Návštevníci z neho šalejú: Starý vodojem kúsok od Slovenska premenili na impozantnú atrakciu
- Brno sprístupnilo pre verejnosť impozantné podzemné vodojemy
- Za mesiac a pol ich navštívilo vyše deväťsto ľudí
- Brno sprístupnilo pre verejnosť impozantné podzemné vodojemy
- Za mesiac a pol ich navštívilo vyše deväťsto ľudí
V Brne bola nedávno sprístupnená mysteriózna podzemná stavba. Ide o bývalé vodojemy na Žltom kopci, ktoré od októbra prilákali stovky návštevníkov.
Ako informuje portál deník.cz, iba prednedávnom sa skončila prvá etapa sprístupnenia areálu. Celkom dva z troch vodojemov získali potrebné núdzové a hlavné východy, a tak sú pripravené na množstvo zvedavých návštevníkov.
Impozantné podzemie
„Brnianske podzemie je obrovský fenomén, či už ide o chodby pod Zelným trhom, alebo unikátnu kostnicu pod kostolom svätého Jakuba. Vodojemy na Žltom kopci im budú rovnocenným partnerom, trúfnem si povedať, že ich v rámci záujmu verejnosti možno aj predbehne,“ uviedla primátorka Markéta Vaňková.
Okrem toho priznala, že vďaka svojmu vzhľadu lákajú vodojemy aj mnoho filmárov. „Už dlho máme od nich správy, ako veľmi je pre nich toto prostredie atraktívne a ako sa tešia, až sa v nich bude filmovanie môcť skutočne odohrať. Ako oni, tak návštevníci sem budú mať dvere otvorené,“ uviedla primátorka.
Ako informuje portál Forbes, podzemnú stavbu mesto využívalo až do roku 1997. Neskôr sa vodojemy uzavreli, no potom sa po 25 rokoch a rekonštrukciách za približne 2,1 milióna eur otvorili ľuďom.
Nový projekt
Medzi ulicami Tvrdého a Tomešova v meste sa skrýva množstvo starých podzemných vodojemov. Najstarší z nich bol postavený už počas rokov 1869 až 1872. Druhý z nich zase pribudol medzi rokmi 1896 až 1990. Približne o desať rokov na to vznikol najväčší z nich, ktorý tvoria dve oddelené nádrže.
Avšak prvé problémy nastali už v roku 1853, keď jednoducho mestu nestačilo množstvo a kvalita dodávanej vody z vodojemov. Následne bola o desať rokov vypísaná súťaž na výstavbu nového vodovodu. V roku 1869 bol vybraný projekt od staviteľa Thomasa Docwryho, ktorý predstavoval najvýhodnejšie riešenie.
Toho istého roku sa začala na Žltom kopci stavba úpravne vody. Celá konštrukcia bola vyhotovená bez použitia ocele, železobetónu alebo dreva, a tak bolo nutné vymyslieť rôzne druhy klenutia. Týmto spôsobom vznikol impozantný labyrint chodieb.
Aby nedošlo k priepustnosti, celý vodojem obalili ílom a bol doplnený o dve betónové nádrže, ktorých objem bol viac ako 20-tisíc kubických metrov. Výška podzemného chrámu je celkom 15 metrov.
Pre širokú verejnosť
Podzemné siene mnohí ľudia prirovnávajú k starovekým istanbulským cisternám Yerebatan. Na impozantnom vzhľade im pridáva aj zavedená elektroinštalácia a osvetlenie. Záujem návštevníkov sa podľa riaditeľky Turistického informačného centra Brno Jany Janulíkovej neustále zvyšuje.
„O návštevu vodojemov na Žltom kopci je obrovský záujem, súčasná prevádzka je však zatiaľ kvôli stavbe a oprave tretieho z nich obmedzená. Do konca roka sme sa však rozhodli počet prehliadok navýšiť, aby sme uspokojili čo najviac návštevníkov,“ uviedla Janulíková s tým, že už budúce leto dôjde aj k ukončeniu tretej fázy rekonštrukcie.
„To znamená, že bude otvorený aj tretí vodojem spolu s novovybudovaným zázemím, upravená bude aj celá nadzemná časť, kde vznikne park s výhľadom na hrad Špilberk. Ukončenie týchto stavebných prác vnímame ako zásadné pre ďalšie rokovanie s našimi partnermi na organizovanie kultúrnych podujatí a tiež pre oslovenie filmových štábov u nás aj v zahraničí,“ ozrejmila Janulíková.
Momentálne sú vodojemy kapacitne obmedzené, avšak po ukončení tretej fázy rekonštrukcie bude impozantná pamiatka sprístupnená pre záujemcov ešte viac. Okrem toho bude otvorená aj pre rôzne koncerty, prehliadky či natáčanie filmov.
Zdroje: Forbes, deník.cz