Návod, ako si vybrať ideálny robotický vysávač

onur-binay-uhJgh4FHi6I-unsplash
Domoss

Robotické vysávače postupne nahrádzajú klasické vysávače. Ako robotický vysávač funguje? Pohybuje sa sám po dome, vysáva a môže aj umývať podlahu, ak si vyberiete robotický vysávač s mopom.

Väčšina robotických vysávačov sa dokáže automaticky vrátiť do svojej stanice, aby sa dobili. Pohybujú sa po miestnostiach a zmenia smer, keď narazia na prekážku, niektoré zmenia smer, pretože vedia rozoznať, že sa pred ním nachádzajú schody, a tak touto funkciou predídu pádu. Vďaka svojej malej veľkosti a výške menej ako 10 cm povysávajú priestor pod nábytkom a posteľami a tiež miesta, ktoré sú pre bežné vysávače ťažko dostupné.

Tento malý robot nevyžaduje vašu pozornosť ani prítomnosť. Budete mu musieť venovať čas iba pri jeho nastavovaní. Robotické vysávače zvyčajne používajú kombináciu rotujúcich kief a sania. Kefy privádzajú nečistoty a prach do stredu vysávača a potom ho ukladajú do zásobníka na prach.

Na čo by ste mali pri kúpe robotického vysávača myslieť?

Rozmery a hmotnosť

Takmer všetky robotické vysávače majú priemer kotúča 34 až 36 cm a výšku 8 až 11 cm. Vzhľadom na svoj tvar majú niektoré problém s čistením rohov miestností, preto si vyberte vysávač s bočnými kefami. Ak chcete, aby váš vysávač vysával aj pod nábytkom, uistite sa, že nie je príliš vysoký, a porovnajte jeho veľkosť s priestorom, ktorý potrebujete povysávať. Môže to byť otázka pár centimetrov. Robotické vysávače vážia od 3 do 4 kg. Nebudete ich musieť prenášať ani ťahať ako bežné vysávače, takže hmotnosť nie je rozhodujúci faktor.

„Pri výbere robotického vysávača je dôležité zohľadniť výšku nábytku a ďalších prekážok v byte. Nižší profil vysávača zabezpečí lepšiu dostupnosť pod nábytkom,“ radí špecialista na malé spotrebiče z obchodu DOMOSS.sk.

Účinnosť čistenia

Robotické vysávače čistia podlahy pomocou kombinovaného pôsobenia jednej alebo viacerých rotujúcich kief a sania (30 až 40 W). Novšie generácie začínajú mať výkonnejšie sanie, ktoré je účinné na koberce a rohože. Čím vyšší je výkon vysávača, tým rýchlejšie sa vybíja batéria. Niektoré robotické vysávače sú vybavené HEPA filtrami alebo dokonca UV lampami na odstránenie alergénnych častíc a zabezpečenie vysokej úrovne filtrácie vzduchu.

„Pre domácnosti s domácimi zvieratami odporúčam zvoliť model s turbokefou, ktorá efektívnejšie odstraňuje chlpy z kobercov a textílií,“ dodáva odborník z DOMOSS.sk.

Kapacita nádoby na prach

Nádrže na prach majú obmedzený objem: zvyčajne od 0,25 do 0,6 litra. Čím je nádržka menšia, tým častejšie ju budete musieť vyprázdňovať. Preto je veľmi dôležité vybrať si model s prachovou nádržou, ktorú možno ľahko vybrať a vyprázdniť, aby ste sa vyhli nepríjemnostiam s údržbou. Špeciálne verzie robotických vysávačov, ktoré sú určené napríklad na vysávanie chlpov domácich zvierat, majú väčšiu nádrž (až 1 l).

Príslušenstvo

V závislosti od modelu robotického vysávača budete potrebovať príslušenstvo. Jedným z najdôležitejších sú virtuálne steny, ktoré sa používajú na vymedzenie oblastí pohybu. Zvyčajne sú 1 (základná trieda) až 3 (najvyššia trieda) a môžete si ich dokúpiť viac. Virtuálne steny vymedzujú oblasti, ktoré robotický vysávač nemôže prekročiť alebo ktoré sa otvoria až po vyčistení príslušnej miestnosti. Užitočné môže byť aj diaľkové ovládanie, ktoré vám umožní naprogramovať a ovládať vysávač bez toho, aby ste sa museli zohýbať. Nakoniec sú veľmi dôležité aj náhradné filtre a kefy, náhradné batérie a čistiace nástroje.

Výdrž

V závislosti od typu použitej batérie sa výdrž robotického vysávača na jedno nabitie môže pohybovať od 60 do 120 minút. To zodpovedá čistiacim plochám od 40 do 150 m² v závislosti od účinnosti pohybového systému. Výdrž je lepšia na tvrdých podlahách (dlaždice, parkety) ako na kobercoch alebo rohožiach. Ak máte na to rozpočet, odporúčame vám vybrať si robotický vysávač s dostatočnou výdržou na to, aby ste na jedno nabitie vyčistili svoju domácnosť. V každom prípade skontrolujte čas nabíjania batérie: môže sa pohybovať od 1 do 5 hodín. Skontrolujte tiež, či sa vysávač dokáže po vybití sám vrátiť do svojej stanice a v ideálnom prípade pokračovať tam, kde skončil.

