NATO sleduje „ruského ničiteľa miest“. Má obavy, že Rusi otestujú torpédo, ktoré spraví „jadrové tsunami“

  • Severoatlantická aliancia (NATO) má s obavami sledovať pohyb ruskej jadrovej ponorky Belgorod
  • Správu o jej pohybe sa mali dozvedieť i vybraní spojenci
ruská ponorka Tomsk triedy Oskar
Ruská ponorka Tomsk triedy Oskar Wikimedia/Mil.ru
  • Severoatlantická aliancia (NATO) má s obavami sledovať pohyb ruskej jadrovej ponorky Belgorod
  • Správu o jej pohybe sa mali dozvedieť i vybraní spojenci

O ruských ponorkách sa v posledných dňoch hovorí veľa. Najčastejšie ohľadom sabotáže plynovodov Nord Stream 1 a 2 a hrozbe, akú tieto ponorky pre európske štáty predstavujú. Spravodajským službám Severoatlantickej aliancie (NATO) však vrásky robí jadrová ponorka Belgorod.

Podľa informácií talianskeho denníka La Repubblica sa spravodajské služby zameriavajú na jej pohyb. „Správa bola v posledných dňoch odoslaná najdôležitejším spojeneckým veliteľstvám,“ uvádza taliansky denník.

Ponorka pritom bola uvedená do služby júli, pričom jej prischla prezývka „ničiteľ miest“. Momentálne má podľa NATO namierené do arktických morí. Aliancia sa obáva, že Rusi chcú otestovať „superzbraň“ – bezpilotné torpédo Poseidon. To má vedieť vyvolať „jadrové tsunami“, ktoré spraví z pobrežných miest neobývateľné ruiny.

Jej vývoj mal požadovať samotný Putin 

Poseidon je 24-metrové plavidlo v tvare torpéda s odhadovaným dosahom 10 000 kilometrov, pričom môže cestovať rýchlosťou 100 kilometrov za hodinu až do maximálnej hĺbky 1 000 metrov.

Torpédo Poseidon 2M39 je považované za „superzbraň“, ktorého vývoj a testovanie mal údajne požadovať sám ruský prezident Vladimir Putin.

Ide o bezpilotné utajené torpédo poháňané jadrovým reaktorom, ktoré by malo byť schopné prekonať pobrežnú obranu bez toho, aby ho zaznamenala. Jej existenciu potvrdilo aj americké ministerstvo obrany.

Hlavice torpéda by mali byť schopné spôsobiť rádioaktívne vlny, ktoré spôsobia, že pobrežné ciele budú celé desaťročia po zásahu neobývateľné.

Ešte v novembri 2020 Christopher A. Ford, ktorý bol vtedy námestníkom ministra zahraničia pre medzinárodnú bezpečnosť, uviedol, že Poseidon je navrhnutý tak, aby „zaplavil pobrežné mestá USA rádioaktívnymi vlnami tsunami“.

Belgorod – najväčšia ponorka sveta 

Ruské námorníctvo na rozdiel od amerického nedisponuje veľkými kapacitami, má len jednu lietadlovú loď, ktorá je v súčasnosti siahnutá zo služby a podrobuje sa oprave. Namiesto lietadlových lodí sa Rusko zameriava na ponorky, ktoré sa stali pýchou ruského námorníctva.

Ponorka Belgorod je postavená na predĺženom trupe toho, čo malo byť pôvodne viacúčelovou ponorkou triedy Oscar-II, sesterskou loďou nešťastne známej ponorky „Kursk“, ktorá sa potopila v Barentsovom mori počas námorného cvičenia v roku 2000. Potopenie ponorky vtedy otriaslo popularitou začínajúceho prezidenta Vladimira Putina.

Trup Belgorodu bol položený v roku 1992, ale až o dvadsať rokov neskôr, v roku 2012, sa ministerstvo obrany rozhodlo použiť trup na stavbu tohto obrovského plavidla na špeciálne účely.

S trupom predĺženým o 29 metrov na 184 metrov je toto jedinečné plavidlo dlhšie ako najväčšia ponorka na svete. Išlo o ponorku Typhoon, postavenú v Sovietskom zväze.

Okrem toho má disponovať i dronmi a miniponorkami. Jej prevádzku má riadiť ruská tajná služba GRU, ktorá ju má konkrétne riadiť prostredníctvom Hlavného riaditeľstva hlbokomorského výskumu.

Ponorka bude môcť okrem iného prestrihávať i podzemné internetové káble, ktoré by dokázali ochromiť jednotlivé štáty a priniesť miliónové škody.

Belgorod je súčasťou špecializovanej ponorkovej flotily ruského námorníctva navrhnutej na špionáž, hlbokomorskú záchranu a špeciálne operácie.

„Belgorod je dostatočne veľký na to, aby fungoval ako materská loď pre jedinečný súbor menších plavidiel, ktoré majú schopnosti hĺbkového potápania a schopnosť manipulovať s podmorskou infraštruktúrou,“ uviedol pre The Sun Dr Sidharth Kaushal z Royal United Services Institute. „Je dobre vybavený na sabotáže a tajné operácie.“

Ponorka bola spustená na vodu v apríli 2019, pričom jej testy na mori sa začali v Bielom mori minulé leto.

Satelity s infračervenými senzormi Poseidon neuvidia 

Ruská ponorka Belgorod dokáže pojať šesť torpéd Poseidon, každé môže byť vyzbrojené megatonovou hlavicou.

Zničiť dokáže mestá, ako je Los Angeles alebo News York. La Repubblica ale pripomína, že podobnú skazu vedia spôsobiť aj medzikontinentálne balistické rakety (ICBM).

Slovenské vrtuľníky či americkí ničitelia tankov a radarov. Tieto darované zbrane používajú Ukrajinci (časť 1)

Odpálenie ICBM však dokážu zachytiť Spojené štáty. Tie vybudovali sieť satelitov s infračervenými senzormi, ktoré zachytia extrémne teplo, ktoré produkujú motory rakiet. Satelity sú ale bezmocné pred dianím v oceánoch, pretože sa predpokladá, že Poisedon bol navrhnutý tak, aby produkoval, čo najmenej tepla a pohyboval sa skryto.

I keď sa Belgorod stal podozrivým zo sabotáže na Nord Stream 1 a 2. NATO sa domnieva, že nikdy neopustil vody Bieleho mora. A bol hlásený vo vodách pred bránami Arktídy, kde sa spravodajcovia domnievajú, že chce vykonať sériu tajných testov.

Správa odovzdaná spojeneckým veliteľstvám je, že Poseidon sa chystá otestovať v oblasti Karského mora s kódovým označením „Status-6“: torpédo s atómovou hlavicou pravdepodobne dvoch megaton.

Analytici sú skeptickí v tom, či torpédo dakedy bolo otestované priamo z ponorky. Ak by takéto testy prebehli, Rusko by získalo ďalšiu zbraň, voči ktorej Západ nemá žiadnu ochranu.

V čase ruských vyhrážok ohľadom použitia jadrových zbraní by testy mohli mať i symboliku – odstrašenie samotnej Ukrajiny a Západu od ďalšej podpory Kyjevu.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: La Repubblica, The Sun

Najnovšie videá

Trendové videá