Poslanci neotvorili mimoriadnu schôdzu o MiGoch

  • Mimoriadna schôdza sa nakoniec neotvorila
  • Dôvodom bola podľa všetkého neprítomnosť ministra obrany Jaroslava Naďa
Ilustračná fotografia
Startitup
  • Mimoriadna schôdza sa nakoniec neotvorila
  • Dôvodom bola podľa všetkého neprítomnosť ministra obrany Jaroslava Naďa

Dnes v utorok o 9:00 mala odštartovať v Národnej rade mimoriadna schôdza týkajúca sa lietadiel MiG-29. Tie chce Slovensko poslať na pomoc Ukrajincom. S týmto krokom ale nesúhlasí v politickom spektre najmä časť opozície na čele so Smerom Roberta Fica. Práve tí iniciovali dnešné mimoriadne rokovanie zákonodarcov.

Samotná schôdza nakoniec otvorená nebola. Predseda parlamentu Boris Kollár pred otvorením schôdze upozornil, že pre pracovné povinnosti sa rokovania nezúčastní minister obrany Jaroslav Naď. Kollár tak už pred otvorením schôdze upozornil, že schôdza zrejme otvorená nebude.

Pred rokovaním schôdze poslanci vyrukovali s viacerými procedurálnymi návrhmi. Ten Tomáša Tarabu sa napríklad týkal toho, že mimoriadna schôdza by sa mala uskutočniť len za prítomnosti dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera.

Práve poskytnutie stíhačiek Ukrajine na slovenskej politickej scéne vyvolalo silné emócie. Poskytnutie MiGov nášmu východnému susedovi sa dokonca stalo predmetom aj včerajšej, pondelkovej koaličnej rady. 

Fico: Ťahajú nás do vojny

Robert Fico po neotvorení schôdze na tlačovke pokračoval vo svojej rétorike a na tlačovke povedal, že súčasná vláda Slovensko ťahá do vojny. „Vláda takýto krok nemôže urobiť, lebo jej to zakazuje Ústava Slovenskej republiky,“ povedal šéf Smeru.

Taktiež tvrdí, že napriek tomu, že niektorí koaliční politici lietadlá MiG-29 považujú za šroty, on tvrdí, že sú v dobrej kondícii. Fico oznámil, že podajú dva podnety na zvolanie mimoriadnych schôdzí. Jeden sa bude týkať stíhačiek MiG-29 a druhý mimoriadnej schôdze, ktorá bude súvisieť s opätovnou zmenou termínu predčasných volieb.

Zelenskyj požiadal o MiGy

Téma MiGov sa dostala na stôl politikov po tom čo ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj problematiku otvoril na minulotýždňovom summite v Bruseli. O bojové stroje totiž priamo požiadal slovenského dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera. 

Smer na čele s Robertom Ficom tak inicioval utorkovú mimoriadnu schôdzu parlamentu, kde sa poslanci budú venovať práve možnej pomoci Ukrajine. Heger prisľúbil, že urobí maximum, aby nášmu východnému susedovi pomohli.

„Požiadal o širokú pomoc. Oslovil nás ohľadom lietadiel MiG-29. Povedal som mu, že budeme o tom rokovať na domácej pôde a verejnosť bude informovaná o výsledku týchto rokovaní,“ informoval novinárov o výsledkoch summitu Heger minulý týždeň.

Podľa Fica, keďže vláde bola koncom minulého roka vyslovená nedôvera, by už nemala pristupovať k podstatným a významným zahraničnopolitickým krokom.

Šéf Smeru počas mimoriadnej schôdze chce pretlačiť uznesenie, v ktorom bude stáť, že Slovensko odmieta posielať na Ukrajinu zbrane, a to z dôvodu protiústavnosti.

Naď nemohol prísť

Dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) ešte včera požiadal koaličných partnerov, aby sa v Národnej rade v utorok nerokovalo o možnosti darovania stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu. Odôvodňuje to svojou neúčasťou pre rokovanie v Bruseli. Deklaroval tiež, že Slovensko nedodá Ukrajine stíhačky bez prerokovania v parlamente.

„Mimoriadna schôdza o tejto téme v parlamente bez účasti ministra obrany nemá absolútne žiaden význam a, navyše, táto téma vôbec nie je taká horúca, ako sa to snaží niekto komunikovať,“ skonštatoval na sociálnej sieti.

Naď vysvetlil, že v utorok ráno odlieta do Bruselu na dlhodobo plánované rokovanie ministrov obrany vo formáte Ramstein a následne rokovanie ministrov obrany členských krajín NATO.

Kollárove pochybnosti

Niektoré politické špičky informovali, že ak Slovensko má poskytnúť Ukrajine spomínané bojové stroje, musí tento krok ladiť s ústavou.

„S nami sa o tom oficiálne ešte nikto nebavil. Telefonoval som síce s ministrom obrany, ale ten ma len v hrubých rysoch informoval. Určite to nemá byť takým spôsobom, že my budeme prví vykrikovať, ako ideme dávať stíhačky Ukrajine. Najprv by sa patrilo baviť s koaličnými partnermi, či s tým súhlasíme,“ podotkol Kollár ešte pred mimoriadnou schôdzou.

Šéf parlamentu preferuje, aby Slovensko darovalo stíhačky v rámci spoločnej pomoci viacerých krajín. Obáva sa negatívnej pozornosti Ruska. Trvá na ich preplatení, prípadne podobnom postupe ako pri poskytnutí bojových vozidiel pechoty za tanky Leopard od Nemecka.

Narážal aj na technický stav a prevádzkyschopnosť 11 stíhačiek. „Je to veľmi ďaleký a zložitý proces, kým by sme sa k niečomu dopracovali. Nevieme ústavný rámec, či to táto vláda môže urobiť. Ak nie, parlament to môže urobiť určite, ale muselo by to prísť v nejakom návrhu,“ načrtol Kollár.

Podporu prípadného zákona prijatého v súvislosti s darovaním stíhačiek si vie predstaviť. Najskôr by však podľa neho museli poslanci vedieť, čo za ne SR dostane.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Najnovšie videá

Trendové videá