Pohybový systém

Robotické vysávače môžeme rozdeliť na tie bez navigácie a tie s navigáciou. Vysávače bez navigácie sa v priestore orientujú pomocou senzorov, ktoré ich upozorňujú na prekážky. Po miestnostiach sa pohybujú náhodne a môže sa stať, že niektoré miesta povysávajú viackrát a iné ani raz. Preto je tento typ vysávača vhodný pre nenáročných používateľov a do miestností bez prekážok.

My vám však odporúčame zvoliť si robotický vysávač s navigáciou a senzormi. Navigácia môže byť laserová, kamerová alebo ich kombináciou. Laserová aj kamerová navigácia je spoľahlivá, pri kamerovej je však potrebné myslieť na to, že keď sa zotmie, vysávač môže vysávať horšie ako cez deň. Veľmi účinné sú vysávače s technológiou simultánnej lokalizácie a mapovania, pomocou ktorej si vysávač vytvorí virtuálnu mapu rôznych miestností, aby mohol optimalizovať svoj pohyb. Senzory mu umožňujú spomaliť, keď sa blíži k prekážkam, a zabrániť poškodeniu nábytku a stien. Ak máte schody, dôrazne odporúčame zaobstarať si robotický vysávač, ktorý dokáže rozpoznať schody, aby vám nespadol a nezničil sa.

Programovanie

Vyššie modely robotických vysávačov môžete naprogramovať tak, aby upratovali váš domov v pevne stanovený čas v určité dni v týždni, napríklad, keď ste v práci. Vysávanie potom jednoducho spustíte cez mobilnú aplikáciu na diaľku z práce alebo napríklad pred príchodom z dovolenky. Môžete ho napríklad naprogramovať tak, aby vysával každá deň od pondelka do piatka uprostred dňa, a keď sa vrátite domov, nájdete ho opäť v stanici, takže ho stačí len vyprázdniť. Niektoré základné robotické vysávače umožňujú len odložený štart.

Úroveň hluku

Úroveň hluku je bod, ktorý by ste nemali prehliadať, najmä ak máte v úmysle byť doma počas používania vysávača. Takmer všetky robotické vysávače produkujú menej ako 70 dB, čo ich stavia na úroveň tichých vysávačov.

Údržba

Robotický vysávač si vyžaduje určitú údržbu. Nádržku na prach musíte pravidelne vyprázdňovať a filter čistiť rovnako ako pri klasickom vysávači. Budete tiež musieť odstrániť všetky vlasy, ktoré sa mohli zamotať do kolies vysávača a vyčistiť kefy. Okrem údržby môže byť potrebná aj výmena batérií, kief a/alebo filtrov v závislosti od toho, ako často zariadenie používate.

Cena

Základné modely sa pohybujú od 150 do 300 eur. Modely strednej triedy, ktoré ponúkajú širšiu škálu funkcií, sa pohybujú od 300 do 600 eur. Za špičkový model zaplatíte viac ako 600 eur. Za túto cenu prístroj efektívne vysáva všetky typy podláh. Čoraz častejšie sa dodáva aj s nabíjacou stanicou vybavenou samospádom. To znamená, že sa automaticky vráti k vyprázdňovaniu prachu do špeciálneho vrecka, čím vás odbremení od tejto nepríjemnej povinnosti.

Tipy na záver

Majte na pamäti, že svoj domov musíte na robotický vysávač čo najlepšie pripraviť. Robotické vysávače sa dokážu dostať cez prekážky vysoké niekoľko centimetrov (napríklad hrubé koberce), ale prekážajú im predmety ležiace v okolí a predovšetkým elektrické káble, ktoré môžu náhodne potiahnuť. Svojmu novému vysávaču nájdite trvalé miesto na pripojenie nabíjacej stanice. Nezabudnite skontrolovať, či je okolo nabíjacej stanice dostatok priestoru – zvyčajne 60 až 90 cm –, aby sa do nej robot po skončení práce pohodlne zmestil.

Pri modeloch s automatickou vyprázdňovacou stanicou budete musieť ponechať priestor aj nad spotrebičom, aby ste mohli vrecko po naplnení vybrať. Pri prvom použití je najlepšie zdržiavať sa v blízkosti spotrebiča, aby ste sa uistili, že sa počas čistenia nezachytí o drôt, medzi nohy stoličky alebo do koberca. Ak sa tak stane, budete musieť prekážky premiestniť, aby spotrebič mohol pracovať aj počas vašej neprítomnosti.

Najnovšie videá

Trendové videá