Návrh zákona o inštitúte pre partnerské spolužitie cez NR SR neprešiel
- NR SR neschválila návrh zákona o partnerskom spolužití
- Slovensko je jednou z mála krajín EÚ, ktorá obdobný zákon nemá
- NR SR neschválila návrh zákona o partnerskom spolužití
- Slovensko je jednou z mála krajín EÚ, ktorá obdobný zákon nemá
Parlament od 9:00 pokračuje v rokovaní ohľadom zavedenia inštitútu partnerského spolužitia. Návrh pochádza z radov strany SaS a jeho cieľom je zlepšiť legislatívu, ktorá hovorí o majetkových právach osôb žijúcich v spoločnej domácnosti, bez ohľadu na ich pohlavia.
Nové pojmy
Liberáli navrhovali zaviesť pojmy „spolužijúci partner“ a „spolužijúca partnerka“. Návrh bol koncipovaný ako rodovo neutrálny, to znamená, že umožňoval uzatvorenie partnerského spolužitia tak medzi dvoma osobami rôzneho pohlavia (druh a družka), ako aj medzi osobami rovnakého pohlavia.
Partnerské spolužitie by v prípade schválenia návrhu vzniklo formou notárskej zápisnice a zaniklo buď rovnakou formou, alebo vstupom do manželstva či smrťou. Predpokladom na spôsobilosť pre partnerské spolužitie je podľa návrhu plnoletosť, partneri nemôžu byť manželia ani pokrvní príbuzní.
Jedna z mála
Slovensko je jednou zo šiestich krajín Európskej únie, ktorá nemá nijakým spôsobom upravené vzťahy osôb rovnakého pohlavia. Návrh z dielne liberálov je novelou ôsmich zákonov. Nevytvára sa ním plnohodnotné životné partnerstvo, ale upravujú sa majetkové práva a niektoré životné situácie.
Ide napríklad o sprístupňovanie zdravotnej dokumentácie, zavedenie bezpodielového spoluvlastníctva, zaradenie partnerov do prvej dedičskej skupiny, sprevádzanie k lekárovi, nárok na ošetrovné, plnenie z poistného po smrti poisteného partnera, poukazovanie dávky na účet inej osoby na žiadosť poberateľa dávky či jednorazové odškodnenie v prípade smrti v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania.
Návrh zákona
Po krátkych technických problémoch s hlasovacím zariadením poslanca Mizíka NR SR uzniesla, že návrh zákona poslancov SaS do druhého čítania neprešiel. Z prítomných 133 poslancov ich hlasovalo 102. „Za“ hlasovalo 53 poslancov, „proti“ 37. Hlasovania sa zdržalo 15 poslancov.
Zdroje: SITA, NRSR