NATO bude po novom oficiálne operovať aj vo vesmíre

  • Vesmír je extrémne dôležitý pre všetky civilné a vojenské aktivity, pre komunikáciu, navigáciu či prenos dát
  • Momentálne má Európska únia na obežnej dráhe 26 satelitov systému Galileo
  • Jeden zo satelitelov dostal pomenovanie podľa chlapca zo Slovenska
nato
TASR
  • Vesmír je extrémne dôležitý pre všetky civilné a vojenské aktivity, pre komunikáciu, navigáciu či prenos dát
  • Momentálne má Európska únia na obežnej dráhe 26 satelitov systému Galileo
  • Jeden zo satelitelov dostal pomenovanie podľa chlapca zo Slovenska

Severoatlantická aliancia rozšíri priestor svojho pôsobenia do vesmíru. Zhodli sa na tom dnes ministri zahraničných vecí spojeneckých krajín, ktorí schválili návrh na uznanie vesmíru za piatu operačnú doménu NATO.

Podľa šéfa aliancie Jensa Stoltenberga nebude aliancia rozmiestňovať vo vesmíre zbrane, ale bude tento priestor predovšetkým využívať na nevojenské účely. Vesmír sa vedľa zeme, vzduchu, mora a kyberpriestoru oficiálne stal piatou doménou, v ktorej budú spojenci pôsobiť spoločne.

Lepšia ochrana satelitov

„Dávame jasne najavo, že pokračujeme v posilňovaní našich odstrašujúcich a obranných schopností vo všetkých priestoroch,“ vyhlásil Stoltenberg. Aliancia si podľa neho uvedomuje hrozby spojené s prevádzkou satelitov, možnými útokmi na ne či s pokusmi o ich ovládnutie na diaľku.

„Vesmír je extrémne dôležitý pre všetky civilné a vojenské aktivity, pre komunikáciu, navigáciu, na prenos dát, takže vesmír a satelity majú samozrejme veľký význam pre všetkých spojencov NATO,“ povedal Stoltenberg.

NATO prichádza s rozšírením svojich aktivít do kozmu po tom, čo začiatkom tohto roka schválil vznik vesmírnej sekcie americkej armády prezident Donald Trump.

Čína vyvíja zbrane uplatiteľné vo vesmíre

Aliančné krajiny podľa tohtoročných údajov vlastnia cez polovicu všetkých satelitov na obežnej dráhe. Musia sa však vyrovnávať s výrazným nástupom Číny, ktorá v súčasnosti vyvíja zbrane uplatniteľné vo vesmíre.

„Čína je stále viac politická a vojenská mocnosť a aliancia sa samozrejme musí pripraviť aj na tieto výzvy,“ povedal českým novinárom minister zahraničia Tomáš Petříček.

Uznanie vesmíru za operačnú doménu aliancie podľa neho znamená, že aliančné krajiny budú odteraz môcť požiadať spojencov o pomoc napríklad v prípade útoku na svoj satelit. Na vesmírny priestor sa totiž bude vzťahovať článok 5 aliančnej zmluvy venovaný princípu kolektívnej obrany.

zdroj: TASR

Na obežnej dráhe má zastúpenie aj Slovensko

Momentálne má Európska únia na obežnej dráhe 26 satelitov systému Galileo, ktorý predstavuje globálny satelitný navigačný systém. Niekedy sa zvykne označovať aj ako európska GPS. Práve presná lokalizácia je mimoriadne dôležitá pre viaceré sektory európskej ekonomiky.

Pomenovania jednotlivých satelitov systému Galileo vznikli na základe súťaže, v ktorej boli ocenené a vybrané tie najlepšie kresby. Jednou z nich bola aj kresba Samuela zo Slovenska, po ktorom je nazvaný aj jeden zo satelitov systému Galileo.

Zdroj: ČTK, vedanadosah.cvtisr.sk

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Najnovšie videá

Trendové videá