Návrh z dielne ĽSNS transrodovým ľuďom naháňa hrôzu: Opisujú svet plný depresií a samovražedných myšlienok
- Iniciatíva Inakosť vyjadrila nesúhlas voči návrhu novely ústavy
- Sociológ Michal Vašečka uvádza, že postoje zákonodarcov sú, žiaľ, aj zrkadlom spoločnosti
- Iniciatíva Inakosť vyjadrila nesúhlas voči návrhu novely ústavy
- Sociológ Michal Vašečka uvádza, že postoje zákonodarcov sú, žiaľ, aj zrkadlom spoločnosti
Prednedávnom za zmenu ústavy súvisiacu s LGBTI ľuďmi zahlasovalo až 26 poslancov koalície. Cieľom návrhu bolo aj znemožnenie právnej zmeny pohlavia. Okrem toho jeho obsah navrhoval, aby bolo v ústave jasne uvedené, že rodinu tvorí otec – muž a matka – žena. Vylúčila by sa tým však možnosť priznania rodičovských práv homosexuálnym párom. V súvislosti s navrhovaným zákazom zmeny pohlavia, poslala iniciatíva Inakosť otvorený list kompetentným poslancom.
Druhého rodiča ale má…
Na vyššie spomenutú tému sme sa rozprávali aj s výkonným riaditeľom iniciatívy Inakosť, Martinom Mackom. Ten nám v súvislosti s časťou novely ústavy, ktorá má definovať rodičovstvo tak, aby štát v budúcnosti nemohol uznať páry rovnakého pohlavia za plnoprávnych rodičov vysvetľuje: „Treba si uvedomiť, že zakotvenie jedného modelu rodiny do ústavy znamená vylúčenie všetkých ostatných modelov rodiny. Deti, ktoré dnes na Slovensku vyrastajú v rodinách párov rovnakého pohlavia, majú nižšiu mieru právnej ochrany.“
Ďalej opisuje úskalia, ktoré úzko súvisia s faktom, že štát uznáva len jedného partnera alebo partnerku ako rodiča. Poukazuje na to, že ak sa takémuto rodičovi čokoľvek stane, dieťa môže ísť do starostlivosti štátu, hoci v skutočnosti druhého rodiča má. „Zákony by mali odrážať realitu, v ktorej spoločnosť žije a nemali by ľuďom komplikovať život v mene nedosiahnuteľného ideálu. Navyše, dôvodová správa bola plná znevažujúcich a nepravdivých tvrdení, ktoré podnecujú k nenávisti voči LGBTI ľuďom,“ dopĺňa Martin.
Ďalej opisuje, že LGBTI ľudia zažívajú tzv. menšinový stres. Ide o stres, ktorý zažíva stigmatizovaná menšina ešte navyše k stresu, s ktorým sa stretávame všetci. Samotná pandémia totiž prináša veľkú záťaž na psychické zdravie všetkých. Pre LGBTI ľudí je navyše stresom aj fakt, že štát neuznáva ich partnerstvá.
„Mladí LGBTI ľudia sú zraniteľnejší, pokiaľ ide o depresiu spojenú so stresom vyvolaným coming outom a teda obavami, či ich rodina prijme ak sa jej zveria so svojou orientáciou alebo rodovou identitou. Všetci LGBTI ľudia zvažujú v každodenných situáciách nakoľko môžu byť otvorení o svojej identite. Predstavuje to nadbytočnú záťaž, ktorú väčšina ľudí nemusí riešiť,“ hovorí pre Startitup Martin Macko.
Jedným dychom dodáva, že platí, jednoduché pravidlo – čím je miera akceptácie spoločnosťou nižšia, tým je menšinový stres väčší a má aj závažnejšie dopady na duševné zdravie a kvalitu života LGBTI ľudí. Podobné návrhy zákonov významne prispievajú k zhoršeniu situácie a mnoho ľudí prepadá úzkosti.
Tranzícia jej zachránila život
V otvorenom liste iniciatívy Inakosť, sa ku aktuálnej situácii vyjadrilo niekoľko ľudí, ktorých sa návrh z dielne ĽSNS, priamo dotýka. Transrodový chlapec Adam, ktorý má 17 rokov uvádza: „Už len to, že sa niekto pokúša presadiť tento zákon a vidím, aké ohlasy to má, ma znepokojuje. Môj psychický stav sa rapídne zhoršil oproti tomu, ako som na tom bol. Neustála panika, už niekoľko dní som sa normálne nevyspal, som doslova chodiaca mŕtvola, vrátili sa myšlienky na sebapoškodzovanie a samovraždu.”
Podobne to vníma aj transrodový muž Andrej, z Banskobystrického kraja. Má 33- okov a uvádza, že už od detstva v dôsledku tlaku, ktorému sa vystavoval, premýšľal, že sa zabije. „Príliš to bolelo. Potom som mohol prejsť tranzíciou, študovať na výške a začať pracovať. Tohto by som bez tranzície nebol schopný. Bez možnosti tranzície by zo mňa ostal len chladný kameň zasadený v zemi, s menom, ktoré mi bolo cudzie a pár vyblednutými umelinami, pripomínajúcimi kvety. Keď čítam, že by sa malo znemožniť človeku prejsť tranzíciou a môcť tak žiť v súlade s jeho vnútorným svetom, chytá ma hrôza, úzkosť a aj hnev,” píše Andrej.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Emília si chcela vziať život, no pomohla jej jedna vec
- Prečo nejde len o právnu záležitosť
- Čo si myslí Michal Vašečka o návrhu z dielne ĽSNS
- Prečo Slováci nie sú tolerantní
- Čo o Slovensku hovoria štatistiky a prečo sú katastrofálne
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko