Poslanci neotvorili mimoriadnu schôdzu k situácii na ministerstve vnútra
- Dnes zasadajú dve mimoriadne schôdze Národnej rady
- Témami sú kompenzačné opatrenia súvisiace s rastom cien energií a situácia v rezorte vnútra
- Dnes zasadajú dve mimoriadne schôdze Národnej rady
- Témami sú kompenzačné opatrenia súvisiace s rastom cien energií a situácia v rezorte vnútra
V piatok 21. 7. o 9:00 sa začala mimoriadna schôdza Národnej rady (NR) SR ku kompenzáciám pre mestá, obce a vyššie územné celky (VÚC). Z dôvodu rekonštrukcie rokovacej sály v hlavnej budove parlamentu sa schôdza netypicky odohráva v priestoroch Zimnej jazdiarne Bratislavského hradu.
Jediným bodom programu, ktorý by poslanci v rámci schôdze mali prerokovať, je návrh skupiny 30 poslancov na prijatie uznesenia NR SR o kompenzačných opatreniach súvisiacich s rastom cien energií.
Krátko pred 11. hodinou mala začať druhá mimoriadna schôdza parlamentu k situácii na ministerstve vnútra.
Poslanci neotvorili mimoriadnu schôdzu ku kompenzáciám pre samosprávy
Poslanci zatiaľ neotvorili mimoriadnu schôdzu k návrhu skupiny 30 poslancov na prijatie uznesenia Národnej rady (NR) SR o kompenzačných opatreniach súvisiacich s rastom cien energií. Poslancov totiž nebol dostatok, prezentovalo sa ich len 57. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) tak začiatok schôdze posunul o 30 minút.
Schôdzu sa pre nedostatok poslancov nepodarilo otvoriť ani na druhý pokus, predseda parlamentu Boris Kollár tak schôdzu presunul na 22. 7.
Parlament na prvýkrát neotvoril ani mimoriadnu schôdzu k situácii na ministerstve vnútra. V rokovacej sále sa prezentovalo len 56 poslancov. Rovnako neúspešný bol aj druhý pokus, schôdza sa tak presunula na ďalší deň.
Návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze podpísali poslanci Smeru-SD aj poslanci okolo Tomáša Tarabu (nezaradený), píše TASR. Ako zdôvodnil šéf Smeru Robert Fico, v roku 2022 a 2023 boli prijaté viaceré sociálne zákony, ktoré výrazne negatívne ovplyvňujú príjmy miest, obcí a VÚC a k tomu prišli aj vysoké ceny energií, na ktoré vláda neponúkla žiadne kompenzačné opatrenia.
Premiér Ľudovít Ódor ešte behom týždňa uviedol, že ochota pomôcť samosprávam s kompenzáciami vysokých cien energií zo strany vlády naďalej platí v rámci možností štátneho rozpočtu.
Zároveň zdôraznil, že vláda nedisponuje takými finančnými zdrojmi, aby kompenzovala samosprávam ceny energií. Parlamentom schválené zmeny rôznych zákonov totiž spôsobili výpadok rozpočtových príjmov.
Správu aktualizujeme.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroj: TASR