskytovaním zbraní, ktoré Ukrajina urgentne potrebuje,“ uviedol Scholz.
„Ten odkaz je: Budeme to robiť tak dlho a tak intenzívne, ako to len bude nutné, aby sme umožnili Ukrajine brániť sa,“ dodal nemecký kancelár.
Lídri 30 členských štátov Severoatlantickej aliancie sa v týchto dňoch stretávajú v Madride, aby sa v súvislosti s vojnou na Ukrajine dohodli na novej strategickej koncepcii pre Európu.
Obdobný názor zdieľa aj poľský prezident Andrzej Duda, dúfa, že z prebiehajúceho summitu NATO v Madride vzíde jednota a solidarita. TASR o tom informuje na základe správy agentúry PAP.
„Po prvé jednota, jednota a ešte raz jednota, a po druhé solidarita, to je to najdôležitejšie v rámci Severoatlantickej aliancie,“ uviedol Duda pre novinárov na okraj summitu. Podľa poľského prezidenta je to, že NATO drží spolu a koná spoločne zoči-voči ruskej invázii na Ukrajine, obrovský úspech, vďaka ktorému sa Ukrajine dostáva pomoci.
„Rusko už nie je partnerom NATO, čo sa popravde malo stať už dávno. Dnes je (Rusko) bezpochyby najväčšou hrozbou pre krajiny NATO, najmä tie na jeho východnom krídle,“ vyhlásil Duda.
Poľský prezident zároveň dodal, že Rusko je jasnou hrozbou pre baltské štáty a že Poľsko už počulo niekoľko výhražných vyhlásení, v súvislosti s ktorými Duda vyjadril nádej, že sa odrazia v rozhodnutiach prijatých na summite NATO.
Podľa Dudu budú stredajšie rokovania venované posilneniu obrany, ako i vzťahom s Čínou a problémom spojeným s možnosťou potravinovej krízy.
Putin sa vraj prepočítal
S Dudovým výrokom o východnom krídle súhlasí aj britský premiér Boris Johnson, ktorý vyjadril odhodlanie ho vojensky posilniť. TASR o tom informuje na základe jeho vyjadrení na sociálnej sieti a servisu agentúry DPA.
„Ak (ruský prezident) Vladimir Putin dúfal, že v dôsledku svojej nevyprovokovanej nezákonnej invázie na Ukrajinu bude na východnom fronte menej NATO, tak sa úplne mýli,“ povedal Johnson po príchode na summit Severoatlantickej aliancie v Madride. Pripojenie sa Fínska a Švédska k Aliancii bude podľa britského premiéra „obrovský krok vpred“.
At this @NATO Leaders’ Summit, I’ll be urging fellow nations to continue to do everything they can to support Ukraine.
The UK has always played a historic role in the @NATO alliance, working to address the biggest global threats and build a more secure world.
— Boris Johnson (@BorisJohnson) June 29, 2022
„Musíme sa uistiť, že budeme premýšľať nad lekciami z posledných niekoľkých mesiacov i o potrebe zmeniť rozloženie síl NATO na východnom krídle,“ povedal predseda britskej vlády.
Johnson bude na madridskom summite podľa svojich vyjadrení žiadať ostatné členské krajiny NATO, aby zvýšili výdavky na obranu. „Aj naďalej budem ostatné krajiny vyzývať, aby robili všetko, čo je v ich silách, na podporu Ukrajiny,“ napísal Johnson na Twitteri.
Spojené kráľovstvo podľa jeho slov v NATO vždy zastávalo „historickú úlohu“ v úsilí čeliť najväčším globálnym hrozbám a budovať bezpečnejší svet.
Posily zo zámoria
Solidarita sa však nebuduje len v rámci Európy. Rukou k dielu chce prispieť aj USA. Americký prezident Joe Biden v stredu oznámil, že jeho krajina pošle do Európy ďalších vojakov a techniku na posilnenie obrany na pevnine, vo vzduchu i na mori. TASR správu prevzala z agentúry AFP.
„Spoločne s našimi spojencami zabezpečíme, že NATO je pripravené čeliť hrozbám vo všetkých smeroch a vo všetkých oblastiach – na pevnine, vo vzduchu i na mori,“ povedal Biden v Madride na stretnutí s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom.
Spojenci podľa Bidenových slov na spomínanom summite opätovne potvrdia jednotnosť a odhodlanie Aliancie brániť každý centimeter územia NATO. Šéf Bieleho domu takisto ako Johnson pripomenul, že Fínsko a Švédsko sa rozhodli skončiť s neutralitou a pripojiť sa k NATO, čím sa táto aliancia posilní.
„USA posilnia prítomnosť svojich síl v Európe a budú reagovať na zmeny v bezpečnostnom prostredí a takisto posilnia kolektívnu bezpečnosť,“ povedal Biden.
Pripomenul, že Spojené štáty v reakcii na ruskú agresiu na Ukrajine zvýšili počet svojich vojakov v Európe na 100 000. Vo zvyšovaní podpory vo vojenskej oblasti budú podľa neho pokračovať aj naďalej v spolupráci s ostatnými členskými krajinami.
V rámci avizovaného vyslania posíl do Európy USA vytvoria v Poľsku veliteľstvo pre 5. zbor pozemných síl americkej armády, umiestnia ďalšie oddiely do Rumunska, dve letky stíhačiek F-35 do Spojeného kráľovstva a dva torpédoborce do Španielska. Takisto posilnia prítomnosť svojich vojakov v pobaltských krajinách a vzdušných síl v Nemecku a Taliansku.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: TASR