NATO nevidí žiadne sťahovanie ruských vojakov, naopak, prichádzajú ďalšie vlaky s vybavením. Experti sú skeptickí
- Ruské ministerstvo obrany v utorok oznámilo, že začína so sťahovaním svojich vojakov z oblasti v blízkosti ukrajinských hraníc
- Svetoví politici tvrdia, že na oslavu je zatiaľ priskoro. Boris Johnson hovorí, že spravodajské informácie sú naďalej zlé
- Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg tvrdí, že zatiaľ v teréne neznamenali žiadne známky deeskalácie
- Analytici tiež vyzývajú k obozretnosti. Zatiaľ prichádzajú ďalšie vlaky s vybavením, informácia sa bude dať potvrdiť až o pár dni
- Ruské ministerstvo obrany v utorok oznámilo, že začína so sťahovaním svojich vojakov z oblasti v blízkosti ukrajinských hraníc
- Svetoví politici tvrdia, že na oslavu je zatiaľ priskoro. Boris Johnson hovorí, že spravodajské informácie sú naďalej zlé
- Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg tvrdí, že zatiaľ v teréne neznamenali žiadne známky deeskalácie
- Analytici tiež vyzývajú k obozretnosti. Zatiaľ prichádzajú ďalšie vlaky s vybavením, informácia sa bude dať potvrdiť až o pár dni
Ruské ministerstvo obrany v utorok oznámilo, že začína so sťahovaním svojich vojakov z oblasti v blízkosti ukrajinských hraníc. „Jednotky z Južného a Západného vojenského okruhu po splnení svojich úloh začali nastupovať do (prostriedkov) železničnej a cestnej dopravy a dnes sa začnú presúvať na svoje vojenské základne,“ povedal v Moskve hovorca rezortu obrany Igor Konašenkov, ktorého citovali ruské tlačové agentúry.
Ukrajinskí a svetoví politici, ale aj odborníci tvrdia, že krok Ruska by sa mal brať s opatrnosťou a rezervou. Najskôr sa ale musí potvrdiť, že Rusi naozaj odchádzajú. A keby naozaj odišli, stále hrozba pre Ukrajinu nie je odstránená. Ak tam nechajú vybavenie, môžu sa dodatočne vrátiť, prípadne môžu zaútočiť len na časť Ukrajiny alebo viesť hybridnú vojnu, ktorá by tiež zničila krajinu.
Žiadne známky deeskelácie v teréne, spravodajské informácie naďalej vyzerajú zle
Britský premiér Boris Johnson dnes pre stanicu Sky News uviedol, že Rusko vysiela zmiešané signály. Na jednej strane hovorí o diplomacii, na druhej strane však spravodajské informácie o kríze na hraniciach stále nie sú povzbudivé a naznačujú, že sa Rusko naďalej chystá na útok, uvádza TASR.
„Vidíme otvorenosť Ruska voči rozhovorom. Na druhej strane, spravodajské informácie, ktoré dnes dostávame, stále nie sú povzbudzujúce,“ povedal Johnson pre Sky News.
Je potrebné vidieť „program deeskalácie“ v praxi, teda stiahnutie vojakov, zastavenie budovania nemocníc a „získanie určitého pocitu, že veci sa zmierňujú, že hrozba pominula a začínajú sa rozhovory a vyjednávanie“, vyhlásil Johnson po mimoriadnom zasadnutí vládneho bezpečnostného tímu Cobra.
Ruský prezident Vladimir Putin pritom dnes pri návšteve nemeckého kancelára tvrdil, že Rusko nechce vojnu, a preto predložilo bezpečnostné návrhy týkajúce sa situácie v Európe. Doručené odpovede od USA a Aliancie však nie sú dostatočné, preto sú potrebné ďalšie rokovania a kompromisy.
Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg tvrdí, že zatiaľ v praxi neznamenali žiadne známky deeskalácie ani sťahovanie vojakov.
„Zatiaľ sme však v teréne nezaznamenali žiadne známky deeskalácie. Rusko zhromaždilo na Ukrajine a jej okolí bojovú silu, ktorá nemá obdobu od studenej vojny. Všetko je teraz pripravené na nový útok,“ vysvetlil Stoltenberg.
Ukrajinskí politici tiež neveria v deeskaláciu. „My na Ukrajine máme pravidlo: neveríme tomu, čo počujeme, veríme tomu, čo vidíme. Ak po týchto vyhláseniach bude nasledovať skutočné stiahnutie, budeme veriť v začiatok skutočnej deeskalácie,“ napísal na Twitteri minister zahraničia Dmytro Kuleba.
Kremeľ už v minulosti klamal, na overenie tvrdenia si musíme počkať, tvrdia analytici
Rovnako skeptickí ostávajú aj analytici. „Predtým ohlásené stiahnutie znamenalo viac rozmiestnení ruských jednotiek v blízkosti Ukrajiny. Stále prichádzajú nové vlaky s vybavením,“ tvrdí poľský analytik Konrad Muzyka z Rochan Consulting.
„Stiahnutie by bolo vítaným krokom, ale nedávna história nám hovorí, že tieto oznámenia nie sú pravdivé. Na overenie potrebujete niekoľko dní,“ dodáva analytik.
Nezávislá ukrajinská novinárka Olga Tokariuk upozorňuje, že sťahovanie vojsk ešte nemusí znamenať koniec napätia. „Správu, že Rusko oznámilo, že začína sťahovať jednotky z ukrajinských hraníc, beriem s mimoriadnou opatrnosťou. Najprv sa pozrime, či to skutočne robí,“ upozornila novinárka.
„Po druhé, vlani v máji Rusi povedali to isté, ale v skutočnosti nechali väčšinu vojenského vybavenia za sebou, aby sa mohli rýchlo vrátiť,“ dodala.
Zakladateľ investigatívneho serveru Bellingcat Eliot Higgins zašiel ešte ďalej a obvinil Kremeľ z neustáleho klamania.
„Vzhľadom na to, že ruské ministerstvo obrany neustále očividne klame, dokonca až do takej miery, že používa screenshoty z počítačových hier a nárokuje si ich snímky z dronov, bral by som toto tvrdenie s poriadnou rezervou. Počkajte na potvrdenie tretej strany, kým uveríte čomukoľvek, čo tvrdia,“ varuje novinár.
Pridáva sa aj český analytik Jakub Kalenský, ktorý pracuje v nezávislom think-tanku Atlantic Council. Kalenský upozorňuje, že Kremeľ v minulosti klamal alebo prekrúcal fakty o mnohých veciach, ako je novičok, Sýria, Ukrajina, či o civilnom lete MH17, ktorý zostrelili proruskí separatisti pomocou ruského systému Buk.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: TASR, NATO, Sky News