Navaľnyj pracuje pre USA, tvrdia Rusi. Režim ho skoro zabil, no odmieta vzdať sa a chce bojovať aj ďalej
- Väznený ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj sa zaviazal, že vo svojej práci a boji proti režimu bude pokračovať
- Súd v Moskve v stredu oznámil, že Navaľného politické organizácie zaradil medzi „extrémistické“ skupiny
- Zmienený verdikt medzičasom odsúdili Spojené štáty, Británia aj Európska únia
- Rusko opäť tvrdí, že Navaľnyj je agent USA a poukázalo na rýchlosť, s akou Washington odsúdil verdikt súdu
- Väznený ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj sa zaviazal, že vo svojej práci a boji proti režimu bude pokračovať
- Súd v Moskve v stredu oznámil, že Navaľného politické organizácie zaradil medzi „extrémistické“ skupiny
- Zmienený verdikt medzičasom odsúdili Spojené štáty, Británia aj Európska únia
- Rusko opäť tvrdí, že Navaľnyj je agent USA a poukázalo na rýchlosť, s akou Washington odsúdil verdikt súdu
Väznený ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj sa v stredu zaviazal, že vo svojej práci a boji proti režimu bude spoločne so svojimi prívržencami pokračovať aj napriek rozsudku moskovského súdu, ktorý ním založené organizácie označil za extrémistické a zakázal ich činnosť. Informovala o tom agentúra AFP.
Navaľnyj sa nemieni vzdať
Navaľnyj (45) v príspevku na Instagrame uviedol, že jeho stúpenci budú musieť zmeniť spôsob práce a vyzval ich, aby sa „prispôsobili“. „Neustúpime však od svojich cieľov a predstáv. Toto je naša krajina a nijakú inú nemáme,“ dodal.
Viacerí poprední spolupracovníci Navaľného taktiež avizovali, že ruská opozícia, sa nenechá týmto verdiktom „vyrušiť“, píše AFP. „Budeme pokračovať v práci,“ napísal na Twitteri Leonid Volkov žijúci v Litve, ktorý bol šéfom Navaľného regionálnych politických štábov.
Súd v Moskve v stredu – po 12-hodinovom pojednávaní za zatvorenými dverami – oznámil, že Navaľného politické organizácie zaradil medzi „extrémistické“ skupiny. Znamená to tiež, že na základe nového zákona budú mať ich vedúci predstavitelia, radoví členovia i sponzori zakázané aj kandidovať vo voľbách. Vo vyhlásení súdu, ktoré obdržali novinári, sa uvádza, že rozhodnutie je záväzné a okamžite vstupuje do platnosti.
„Zistilo sa, že tieto organizácie nielen šírili informácie, ktoré podnecujú nenávisť a nepriateľstvo voči vládnym činiteľom, no dopúšťali sa aj extrémistických činov,“ uviedol hovorca moskovskej prokuratúry.
Právni zástupcovia Navaľného nadácie Fond boja proti korupcii (FBK) avizovali, že sa voči rozsudku odvolajú v stanovenej desaťdňovej lehote.
Západ odsúdil verdikt súdu
Zmienený verdikt medzičasom odsúdili Spojené štáty aj Británia. USA zároveň zopakovali aj svoju výzvu na okamžité prepustenie Navaľného z väzenia, uvádza AFP.
„Žiadame Rusko, aby prestalo zneužívať označenie „extrémizmus“ pri cielení na nenásilné organizácie, ukončilo represie voči Navaľnému a jeho podporovateľom a rešpektovalo medzinárodné záväzky týkajúce sa dodržiavania a zaistenia ľudských práv a základných slobôd,“ uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price.
Britský minister zahraničných vecí Dominic Raab označil rozhodnutie moskovského súdu za „zvrátené“. Dodal, že ide o ďalší „kafkovský útok“ voči otvorenej spoločnosti a tým, ktorí bojujú proti korupcii a tiež o „zámerný pokus efektívne postaviť mimo zákon skutočnú politickú opozíciu v Rusku“.
Moskovská prokuratúra ešte v apríli požiadala moskovský mestský súd, aby Navaľným založené nadácie Fond boja proti korupcii (FBK) a Fond na ochranu práv občanov (FZPG), ako aj jeho štáby v regiónoch, uznal za „extrémistické“ organizácie. Ruské úrady následne – už pred niekoľkými týždňami – na základe predbežného rozhodnutia zakázali činnosť Navaľného regionálnym štábom, ktoré založil pre potreby svojej kampane pred poslednými prezidentskými voľbami, a výrazne obmedzili aj aktivity protikorupčnej nadácie FBK, pripomína agentúra DPA.
Rusko opäť tvrdí, že Navaľnyj je agent USA
Rusko vo štvrtok poukázalo na rýchlosť, s akou Washington odsúdil zaradenie regionálnych štábov ruského opozičného politika Alexeja Navaľného na zoznam extrémistických organizácií. Podľa hovorkyne ruskej diplomacie Marije Zacharovovej rýchla reakcia USA súvisí s tým, že tento väznený kritik Kremľa „v skutočnosti pracoval pre USA“.
Zacharovovej vyjadrenie súvisí s verdiktom súdu v Moskve, ktorý v stredu oznámil, že Navaľného politické organizácie zaradil medzi „extrémistické“ skupiny.
Spojené štáty tento verdikt odsúdili, označili ho za obzvlášť znepokojujúci a uviedli, že ide o súčasť modelu obmedzovania základných práv v Rusku. USA zároveň zopakovali svoju výzvu na okamžité prepustenie Navaľného z väzenia.
Zacharovová vo štvrtok ráno v rozhlasovom rozhovore vysielanom na YouTube kanále Soloviov Live uviedla, že reakcia Spojených štátov „ukázala rozsah zasahovania USA do ruských záležitostí“. Rusi používajú tvrdenie, že je Navaľnyj agentom USA pravidelne od roku 2011, keď vypukli protesty po parlamentných voľbách. Na pochybnosti o transparentnosti vtedy upozorňovala aj Hillary Clinton, ktorá bola ministerka zahraničia USA. Kremeľ uviedol, že protesty mala na svedomí práve ona. Clinton to razantne poprela.
EÚ tvrdí, že skutočným cieľom procesu bolo vylúčiť vplyv Navaľného
Verdikt moskovského súdu odsúdila vo štvrtok aj EÚ. Podľa nej ide o doposiaľ najvážnejší prejav úsilia ruskej vlády o potlačenie nezávislej politickej opozície a vyšetrovania korupcie v Rusku.
Šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell vo svojom vyhlásení vydanom v mene 27 členských štátov EÚ uviedol, že zámerom tohto kroku Moskvy je „vylúčiť vplyv siete politických štruktúr Navaľného pred septembrovými voľbami do Štátnej dumy“ i v ďalšom období.
Spomínaná sieť regionálnych štábov pomohla zorganizovať a implementovať stratégiu inteligentného hlasovania. V rámci nej sú voliči vyzývaní, aby v rôznych druhoch volieb vždy hlasovali za tých kandidátov, ktorí s najväčšou pravdepodobnosťou porazia kandidátov spojených s Kremľom.
Zdroj: TASR