NATO by sa malo pripraviť na možnosť vojny s Ruskom, varuje britský generál. USA nevedia odhaliť Putinove úmysly

  • Britský generál Nick Carter tvrdí, že pravdepodobnosť vzniku vojenského konfliktu s Ruskom je najvyššia od čias studenej vojny
  • Takýto konflikt môže byť spôsobený aj náhodne. Generál tvrdí, že NATO by sa malo pripraviť na možnosť vojny s Ruskom
  • Verí však, že Kremeľ nechce ostrý konflikt so Západom. Správanie Ruska ale môže byť len taktika na odvrátenie pozornosti
  • USA zas trápi nedostatok spravodajských informácií, bez nich nevedia odhaliť Putinove úmysly. Znepokojuje ich prítomnosť agentov GRU
Putin vojsko
TASR/AP, Russian Defense Ministry Press Service, Mikhail Klimentyev
  • Britský generál Nick Carter tvrdí, že pravdepodobnosť vzniku vojenského konfliktu s Ruskom je najvyššia od čias studenej vojny
  • Takýto konflikt môže byť spôsobený aj náhodne. Generál tvrdí, že NATO by sa malo pripraviť na možnosť vojny s Ruskom
  • Verí však, že Kremeľ nechce ostrý konflikt so Západom. Správanie Ruska ale môže byť len taktika na odvrátenie pozornosti
  • USA zas trápi nedostatok spravodajských informácií, bez nich nevedia odhaliť Putinove úmysly. Znepokojuje ich prítomnosť agentov GRU

Odchádzajúci náčelník generálneho štábu Veľkej Británie sir Nick Carter vyjadril obavy zo správania Kremľu. Generál tvrdí, že pravdepodobnosť vzniku vojenského konfliktu s Ruskou federáciou, ktorý môže byť spôsobený náhodne, je najvyššia od čias studenej vojny, informuje Independent.

Británia aj NATO by sa mali pripraviť na možnosť vojny s Ruskom, tvrdí generál 

Carter sa mal o zámeroch Ruska rozhovoriť v relácii Andrew Marr Show televíznej stanice BBC. Generál potvrdil závery Pentagónu, že migračná kríza na poľsko-bieloruských hraniciach a pohyby ruských vojsk pri ukrajinských hraniciach majú za cieľ destabilizovať celý región a priniesť chaos. Povedal, že akcia na poľsko-bieloruských hraniciach bola ako vystrihnutá z vojenskej „ruskej príručky“.

„Áno, myslím, že áno. Myslím si, že toto je klasický prípad hybridnej príručky, kde spájate dezinformácie s destabilizáciou a myšlienka vytlačenia migrantov na hranice Európskej únie je klasickým príkladom takéhoto druhu,“ cituje generála Independent.

Carter nevie odhadnúť, či konflikt prejde naozaj do horúceho (ostrého), varuje ale, že Veľká Británia aj NATO musia byť pripravení aj na takúto možnosť, prípadne na možnosť vojny s Ruskom. NATO ale musí vystupovať jednotne a stáť za Poľskom a Ukrajinou.

Na televíznej stanici Sky News uviedol, že si nemyslí, že by Rusko chcelo horúcu vojnu so Západom, uvádza The Guardian.  

„Otázkou, samozrejme, je, ako definujete vojnu, a ja ako vojak by som mal tendenciu definovať vojnu ako skutočný akt boja, a nemyslím si, že to chcú,“ vysvetlil generál. „Myslím si, že sa chcú pokúsiť dosiahnuť svoj cieľ trochu jemnejšími spôsobmi.“

Môže ísť len o taktiku na odvrátenie pozornosti 

Generál ale tvrdí, že tieto dva problémy na hraniciach Európy môžu byť v skutočnosti len taktika na odvrátenie pozornosti.

„Keď sa pozriete na ruskú príručku v priebehu rokov, myšlienka maskirovky, ako ju nazývajú – tento druh divadla, ktorý na ňu používajú – je dosť typická pre niektoré veci, ktoré sa dejú roky a roky a roky,“ vysvetlil.

Maskirovka je ruská vojenská doktrína, ktorá zahŕňa zavádzanie nepriateľa pomocou viacerých taktík, ako sú rozmiestnenie vojsk, zatajovanie, dezinformácie a podobne. Použitá bola pri Pražskej jari alebo aj pri anexii Krymu v 2014.

vojak
zdroj: TASR via AP Photo

Skúsený generál upozorňuje, že dnes prakticky neexistuje klasická diplomacia a jej mechanizmy, čo sťažuje komunikáciu medzi krajinami a riešenie výziev.

