Návod na dnešnú rýchlu dobu: Vznikne mesto bez áut, v ktorom sa dostaneš kamkoľvek do 10-tich minút
- Koncept 15-minútových miest je známy od roku 2016
- Svetoví architekti však tento koncept posunú na iný level a vytvoria 10-minútové mesto
- Nachádzať sa bude v juhokórejskom Soule
- Koncept 15-minútových miest je známy od roku 2016
- Svetoví architekti však tento koncept posunú na iný level a vytvoria 10-minútové mesto
- Nachádzať sa bude v juhokórejskom Soule
Myšlienka 15-minútových miest je v súčasnosti čoraz populárnejšia. Od začiatku pandémie si pýta pozornosť mnohých urbanistov. Veď dostať sa v priebehu 15 minút do práce či do obchodného centra je snom ľudí, ktorých pohltila táto uponáhľaná doba.
Prvýkrát bol koncept 15-minútového mesta predstavený v roku 2016, no pozornosť v Európe sa mu dostala až počas francúzskych volieb. Išlo o časť programu Anne Hidalgovej, ktorá chcela koncept zrealizovať.
Architekti z Južnej Kórey sa rozhodli túto myšlienku posunúť na vyšší level a v hlavnom meste chcú postaviť 10-minútové mesto.
Ako uvádza portál CNN, projekt by mal niesť názov Projekt H1 a jeho cieľom je premeniť starú priemyselnú lokalitu na inteligentné mesto, ktoré svojim obyvateľom poskytne všetko, čo budú potrebovať. Rozloha štvrte by mala byť 125 akrov a projekt by mal pozostávať z 8 obytných budov s co-workingovými kanceláriami a študijnými priestormi, zo zábavných podnikov a fitness centier a mestských fariem.
Za návrhom štvrte stojí holandská architektonická firma UNStudio a celý projekt má podporu od Hyundai Development Company. Hoci ide o spoločnosť, ktorá je známa predovšetkým vďaka motorovým vozidlám, tie vo štvrti nenájdeš. Veď načo aj, keď všetko, čo obyvatelia potrebujú, je v 10-minútovom dosahu? Cieľom architektov je zároveň ušetriť ľuďom čas.
Hoci projekt dostal zelenú, stále nie je známe, kedy sa s jeho realizáciou začne. Vďaka vizualizáciám však už dnes vieme, ako táto štvrť bude vyzerať. Chýbať tu nebudú verejné námestia, chodníky, záhrady, prírodné zóny a zelené strechy.
Za spomenutie stojí aj skutočnosť, že na tomto mieste sa bude vyrábať čistá energia. Vďaka systémom na zachytávanie a uchovávanie dažďovej vody bude zároveň znížená jej spotreba.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroj: CNN