NATO spúšťa rozsiahlu námornú operáciu. Vojnové lode budú strážiť podmorskú infraštruktúru

  • NATO posilňuje vojenskú prítomnosť v Baltskom mori
  • Dôvodom je séria znepokojivých incidentov v tejto strategickej oblasti
Vojenská loď na mori.
Ilustračné foto ITOLDYA TEST1
  • NATO posilňuje vojenskú prítomnosť v Baltskom mori
  • Dôvodom je séria znepokojivých incidentov v tejto strategickej oblasti

Severoatlantická aliancia reaguje na nedávne incidenty v Baltskom mori razantnými opatreniami. Po poškodení podmorského kábla Estlink 2, ktorý spája Fínsko s Estónskom, NATO zvolalo mimoriadne zasadnutie. Stretnutie sa uskutočnilo 30. decembra v hlavnom sídle aliancie, kde členské štáty diskutovali o stratégii ochrany podmorskej infraštruktúry.

Oficiálne stanovisko NATO jasne definuje nový prístup: „V záujme zachovania ostražitosti, zvýšenia situačného povedomia a odradenia budúcich incidentov NATO posilňuje svoju vojenskú prítomnosť v Baltskom mori.“ Toto vyhlásenie naznačuje odhodlanie aliancie chrániť kritickú infraštruktúru.

Podľa fínskych novín Yle zo 7. januára plánuje NATO nasadiť flotilu celkom až desiatich vojnových plavidiel. Tieto lode budú pozostávať z kombinácie síl NATO a lodí z jednotlivých členských krajín. Ich hlavnou úlohou bude ochrana podmorských komunikačných sietí pred možnou sabotážou.

Hliadkovanie v Baltskom mori by malo trvať podľa dostupných informácií minimálne do apríla. Táto rozsiahla námorná operácia predstavuje významné posilnenie bezpečnostných opatrení v regióne a jasný signál o pripravenosti NATO chrániť strategickú infraštruktúru svojich členov.

NATO reorganizuje námorné hliadky v Baltskom mori

Fínsky záliv zostáva pod dohľadom najmä domácich síl. Fínske a estónske námorníctvo naďalej zabezpečuje primárnu kontrolu tejto strategickej oblasti, čím potvrdzujú svoju kľúčovú úlohu pri ochrane regionálnych vôd.

NATO aktuálne nedisponuje vlastnou baltickou flotilou. Namiesto toho využíva Stálu námornú skupinu NATO 1 (SNMG1), ktorá predstavuje sily rýchlej reakcie. Táto jednotka sa skladá hlavne z torpédoborcov a fregát. Začiatkom roka prebehla v Nórsku významná zmena velenia, keď dánsky veliteľ odovzdal zodpovednosť holandskému komodorovi Arjenovi S. Warnaarovi.

Estónske spravodajstvo ERR informuje o plánovanom zvýšení aktivít SNMG1 v baltskom regióne. Tento krok naznačuje rastúci význam námornej prítomnosti NATO v oblasti.

Nový veliteľ Warnaar vysvetľuje preventívny účinok týchto opatrení: „Ak Rusi uvidia, že sme tam prítomní, pravdepodobnosť takýchto sabotážnych činov sa okamžite zníži, pretože sabotéri môžu byť prichytení pri čine, a keď ich chytia, je oveľa jednoduchšie sa s nimi vysporiadať.“

Hoci tieto informácie zatiaľ nemajú oficiálne potvrdenie od NATO, naznačujú významný posun v stratégii ochrany baltického priestoru. Zvýšená námorná prítomnosť má slúžiť ako účinný odstrašujúci prostriedok proti potenciálnym hrozbám v regióne.

Vyšetrovanie poškodenia podmorského kábla

Fínske vyšetrovacie orgány sa sústredia na ropný tanker Eagle S. Toto plavidlo, ktoré pláva pod vlajkou Cookových ostrovov, vzbudzuje podozrenie ako možná súčasť ruskej „tieňovej flotily“. Táto flotila údajne pomáha Rusku obchádzať sankcie pri preprave ropy a ropných produktov. Vyšetrovatelia považujú práve tento tanker za možného vinníka poškodenia kábla Estlink 2.

Fínsky záliv využíva pokročilý monitorovací systém GOFREP, ktorý predstavuje kľúčový prvok námornej bezpečnosti v regióne. Každá loď, ktorá chce vplávať do týchto vôd, musí vopred nahlásiť svoj plánovaný kurz, cieľ cesty a ďalšie dôležité údaje. Tento systém umožňuje prístavným a námorným úradom nepretržite sledovať pohyb všetkých plavidiel v oblasti. V prípade, že loď zmení svoj kurz bez predchádzajúceho oznámenia alebo sa správa podozrivo, môžu úrady okamžite zasiahnuť a preveriť situáciu.

Estónske námorné sily zareagovali na nedávne incidenty spustením špeciálnej námornej operácie. Táto operácia sa zameriava predovšetkým na ochranu strategicky dôležitého podmorského elektrického kábla Estlink. Estónsko nasadilo svoje námorné hliadky a monitorovacie systémy, ktoré nepretržite strážia okolie kábla a priľahlé vodné oblasti. Táto nová iniciatíva významne posilňuje už existujúce bezpečnostné protokoly v regióne a vytvára ďalšiu ochrannú vrstvu pre kritickú infraštruktúru.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: NATO, Yle, ERR

Najnovšie videá

Trendové videá