NAŽIVO Pokračuje 19. schôdza parlamentu, poslanci NR SR budú rokovať aj o konsolidačnom balíčku

  • Poslanci budú rokovať o konsolidácii verejných financií
  • Pokračuje 19. schôdza NR SR
Pokračovanie 19. schôdza parlamentu
Ilustračné foto Startitup/Matej Martinec
  • Poslanci budú rokovať o konsolidácii verejných financií
  • Pokračuje 19. schôdza NR SR

V utorok 1. októbra poslanci opäť zasadli do parlamentných lavíc. Začína sa 2. čítanie k diskutovanému konsolidačnému balíčku. Výhrady má voči nemu najmä opozícia, avšak zmeny pripúšťajú aj poslanci vládnej koalície. Meniť sa má hlavne DPH, vláda navrhuje jej zvýšenie na 23 %. Startitup sleduje dianie naživo.

Poslanci však chcú zaviesť aj novú daň, a to z finančných transakcií pre podnikateľov. Úľavy majú čakať gastrosektor, daň na ubytovanie sa má znížiť na 5 %, na rovnakú úľavu pristúpili politici aj v prípade kníh. Na potraviny by mala platiť 19-percentná daň, na základné potraviny sa má znížiť dokonca na 5 %.

Milióny do štátnej kasy

Konsolidačný balík, ktorý má priniesť zásadné zmeny vo verejných financiách, sa dostáva do kľúčovej fázy. Poslanci Národnej rady SR začínajú štvrtý týždeň 19. schôdze, pričom hlavným bodom programu bude druhé čítanie tohto balíka. Rokovanie prebieha v skrátenom legislatívnom konaní, s plánovaným hlasovaním vo štvrtok.

Ministerstvo financií spolu s koaličnými poslancami už naznačili, že oproti pôvodnému vládnemu návrhu budú predložené viaceré úpravy. Balík pozostáva z dvoch legislatívnych návrhov. Prvý sa zameriava na zlepšenie stavu verejných financií prostredníctvom opatrení v hodnote približne dvoch miliárd eur.

Druhý návrh zavádza novú daň z finančných transakcií, ktorá by mala do štátnej pokladnice priniesť dodatočných takmer 700 miliónov eur. Medzi navrhované zmeny patria úpravy sadzieb dane z pridanej hodnoty, zvýšenie dane z príjmu pre firmy s vyššími príjmami, ako aj modifikácie v oblasti daňového bonusu na dieťa a tzv. rodičovského dôchodku.

Tieto opatrenia majú za cieľ znížiť deficit verejných financií v budúcom roku na 4,7 % hrubého domáceho produktu, čo predstavuje výrazný pokles oproti tohtoročným takmer 6 %. Týmto komplexným balíkom opatrení vláda reaguje na aktuálnu ekonomickú situáciu a snaží sa stabilizovať verejné financie.

Začalo sa hlasovanie

V parlamente dosť dlho rečnil poslanec SaS Marián Viskupič. Povedal, že vláda Roberta Fica (Smer-SD) sa pri balíku inšpirovala Viktorom Orbánom, no nenapodobňuje ho vo všetkom. Orbán zvýšil v Maďarsku DPH, no znížil korporátnu daň. Slovensko chce zvýšiť aj DPH, aj daň pre firmy. Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) v rozprave tesne pred ním tvrdil, že nie je možné porovnávať Slovensko s Maďarskom.

Hneď po Viskupičovi sa hlasovalo. Už počas jeho vystúpenia však nevenovalo veľa poslancov jeho slovám pozornosť.

Na tejto schôdzi majú poslanci rokovať aj o rýchlejšom zvyšovaní minimálnej mzdy. Minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD) si prerokovanie mzdy vyžiadal ako podmienku za podporu konsolidačného balíka. Rokovanie ale zablokovala SNS, žiadajú totiž rýchlejší rast minimálnych dôchodkov.

Minister práce by chcel aby bola minimálna mzda vo výške aspoň 60 percent priemernej mzdy namiesto súčasných 57 percent, ak sa odbory a zamestnávatelia nedohodnú inak. Na 19. schôdzi prebehne prvé z troch čítaní.