„Bez týchto nástrojov a mechanizmov existuje väčšie riziko, že tieto eskalácie alebo táto eskalácia môžu viesť k nesprávnej kalkulácii,“ povedal generál. „Takže si myslím, že toto je skutočná výzva, ktorej musíme čeliť.“

USA nepoznajú presný zámer Kremľu, chýbajú im spravodajské informácie 

To, čo Rusko skutočne chce, nevedia ani vo Washingtone. „Nie sú nám jasné zámery Moskvy, poznáme však jej príručku,“ povedal minister zahraničných vecí Antony Blinken.

Vnútri administratívy prezidenta Joea Bidena sa nevedia zhodnúť na úmysloch Kremľu. Kým jedni sú presvedčení, že ide o blafovanie a strašenie Ukrajiny i celej Európskej únie, iní tvrdia, že ide o dlhodobú stratégiu, a ruské vojská, ktoré sú vzdialené približne 260 kilometrov od hranice s Ukrajinou, v počte takmer 100-tisíc vojakov, sa môžu pokúsiť o inváziu na Ukrajinu.

CNN upozorňuje, že neznalosť ruských úmyslov, ktoré deklaroval nie len Blinken, ale aj hovorca ministerstva obrany John Kirby môže viesť k nepochopeniu ruskej taktiky.  

https://twitter.com/trbrtc/status/1455294700605300742?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1455294700605300742%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.startitup.sk%2Feuropou-otriasaju-dve-nebezpecne-krizy-musime-zabranit-eskalacii-ktora-prejde-do-konfliktu-tvrdia-usa%2F

Táto neznalosť úmyslov prezidenta Vladimira Putina je spôsobená nedostatkom spravodajských informácií USA aj ich spojencov z Ruska.

„Práca spravodajskej komunity v Rusku sa postupne stávala ťažšou,“ uviedol pre CNN jeden z kongresových zdrojov, ktorý pravidelne informoval o spravodajských službách. „Pohybuje sa to smerom k tomu, čo by ste nazvali zamietnutou oblasťou.“

Preniknutie do Putinovho vnútorného kruhu je takmer nemožné 

Spojené štáty nemajú prakticky žiadneho informátora vo vnútornom kruhu prezidenta Putina. Posledného informátora, ktorý mal blízky prístup k Putinovi, museli stiahnuť v roku 2017 z obáv o jeho bezpečnosť.

Spravodajské služby sa sťažujú na sťažené podmienky, pretože každý ľudský zdroj po sebe zanecháva aj digitálne stopy. Putin, ktorý bol v minulosti tiež dôstojníkom spravodajskej služby KGB, verí len úzkemu kruhu spolupracovníkov.

zdroj: SITA/AP, Sergei Guneyev

„Tvorca rozhodnutí v Rusku je jeden človek: je to Putin,“ povedal pre CNN bývalý riaditeľ národnej spravodajskej služby James Clapper.

„Mám dojem, že sa naozaj drží svojich vlastných rád.“ Bez spoľahlivých ľudských zdrojov nie je možné s istotou vedieť, čo prezident plánuje.

Znepokojenie vyvolané prítomnosťou ruských spravodajských služieb 

Američania sa tak musia spoliehať predovšetkým na digitálne technológie, ako sú satelity či družice. Tie ukázali, že pri ukrajinských hraniciach sa nachádzajú špeciálne jednotky Specnaz a spravodajské služby SVR a GRU, ktorej agenti mali stáť napríklad za výbuchom muničných skladov v českej obci Vrbětice či za otravou dvojitého agenta Sergeja Skripala.

Práve prítomnosť ruských spravodajských služieb znepokojuje príslušníkov spravodajskej komunity USA, ktorí sa obávajú, že ruskí agenti pripravujú pôdu pre vpád na Ukrajinu.

Minister zahraničia uviedol, že ruské správanie z minulosti tiež môže slúžiť ako príručka pre nás. Rusko tak môže vstúpiť na ukrajinské územie s výhovorkou, že bolo vyprovokované.

Takáto provokácia môže byť v ruských očiach napríklad spoločné cvičenie ukrajinskej armády s NATO či pokus Ukrajiny vstúpiť do Aliancie.

Rusi tvrdia, že nikoho napadnúť nechcú a vojenské cvičenie, ktoré organizujú na svojom území, je ich vnútornou záležitosťou. 

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Independent, the Guardian, CNN

Najnovšie videá

Trendové videá