Návrhy na odvolanie Šimkovičovej sú podľa SNS neopodstatnené: „Ministerka si zaslúži podporu za jej odvahu.“
- Podľa koaličnej strany je ministerkou všetkých občanov
- Šimkovičová nedávno reagovala na petíciu
- Uviedla, že ju berie na vedomie
- Podľa koaličnej strany je ministerkou všetkých občanov
- Šimkovičová nedávno reagovala na petíciu
- Uviedla, že ju berie na vedomie
Otvorenú výzvu na odchod ministerky kultúry SR Martiny Šimkovičovej z funkcie už podpísalo vyše 124-tisíc ľudí. „Aktuálne dianie na Ministerstve kultúry SR dokazuje, že si ako jeho čelná predstaviteľka zamieňate výkon verejnej funkcie v demokratickom a právnom štáte s autokratickým výkonom moci. Žiadame Vás preto o okamžité odstúpenie z funkcie,“ píšu v nej autori.
Nominantka SNS medzičasom oznámila, že petíciu za svoje odstúpenie berie na vedomie. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca Ministerstva kultúry (MK) SR Pavol Čorba, šéfka rezortu kultúry rešpektuje názor ľudí. Koaličná SNS však Šimkovičovú plne podporuje a nevidí žiaden dôvod na jej odvolanie z funkcie, informovala TASR hovorkyňa strany Zuzana Škopcová.
Je ministerkou všetkých občanov, píše strana
„Sme v demokracii a každý má právo na svoj názor, aj na spisovanie petície,“ dodal Čorba v stanovisku MK SR k petícii za odstúpenie Šimkovičovej, informuje SITA. Podľa najnovšieho vyjadrenia považuje strana Šimkovičovú za „odvážnu“ a „ministerku všetkých občanov“.
„Ministerka si zaslúži podporu za jej odvahu, že je po dlhej dobe naozaj slovenskou ministerkou všetkých občanov, pretože aj LGBTI+ komunity a jej predstavitelia možno radi chodia do filharmónie,“ skonštatovala strana.
Uviedla to v súvislosti s ošiaľom, ktoré podľa SNS vyvolalo najmä presunutie finančných prostriedkov z programu na Podporu a rozvoj mediálnej výchovy a boj proti dezinformáciám. Dodala, že prostriedky, ktoré mali byť využité v boji proti hoaxom, neprepadli, ale boli využité na opravu strechy filharmónie.
Šimkovičovej desaťtisíce ľudí vyčítajú autoritárske praktiky pri vedení rezortu, netransparentnosť rozhodovacích procesov, absenciu diskusie s odbornou verejnosťou, ako i dátových analýz či chýbajúcu víziu, ku ktorej by mali jednotlivé kroky ministerstva viesť.
Autori nesúhlasia s rozdelením RTVS i s ignorovaním mnohých problémov
Pracovníci v oblasti kultúry vyjadrujú svoj odpor voči plánovanému spojeniu Fondu na podporu umenia, Audiovizuálneho fondu a Fondu na podporu kultúry národnostných menšín. Kritizujú navrhované legislatívne zmeny, ktoré by umožnili menovanie vedúcich týchto inštitúcií Ministerstvom kultúry SR.
Taktiež sú proti návrhu zmeny zákona, ktorý by zrušil 5-ročné funkčné obdobie vedúcich inštitúcií a umožnil ich odvolanie bez udania relevantného odborného dôvodu. Podľa nich by to viedlo k politickým čistkám a nomináciám, čo by bolo prekážkou pre rozvoj kultúry a umenia na Slovensku.
Autori výzvy sú proti rozdeleniu RTVS na dve samostatné inštitúcie, čo považujú za pokus o mocenské ovládnutie verejnoprávnych médií. Protestujú proti cenzúre programu a zasahovaniu do práce odborníkov v kultúrnom a umeleckom sektore.
Vyjadrujú nesúhlas s vytváraním falošných rozporov medzi tradičnou a súčasnou kultúrou a umením. Poukazujú na dlhodobé podfinancovanie odvetvia a problémy, ktorým čelia pracovníci v umení a kultúre vrátane prekarizácie práce a neistoty.
V záverečnej časti výzvy kritizujú ministerku kultúry Šimkovičovú za ignorovanie naliehavých systémových problémov. Obviňujú ju z vytvárania manipulatívnych kultúrnych vojen, zvlášť cez podnecovanie homofóbie, transfóbie a stigmatizácie LGBTIQ+ osôb a iniciatív. Tým podľa nich zakrýva svoj nezáujem a neschopnosť riešiť systémové problémy svojho rezortu.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, SITA