77 poslancov hlasovalo za zmenu programu. Z koaličných zákonodarcov hlasoval proti Roman Michelko (SNS). O 12:00 začalo poslanecké grémium k zmene programu.

Diskusie o konsolidácii je už potrebné uzavrieť

Konsolidačný balík prináša významné zmeny v daňovom systéme. Poslanci sa vo štvrtok o 11. hodine chystajú hlasovať o právnych normách súvisiacich s konsolidačným balíkom. Minister financií Ladislav Kamenický zdôrazňuje potrebu uzavrieť diskusiu a dosiahnuť celkovú sumu opatrení 2,7 miliardy eur, ktorá ovplyvní úrokové sadzby štátnych pôžičiek.

Koalícia sa dohodla na viacerých úpravách pôvodného návrhu. Medzi najvýznamnejšie patrí zaradenie kníh, tlačovín, časopisov, novín, ubytovania v cestovnom ruchu, vstupov do fitness centier a na športové podujatia do 5% sadzby DPH. Základná sadzba DPH sa síce zvýši na 23%, ale mnohé položky budú v nižších sadzbách.

„Ja musím nájsť vždy nejaký kompromis, aj keď ako ministra financií ma to vždy stojí peniaze z toho balíka. Tri percentá DPH sú asi 1,5 miliardy eur, a každé jedno opatrenie, kde znížime DPH, ma stojí nejaké peniaze,“ vyčíslil Kamenický. Základná sadzba DPH sa má od budúceho roka zvýšiť z 20 na 23 %, viaceré položky však budú zaradené do nižšej 19 % alebo najnižšej 5 % sadzby. Na vykompenzovanie týchto zmien sa zvýši zdanenie firiem. Spoločnosti s príjmom nad 5 miliónov eur budú platiť 24% daň namiesto navrhovaných 22%.

Štát bude tiež požadovať dividendy od energetických firiem. Pôvodný plán na zvýšenie mimoriadneho odvodu energetických firiem sa musí zmeniť kvôli memorandu so Slovenskými elektrárňami. „Zvyšujeme sociálne odvody, ten maximálne zdaniteľný základ zo sedemnásobku na 11-násobok priemernej mzdy. To je opatrenie, ktoré nám prinesie asi 88 miliónov eur,“ vyčíslil.

Minister pripustil možnosť menších úprav, ako zníženie DPH na výrobky pre celiatikov alebo plienky. Zároveň však sociálne podniky a chránené dielne budú oslobodené od daňovej licencie a predĺži sa obdobie na odpočet investičných výdavkov. Kamenický zdôrazňuje, že každá zmena musí byť kompenzovaná, aby sa dosiahla celková suma opatrení.

Ďalšie body programu

Národná rada Slovenskej republiky (NR SR) v utorok rozhodla o rozšírení programu svojej 19. schôdze. Medzi novo zaradené body patrí novela zákona o minimálnej mzde a vetovaná novela zákona o vodách. Tieto návrhy budú prerokované po diskusii o konsolidačnom balíku.

Vládna novela zákona o minimálnej mzde, pripravená Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, predpokladá zvýšenie minimálnej mzdy na úroveň najmenej 60 percent priemernej nominálnej mesačnej mzdy v národnom hospodárstve. Tento nový spôsob výpočtu by sa mal prvýkrát uplatniť pre rok 2026.

Poslanci sa budú zaoberať aj novelou zákona o vodách, ktorú prezident SR Peter Pellegrini vrátil na opätovné prerokovanie. Hlava štátu spochybnila ústavnosť ustanovenia týkajúceho sa zmeny vlastníctva ciest druhej a tretej triedy prechádzajúcich cez vodné stavby, ktoré bolo do návrhu doplnené pozmeňujúcim návrhom z výborov.

Do programu schôdze bol zaradený aj návrh na vytvorenie skupín priateľstva. Naopak, procedurálny návrh poslankyne Zuzany Mesterovej (PS) na zaradenie opozičného návrhu na odvolanie Rudolfa Huliaka (SNS) z postu predsedu výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie nebol plénom schválený.

Zdroje: Startitup, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá