Návrat do časov minulých: Rusko zavádza na boj s chudobou potravinové lístky
- Rastúce ceny v Rusku sa najviac dotýkajú chudobných, mnohí z nich nemajú na jedlo
- Štátna duma navrhla návrat k potravinovým lístkom
- Rastúce ceny v Rusku sa najviac dotýkajú chudobných, mnohí z nich nemajú na jedlo
- Štátna duma navrhla návrat k potravinovým lístkom
Rusko plánuje rozšíriť systém potravinových lístkov pre chudobných. Šéf výboru Štátnej dumy pre finančné trhy Anatolij Aksakov podľa portálu The Moscow Times tento nápad podporuje. Nejde o úplnú novinku. Pilotné opatrenie zaviedol gubernátor Kaliningradskej oblasti Alexej Besprozvannych a podľa Aksakova „má táto iniciatíva solídny základ“ a mala by sa zaviesť v celom Rusku.
Iniciatíva má podľa Aksakova dobrý základ, pretože ľudia v núdzi budú v každom prípade a za každých okolností vedieť, že im je poskytnuté primerané minimum, ktoré potrebujú pre život. Štát by podľa neho mohol vyplácať dotácie regiónom a dodávateľom potravín a kompenzovať tak aspoň časť nákladov. Nespresnil však, aký by mohol byť mesačný limit potravinových kariet.
Vysoká inflácia sa dotýka najmä chudobných
Dôvody autorov nápadu sú zrejmé. Rastúce ceny v Rusku najviac zasiahli chudobných, pretože v ich peňaženke zaberajú výdavky na potraviny väčší podiel ako u ľudí s vyšším príjmom. Podľa Rosstatu bola medziročná inflácia v Rusku k 12. decembru 8,9 %. Prekonala aj odhady analytikov, ktorí očakávali, že sa zvýši na 8,7 %. K zrýchleniu inflácie prispel väčší nárast cien služieb (11,4 % oproti 11,3 % v októbri) a potravín (9,9 % oproti 9 %), najmä masla (34,1 % oproti 29,7 %) a ovocia a zeleniny (18,7 % oproti 13,5 %).
Napríklad túto jeseň zdraželi zemiaky v Rusku takmer jedenapolkrát a koncom októbra 180 g balenie masla zdraželo v priemere o 24 % v porovnaní s rovnakým mesiacom v roku 2023, píše Moskovskij Komsomolec.
В Госдуме предложили вернуть талоны на еду.
Депутаты считают, что такая мера поможет защитить малоимущих от инфляции и гарантировать им необходимый для выживания жизни набор товаров.
Сверхдержавно…👍 pic.twitter.com/AbSAoymvfq
— Жизнь в России (@RussianLife2024) December 16, 2024
Kaliningradský gubernátor vyhlásil, že potravinové karty začnú v Kalingradskej oblasti fungovať od budúceho roka. „Pri súčasných cenách sú skupiny, ktoré si dnes v podstate nemôžu dovoliť nakupovať (potraviny),“ povedal.
Najprv karty rozdajú dôchodcom s príjmami pod hranicou životného minima. Na zoznam príjemcov sa pravdepodobne dostanú aj početné rodiny a ďalšie „nechránené kategórie občanov,“ píše portál The Moscow Times a podotýka, že sa potravinové kupóny už skôr pokúsili zaviesť mnohé ruské regióny.
Podľa najnovších údajov ruského štatistického úradu Rosstat sa miera chudoby v Rusku ku koncu roka 2024 pohybuje okolo 9 – 10 %. To znamená, že pod hranicou chudoby žije približne 13 až 14 miliónov ľudí. Existujú však aj odvážnejšie výpočty. Aksakovom navrhované opatrenie by mohlo pomôcť približne 18 miliónom Rusov.
Potravinové lístky v Rusku
Potravinové lístky v Rusku boli v minulosti zavedené počas obdobia ekonomických kríz alebo vojnových konfliktov na zabezpečenie základných potravín pre obyvateľstvo. Fungovali ako kupóny, ktoré umožňovali výmenu za určité množstvo základných potravín, ako sú chlieb, cukor, múka či olej. Tento systém bol rozšírený najmä počas druhej svetovej vojny a povojnových rokov, keď bol nedostatok potravín výrazný. Prvýkrát sa však objavili počas prvej svetovej vojny v roku 1916.
V 70. rokoch sa karty začali vracať pre rastúci nedostatok potravín a priemyselného tovaru. V regiónoch sa za ne dalo dostať mäso, maslo a cukor. Distribúcia potravín a iného tovaru pomocou kupónov vyvrcholila začiatkom 90. rokov minulého storočia a trvala približne dva roky. Najdrahšie boli kupóny na tabak a vodku.
Nakoniec to dospelo do bodu, že sa predávali na čiernom trhu. Napriek tomu sa stávalo, že často nebolo možné použiť kupóny, pretože potrebný tovar nebol na pultoch predajní. Už v roku 2017 – ešte pred ruskou inváziou na Ukrajine a následnými sankciami – znovuzavedenie potravinových kariet podporovalo 78 % Rusov. Prieskum Celoruského centra pre štúdium verejnej mienky (VTsIOM) v tom čase ukázal, že by na nich mala nárok takmer tretina opýtaných.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: The Moscow Times, https://www.mk.ru/economics/2024/12/15/v-rossii-zadumalis-o-vvedenii-produktovykh-socialnykh-kart-po-primeru-sssr.html