NATO sa pripravuje na najhorší scenár. Francúzi testujú obranu pre prípad útoku z Ruska
- Francúzsko posilňuje východné krídlo NATO
- Vojaci mapujú rumunské územie pri hranici s Ukrajinou a Moldavskom

- Francúzsko posilňuje východné krídlo NATO
- Vojaci mapujú rumunské územie pri hranici s Ukrajinou a Moldavskom
Francúzski vojaci aktuálne vykonávajú operáciu priamo vo východnom krídle NATO – v Rumunsku, blízko hraníc s Ukrajinou a Moldavskom. V regióne známej Focșanskej brány, strategického pásma medzi Karpatmi a riekou Dunaj, sa francúzske jednotky venujú precíznemu mapovaniu terénu.
Cieľom je pripraviť sa na prípadný vojenský útok zo strany Ruska. Na operácii sa podieľajú v úzkej spolupráci s rumunskou kartografickou agentúrou.
Informáciu priniesol francúzsky denník Le Figaro, ktorého novinári mali možnosť hovoriť priamo s veliteľmi jednotiek nasadených v Rumunsku. Tieto aktivity prebiehajú v súlade s aktualizovanými obrannými plánmi NATO, ktoré reflektujú nové hrozby od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu v roku 2022.
Focșanská brána: Slabé miesto NATO na juhovýchode Európy
„Rumuni nazývajú túto oblasť Focșanská brána,“ uviedol plukovník Jérôme, ktorý vlani viedol približne tridsaťčlenný oddiel francúzskej armády pôsobiaci v Rumunsku.
Podľa neho ide o trasu, ktorou by mohla ruská armáda preniknúť hlbšie do rumunského územia. Vzhľadom na geografiu regiónu a jeho históriu ako tradičnej „prechodovej zóny z východu“ považuje NATO túto oblasť za kritickú.
Les cartographes de l’armée française déployés sur le flanc est de l’Otan, sur fond de tensions avec la Russie
DÉCRYPTAGE
Par @NicolasBarotte Envoyé spécial à Haguenau @Le_Figaro
Publié le 10 avril 2025 à 18h58, mis à jour le 11 avril 2025 à 10h24https://t.co/Yn5kBZWyW5— Association des journalistes de défense (AJD) (@AJDPresse) April 11, 2025
Práve z tohto dôvodu francúzsky geografický pluk v spolupráci s rumunskou mapovacou agentúrou spustil aktualizáciu topografických údajov, ktoré môžu byť v prípade vojenského konfliktu rozhodujúce.
Francúzske mapy zobrazujú Karpaty aj cestu k Ukrajine
Francúzska armáda má k dispozícii trojrozmernú mapu Rumunska, na ktorej je zreteľne vidieť Karpaty vytvárajúce oblúk v strede krajiny. Západne od tohto pohoria leží mesto Cincu, kde bolo po invázii Ruska na Ukrajinu v roku 2022 umiestnených približne 1000 francúzskych vojakov.
Východne od Karpát sa terén zvažuje k moldavským kopcom a k rieke Dunaj, ktorá južne od nich otvára priamu cestu smerom na Ukrajinu.
Mapovanie sa tak nezameriava len na horské a rovinaté oblasti, ale aj na cestné uzly, mosty, križovatky a miesta, kde by mohlo dôjsť k pohybu techniky či logistickému nasadeniu jednotiek.
Zbrane závislé od geolokácie čelia výzvam
V súčasnom vojenskom prostredí prestávajú byť niektoré „samozrejmé“ výhody istotou. Le Figaro upozorňuje, že systémové rušenie geolokačných signálov sa stalo bežnou taktikou na modernom bojisku. Tieto rušivé techniky ohrozujú funkčnosť presne navádzaných zbraní, medzi ktoré patrí napríklad francúzska húfnica CAESAR.
„Naše zbrane sú vo veľkej miere závislé od geolokácie,“ potvrdil pre Le Figaro príslušník francúzskej armády. V prípade straty signálu musia byť jednotky schopné pokračovať v manévroch s využitím referenčných bodov a poznatkov z terénu.
Vojaci budú porovnávať geografické prvky s existujúcimi mapami, aby mohli efektívne určovať svoju pozíciu a presne zasahovať ciele – aj bez satelitnej podpory.
Prečo je Rumunsko kľúčové
Rumunsko v súčasnosti predstavuje dôležitý nárazníkový štát medzi Severoatlantickou alianciou a postsovietskym priestorom, v ktorom sa Rusko snaží obnoviť svoj vplyv. Moldavsko, sused Rumunska, je destabilizované dlhodobou prítomnosťou ruských vojakov v separatistickom Podnestersku. Situácia v regióne zostáva napätá a prípadné rozšírenie konfliktu na juhovýchod Európy nie je vylúčené.
Preto sa NATO snaží pripraviť nielen po vojenskej stránke, ale aj dôkladnou znalosťou terénu, ktorý by sa v prípade najhoršieho scenára mohol stať aktívnym bojiskom. Francúzska prítomnosť a technologicky pokročilé mapovanie terénu sú v tomto kontexte súčasťou komplexnej obrany aliancie proti ruskej hrozbe.
Riadenie preberajú Európania
Spojené štáty už nebudú naďalej predsedať Ukrajinskej obrannej kontaktnej skupine (UDCG), známej aj pod názvom Ramsteinská skupina, uvádza Euronews.
Podľa vyjadrenia holandského ministra obrany Rubena Brekelmansa pre Euronews preberajú vedenie Nemecko a Spojené kráľovstvo, pričom USA naďalej zostávajú súčasťou aliancie ako aktívny člen.
„Myslím si, že je dôležité, že sme sa všetci zhodli na pokračovaní tejto skupiny – spolupráce viac ako 50 krajín na podpore Ukrajiny,“ uviedol Brekelmans.
UDCG, ktorá vznikla po začiatku ruskej invázie, dnes spája 57 krajín vrátane všetkých 32 členských štátov NATO, Európskej únie a ďalších partnerov. V minulosti ju viedol americký minister obrany Lloyd Austin, no jeho nástupca Pete Hegseth už túto úlohu neprevzal.
Podľa diplomatických zdrojov išlo pôvodne o dočasné riešenie počas prechodu k novej americkej administratíve, no aktuálne sa už potvrdilo, že vedenie skupiny zostáva v rukách Európanov natrvalo.
Táto zmena prichádza v období, keď administratíva prezidenta Donalda Trumpa signalizuje znižovanie angažovanosti USA v NATO. Európski spojenci zároveň pripravujú pôdu na možný odchod tisícov amerických vojakov z Európy, kde ich je v súčasnosti rozmiestnených približne 100 000, prevažne v strednej časti kontinentu.
Brekelmans zároveň zdôraznil potrebu postupnej a koordinovanej zmeny: „Ak sa Spojené štáty v budúcnosti rozhodnú presunúť časť svojich zdrojov na obranu domova alebo do Indo-Pacifiku, je kľúčové, aby sme mali spoločný plán a aby sme ich udržali ako súčasť našej bezpečnosti.“
Čítajte viac z kategórie: Zo sveta
Zdroje: Le Figaro, Euro News, Pravda.ru