NATO znepokojuje presun Rusov k hranici Ukrajiny. Slovensko odsúdilo zneužívanie migrantov na vedenie hybridných útokov
- Vyplýva to zo stretnutia šéfov diplomacií v Rige
- Poľutovanie nad konaním Ruska vyjadril aj minister zahraničných vecí Ivan Korčok a vyzval na dialóg
- Odsúdil tiež využívanie migrantov na vedenie hybridnej vojny na hraniciach s Bieloruskom
- Vyplýva to zo stretnutia šéfov diplomacií v Rige
- Poľutovanie nad konaním Ruska vyjadril aj minister zahraničných vecí Ivan Korčok a vyzval na dialóg
- Odsúdil tiež využívanie migrantov na vedenie hybridnej vojny na hraniciach s Bieloruskom
Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) zdôraznil, že členské štáty Severoatlantickej aliancie (NATO) sú znepokojené ostatnými presunmi ruských ozbrojených síl a ťažkej vojenskej techniky v blízkosti hraníc s Ukrajinou.
Uviedol to v závere prvého dňa prebiehajúceho dvojdňového stretnutia (30. novembra až 1. decembra) ministrov zahraničných vecí členských štátov NATO v Rige.
Prvý deň stretnutia v hlavnom meste Lotyšska bol venovaný hodnoteniu politickej a bezpečnostnej situácie na východnej hranici Aliancie a príprave novej Strategickej koncepcie NATO.
Slovensko sa zasadzuje za vzájomný dialóg, ktorý povedie k deeskalácii napätia. „Slovensko, ako aj Aliancia, chcú mať konštruktívne vzťahy s Ruskou federáciou a viesť s ňou otvorený dialóg,“ povedal Korčok.
„Aj preto, lebo sme znepokojení opätovným presunom veľkého množstva ruských ozbrojených síl blízko hranice s naším susedom Ukrajinou. Rovnako tak sa chceme s Ruskom rozprávať o jeho krokoch, ktorými postupne opúšťa kľúčové piliere európskej bezpečnostnej architektúry, ktorú samo pomáhalo budovať,“ skonštatoval.
Ministri zahraničných vecí rovnako odsúdili zneužívanie migrantov zo strany bieloruského režimu a narúšanie bezpečnosti Poľska, Litvy a Lotyšška.
„Kategoricky odsudzujem zneužívanie migrantov na vedenie hybridných útokov voči našim spojencom a snahu Bieloruska o destabilizáciu situácie na hraniciach našich spojencov,“ vyhlásil šéf rezortu diplomacie, informovala agentúra SITA.
„Konanie bieloruského režimu je nielen v rozpore s medzinárodným právom, ale predovšetkým so základnými princípmi ochrany ľudských práv. Poľsko, Litva a Lotyšsko majú našu plnú solidaritu a podporu.“
NATO chce mať s Ruskom konštruktívne vzťahy
Ako ďalej píše agentúra TASR, ministri tiež diskutovali o dôsledkoch odstúpenia Ruska od Zmluvy o otvorenom nebi a odsúdili nedávny ruský raketový proti-družicový test.
„Nie sme spokojní s touto situáciou a doterajšou reakciou Ruska, budeme sa však o vzájomný dialóg naďalej snažiť,“ vysvetlil Korčok.
Na tieto výzvy musí reagovať aj nová Strategická koncepcia NATO, ktorá má byť schválená na samite NATO v Madride v júni 2022 a zadefinuje smerovanie Aliancie na roky dopredu, uvádza MZVEZ.
„Hlavnou prioritou Slovenska je ďalej posilniť politickú jednotu a spoločnú obranu, ktorá je z nášho pohľadu najdôležitejšou úlohou Aliancie dneška aj zajtrajška. Kolektívna obrana spojencov poskytuje bezalternatívne bezpečnostné záruky pre našich občanov a Slovensko,“ povedal šéf diplomacie.
„Aby sme kolektívnu obranu vedeli naplánovať a udržiavať, potrebujeme jasne pomenovať bezpečnostné hrozby, ktorým budeme v najbližších rokoch čeliť. Pre Slovensko je absolútne kľúčové, aby Aliancia dokázala reagovať jasne a jednotne a posilnila svoju schopnosť brániť sa všetkým hrozbám pre našu bezpečnosť,“ dodal.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: SITA, TASR